Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: chiuloasa schimbata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
paul#
Am schimbat chiuloasa deoarece mi se tot buseau doua bujii si tot trebuia sa la schimb la 2 saptamani. Un nene mi-a spus ca e din cauza ca supapele nu inchid bine. Faza era ca si uleiul era negru ca noaptea desi il schimbasem acu o luna. Schimb chiuloasa cu una rectificata total (setul motor il schimbasem deja in vara) si surprize tot imi strica bujiile pe aceleasi pozitii. Doua sunt caramizii asa cum e normal iar doua mi se fac negre cu cenusa pe ele si nici nu mai merg. Ce naiba poate sa fie?
paul#
Precizare: Consuma 12 litri in afara si 15 in oras ! :!:
GabiS
Probabil e reglata foarte prost!
AC
paul#, s-ar putea sa fie amestecul prea bogat in benzina. Verifica cuiul poantou.
northwood
QUOTE


paul#, s-ar putea sa fie amestecul prea bogat in benzina. Verifica cuiul poantou.





Pai in cazul asta nu ar trebui sa fie afectate toate 4 bujiile? Poate fi o probleme elecrica. Capac delcou, fise.



Ca o observatie, de cand am pus aprindere tranzistorizata, toate bujiile au un aspect cafeniu, in ciuda faptului ca trebuie sa schimb si eu capacul de delcou ( prezinta oxidari serioase in bornele de cuplare cu fisele 2 si 3).
nelu
Verifica compresia la cilindri respectivi (parca trebuie sa fie in jur de 10atmosfere).
paul#
Compresia este f buna. Are 10 pe toti 4 cilindrii
B-34-SGM
Schimba fisele intre ele, si vezi daca se afuma celelalte doua bujii, posibil sa fi intrerupe(asta ca verificare, sa nu dai bani aiurea pe altele).Alta cauza poate fi capacul de delco, schimba-l.Tind sa cred ca doua dintre camele axului de la delco (care corespund bujiilor afumate) sunt uzate, si nu iti mai deschide platina cat trebuie (cea mai probabila cauza).Nefiind arderea buna , asta explica consumul exagerat de benzina. Verifica daca vine benzina pe retur la pompa,daca inchide cuiul poantou, si daca e bine nivelul in camera de nivel constant. Parerea mea e ca e de la aprindere, nu amestecul prea bogat,dar totusi e bine sa verifici ce ti-am spus. Alta cauza nu poate exista,avand chiuloasa noua,verifica ce ti-am scris.Banuiesc ca nu merge prea rotund, si in sarcina trage greu
dadu221
asta cu returu de la pompa am avut-o si eu dar am desc la timp su nu s-a afumat decat putintel 1 si 2
SGN_1310
Poate ca ai blocul motor teminat!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.