Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Buzau-Costesti-Pogoanele-Slobozia DN 2C
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
kriiss888
ce drum spre mare imi recomandati din buzau ?

pe harta cel mai scurt pare Buzau-Costesti-Pogoanele-Slobozia...si apoi Vadu Oii-Constanta. In ce stare este ?

sau merita sa ocolesc pe la Urziceni ? Buzau-Urziceni-Slobozia-Vadu Oii-Constanta ?
DFA
Cel mai bun drum este prin Costesti - Gheraseni - Smeeni - Pogoanele ............ Slobozia - Fetesti - Cernavoda - Medgidia - Constanta. Dar se lucreaza pe portiuni.
semit
mergi prin Urziceni.. faci mai putin timp decat prin Smeeni.. Pogoanele.. si drumul nu se poate compara.. wink.gif
Slider
Corect! Mergi pe Urziceni!
kriiss888
pana la urma am mers pe pogoanele...dar venind din sens invers...adica Slobozia-Pogoanele-Costesti-Buzau.

drumul este relativ ok din punct de vedere al asfaltului...sunt putine gropi...dar este destul de denivelat(valurit)...si complet pustiu....cel putin asa era cand am fost eu...in 85 km daca m-am intalnit cu 10-20 masini.

parerea mea este ca e mai bine pe aici decat prin urziceni...mai scurt, mult mai putin aglomerat...soseaua mai proasta...dar per total eu zic ca merita
sorin_
Salut

Mai are cineva informatii recente despre acest DN 2C (buzau-slobozia) ? Cum este ? Bun ? Nu ? Se poate merge cu 80-90 km/h ? gropi ? aglomerat ?

Multumesc !
Slider
Da! cu 80-90 mergi. De aglomerat nu prea este aglomerat. Nici gropi nu prea are insa asfaltul are denivelari. Oricum se merge binisor.
Thor1983
Buzau - Pogoanele se poate face si prin Buzau-(DN spre Braila)-Cilibia-Caragele- Pogoanele. Intre Buzau si Cilibia e DN si drumul e foarte bun.
ursul-alb
QUOTE(Thor1983 @ 3 Aug 2007, 12:29)
Intre Buzau si Cilibia e DN si drumul e foarte bun.

Ceva noutati recente pentru Buzau-Cilibia-Pogoanele?
Dar originalul "Costesti-Smeeni-Pogoanele" cum e dupa 4 ani de la ultimul review?
Evident, ma intereseaza si continuarea Pogoanele-Amara-Slobozia pentru cine a trecut poate anul asta...
Daca nu tot Urziceniul ma vede...
Io_mi_s
Buzau - Cilibia: OK; Cilibia - Pogoanele: valurit (inclusiv longitudinal), peticit neglijent.
Costesti -Smeeni: OK; de la iesirea din S. s-a turnat, in urma cu vreo 2-3 ani, criblura peste cimentul initial, iar in unele locuri aceasta s-a "exfoliat" rezultand denivelari cam naspa, unele peticite. Nu stiu cum sa le apreciez... functie de cat iti pasa de masina... eu cu Megane-ul nu le ocolesc.
Pogoanele - Slobozia n-am bantuit de cativa ani, dar a fost tratat cu aceeasi criblura (cel putin pe raza jud. Bz). Dat fiind traficul greu de pe-acolo - oricum sub medie - probabil nu-i stralucit, dar cu siguranta circulabil oarecum decent. In plus, e liber.
Coleg de-al meu, cu utilitara usoara, cu statie: Costesti - Slobozia - binisor sub 2 ore.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.