Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: se aprind cateva lumini cand pun frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ANTIdacie
Salut!Ma pote ajuta si pe mine cineva cu un sfat la urm prb:Dintr-o data de fapt dupa ce am montat niste boxe pe fata nu cred ca asata ar fi problema, a inceput sa mi se aprinda lumina la bricheta din bord si becul care indica, ca luminile sunt aprinse in momentul cand pun frana!Are idee de la ce sa fie treaba aceasta?
gabi1
Vezi la triplele spate( prin porbagaj) ca nu mai ai masa si curentul se intoarce prin becurile de pozitie.
Da becurile care ilumineaza ceasurile de la bord nu se aprind?
ANTIdacie
Am verificat si se aprind si luminile care lumineaza borbul!Se comporta exact ca si cum as aprinde farurile pe pozitii sau pe faza scurta!Imi poate da cineva un sfat ce as putea sa fac?

"Vezi la triplele spate( prin porbagaj) ca nu mai ai masa si curentul se intoarce prin becurile de pozitie."Unde sunt tripele asta, ca habar nu am!
gti98
QUOTE(ANTIdacie @ 5 Jul 2006, 02:21)
Am verificat si se aprind si luminile care lumineaza borbul!Se comporta exact ca si cum as aprinde farurile pe pozitii sau pe faza scurta!Imi poate da cineva un sfat ce as putea sa fac?

"Vezi la triplele spate( prin porbagaj) ca nu mai ai masa si curentul se intoarce prin becurile de pozitie."Unde sunt tripele asta, ca habar nu am!
*



Se refera la lampile de semnalizare (initial erau trei semnale: pozitia, frana, semnalizarea de directie) (apoi au aparut mersul inapoi si lanternele alea de ceata)
Vezi ca sunt niste conectori (2 chestii din plastic care intra una in cealalta) din firele de acolo, masa e de obicei cu izolatia neagra. Mai apeleaza si tu la vreun vecin, daca te incurci. Bafta!!
ANTIdacie
Deci imi poate explica cineva mai in amanunt va rog frumos ce am de facut?Cum ajung la tripele alea,banuiesc ca sunt din instalatia electrica dar cam pe unde sunt pana sa intre in stopurile de pe spate?
gabi1
desfa capacul ala din portbagaj partea stanga ce vine peste lampile de semnalizare,frana,pozitii si altele.Vezi ca acolo ai o cupla cu mai multe fire iar masa e un fir negru legat la caroserie.De proba poti sa desfaci mufa aia si vezi daca mai face.
ANTIdacie
De nu se aprind doar luminile dn bord se aprinde faza scurta cand pun frana!
gabi1
QUOTE(ANTIdacie @ 7 Jul 2006, 08:49)
De nu se aprind doar luminile dn bord se aprinde faza scurta cand pun frana!
*





Se aprinde in functie de pozitia manetei blocului de lumini.Faza scurta totusi se aprinde normal sau foarte slab?..ca daca se aprinde normal ai un scurt intre firul alb care este pt pozitie si firul gri(cred) pt stop frana.Firele astea le gasesti izolate impreuna cu altele sub mocheta partea soferului (pe langa prag) si vin de sub bord pana in portbagaj.SI sub bord ai o cupla mai lata care decupleaza partea din spate a instalatiei.Decupleaza si verifica daca mai face ,astfel iti dai seama si cam pe unde este problema.

Am uitat sa te intreb daca atunci cand aprinzi pozitiile ,nu ti se aprind si stopurile de frana?
KTC
Rezolvarea este super simpla.
Ai montat un bec din cele doua care se arpind cand pui frana gresit.


Becul are 3 intrari. o MASA(minus), un + de la pozitii si un + de la faza scurta. Contactul + de la frana in fundul becului face atingere si cu contactul prin care ar trebui sa vina +-ul pentr pozitii. In momentul in care pui frana fiind cele doua contacte atinse se alimenteaza si luminile de pozitii.

Solutie:
Desfaci cele doua plastice colorate de la stopuri si scoti cele doua becuri de pe stop si ai sa observi ca fara ele nu iti mai face figuri. Te apuci frumusel si incerci sa le montezi la loc exact in soclu lor.


Asa am patit si eu si am stat cam 2 luni pana sa imi dau seama biggrin.gif
In nici un caz nu este din instalatia electrica si nu te-as sfatui sa o desfaci.
gabi1
QUOTE(ziemenz @ 7 Jul 2006, 14:51)
Rezolvarea este super simpla.
Ai montat un bec din cele doua care se arpind cand pui frana gresit.
Becul are 3 intrari. o MASA(minus),  un + de la pozitii si  un + de la faza scurta. Contactul + de la frana in fundul becului face atingere si cu contactul prin care ar trebui sa vina +-ul pentr pozitii. In momentul in care pui frana fiind cele doua contacte atinse se alimenteaza si luminile de pozitii.

Solutie:
Desfaci cele doua plastice colorate de la stopuri si scoti cele doua becuri de pe stop si ai sa observi ca fara ele nu iti mai face figuri. Te apuci frumusel si incerci sa le montezi la loc exact in soclu lor.


Asa am patit si eu si am stat cam 2 luni pana sa imi dau seama biggrin.gif
In nici un caz nu este din instalatia electrica si nu te-as sfatui sa o desfaci.
*



Ai dreptate...asta am omis. blush.gif Nu ia spus nimeni sa desfaca instalatia electrica ci numai sa o verifice ,doar cand a tras firele la boxe a tras un pic si mocheta si nu se stie(se mai intampla de se taie instalatia in clemele alea de prindere).Oricum mai mult ca sigur e de la bec . tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.