Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cum se demonteaza parbrizul si luneta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mike2madalin
as dori daca m-ati putea ajuta prin sfaturi sa dau jos parbrizul si luneta
va multumesc
Merlucius
N-ai pt ce , nimeni nu se inghesuie. Daca apare vreun sfat am sa-l urmaresc pt ca si eu sunt interesat smile.gif
mike2madalin
oare chiar nimeni de pe forum nu stie? sau .. sunt toti plecati in vacanta? biggrin.gif
ANTIdacie
eu am vazut dar f vag cand mi-am tratat geamurile: se scoate banda aia din mijlocul chederului(vezi pe unde are capatul si tragi de ea) si aploi se impinge geamul parca!In principiu asa se face!Sper sa iit fie de ajutor!
Ov
demontare: 2 surubelnite, operatiunea se desfasoara in interiorul masinii
se trage chederul pe dupa rama metalica cu prima surubelnita si se tine acolo. Cu a 2-a surubelnita (e bine sa nu fie ascutite surubelnitele ca sa nu taiati chederul) se incepe cu pasi mici (~2cm) sa se scoata chederul de pe rama. Operatia e identica cu scosul unui cauciuc de pe janta. Se incepe din partea de sus si se continua cu lateralele. In partea de jos nu trebuie scos pt ca daca e scos chederul sus si in laterale se poate ridica apoi de geam si iese.

montare: o sfoara rezistenta (eu am folosit un cablu coaxial smile.gif ), 2 oameni
se petrece chederul (se face o bucla) cu sfoara astfel incat in partea de SUS sfoara sa se suprapuna pe o distanta de minim 30 cm, adica in laterale si in partea de jos sfoara sa fie continua, capetele fiind in partea de sus dar petrecute unul peste celalalt astfel incat sa fie practic continua. Se aseaza geamul PESTE rama metalica. Se pune un gigel in partea de afara sa stea cu mainile pe geam, sa-l tina presat (nu foarte tare) pe caroserie. Din interiorul masinii, al 2-lea gigel incepe sa traga de UN capat al sforii astfel incat sfoara iesind din canalul chederului sa traga buza interioara a acestuia peste rama metalica din caroserie. In timp ce se trage chederul, nenea de afara trebuie sa bata geamul (cu podul palmei, nu foarte tare) in zona unde se desfasoara activitatea. NU VA GRABITI, totul merge foarte usor si trebuie facut cu calm. Eu am reusit din prima sa dau jos si sa pun la loc parbrizul fara nici o problema. La sfarsit se mai apasa cu batai pe toata suprafata geamului astfel incat sa se asigure revenirea pe pozitia veche (se vad urmele vechi ale chederului pe vopsea).

Foarte important in cazul parbrizului: in partea de jos sunt 2 bucatele de cauciuc care tin chederul parbrizului departat de caroserie. NU pierdeti bucatelele si dupa ce puneti parbrizul la loc, puneti si alea la loc. Sunt foarte importante in procesul de "prevenire" al ruginirii ramei !
gabi1
Si sa nu cumva sa folositi vaselina pe rama geamului ca s-ar putea sa aveti surprize.
mike2madalin
partea de dat jos mi se pare cat de cat aceptabila cea cu pusul la loc aia imi cam da dureri de cap un mai pic simplificat nu pot sa`mi zici ? asa mai pentru un incepator
Merlucius
Hai ca-i simplu, se intelege ca se rasfrange "buza" chederului cu ajutorul unei sfori introduse in locul tablei de caroserie, nah... A, dar un pic de vaselina siliconica nu ar ajuta? Just in case smile.gif
payty
QUOTE(gabi1 @ 4 Jul 2006, 21:30)
Si sa nu cumva sa folositi vaselina pe rama geamului ca s-ar putea sa aveti surprize.
*




de ce?
Ov
pt ca veselina ataca chederul care e de cauciuc ?

sau ca o sa scartaie infernal geamul in cheder ?
gabi1
stiu pe cineva care avea probleme din cauza ca a dat cu vaselina.sarea de la un colt tot timpul.eu le-am montat singur pe ale mele si fara vaselina.nu e greu dar trebuie si putina rabdare.
Merlucius
Vaselina siliconica. Nu ataca materiale de cauciuc.
mike2madalin
azi imi dau si eu parbrizul si luneta jos dupa masa va voi transmite cum am procedat exact smile.gif
mike2madalin
deci inainte sa execut am stat si mam gandit un pic si am ajuns ca mai bine ma duc la un mecani ajuns acolo toata chestia m`a costat 500 de mii (demontat+montat) cand l`a montat sus am vazut ca pune vaselina, i`am zis sa nu puna dar la care el: "lasa mai ca eu nu pun de azi parbrize sus stiu ce fac" asa ca a pus vaselina, acu eu ce pot sa fac? sau ce mi` s`ar putea intampla? din cauza ca a pus el vaselina
gabi1
Nu se intampla nimic.Pe cine stiam eu cu probleme a dat cu vaselina la greu de jur imprejur.Oricum intra destul de usor si fara.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.