Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Merita jantele din aliaj ?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2
vdaniel
La cat de bune sunt drumurile noastre toate nu stiu daca merita investitia.
criss4u
merita doar daca sti sa si mergi cu ele:) ( la drumurile noastre cam ia nv de atsestat pt asa cv)
Almighty
tabla e sfanta , numai sa ai ciocanu la indemana !
mr.squirrel
merita dar daca dai vrei ceva bun vb aia dai un ban si stai in fata , daca te calicesti la prima groapa a si crapat.
Johnny91
La o masina la care se pune problema greutatii in sute de grame DA, dar la o masina de clasa medie sau ieftina NU. In special din cauza gropilor. Arata bine dar nu se merita. La Logan, sa fim seriosi, ori nu ai ce face cu banii, ori iti plac atat de mult incat nu te intereseaza daca le crapi cat dai. Mie unul imi plac pe logan cele stock, dar nu se merita.
ArtVandelay
cum adica nu merita din cauza gropilor? ce treaba are janta cu groapa? prin ce cratere dai tu de ajunge sa apese cauciucul ala de 10-12 cm incat sa indoaie janta? in 2 ani nu s-a stricat nicio janta de la gropi. si masina are si cauciucuri cu talon relativ mic 205/50. o problema ar fi pe la borduri, dar daca esti atent scapi si acolo
Johnny91
Foarte simplu cu janta de aliaj in groapa. O agati pe marginea gropii, si are acelasi efect de bordura.
Richelieu
Exprima-te mai exact! In viziunea ta nu merita jantele de aliaj daca nu ai casco!
argon
QUOTE(Johnny91 @ 31 Oct 2010, 00:40)
Foarte simplu cu janta de aliaj in groapa. O agati pe marginea gropii, si are acelasi efect de bordura.
*



Nu am patit niciodata. Inseamna ca toti ar trebui sa le aiba agatate la cate gropi sunt? Si jantele de aliaj sunt mai rezistente decat cele de tabla, cu conditia sa nu fie chinezisme gen Art . Iar la borduri..exista anvelope cu protectie janta, eu de alea am.
Johnny91
QUOTE(Richelieu @ 31 Oct 2010, 12:28)
In viziunea ta nu merita jantele de aliaj daca nu ai casco!
*


Exact.

QUOTE(argon @ 31 Oct 2010, 13:17)
Nu am patit niciodata. Inseamna ca toti ar trebui sa le aiba agatate la cate gropi sunt?
*


Ma refer la situatia in care nu ai loc sa ocolesti o groapa (masini parcate,trafic) si o iei ca pe bordura in diagonala, si zgarii janta. Un prieten cu jante de aliaj a patit sa ii fuga masina pe polei iarna trecuta, fiind curba a virat, iar masina s-a dus ca o sanie pana in bordura. A rupt 10 cm de buza din ea. A avut casco, si nu o avut probleme. Daca nu avea casco, era o suta si ceva de euro janta respectiva, si normal ca nu ii convenea. Daca era de tabla cu 2 ciocane o faceai cat de cat.

Eu acum vreo saptamana, (argon tu poate stii parcarea de la hotel Rusca din Hunedoara) am zgariat janta de tabla, cam un sfert din circumferinta, pe buza. Nu am avut loc de manevra, am fortat, si in loc sa se urce pe bordura (care e cam inalta), s-o frecat de ea.
Oricat de multe argumente mi-ati aduce, am vazut destule in tara sa imi dea motive sa ma feresc de jantele de aliaj, daca nu sunt acoperite(casco).
@argon: Janta respectiva era de Chev. aveo, dar tot calitate asiatica(koreea-china tot pe acolo)
PaulT
QUOTE(argon @ 31 Oct 2010, 13:17)
Nu am patit niciodata. Inseamna ca toti ar trebui sa le aiba agatate la cate gropi sunt? Si jantele de aliaj sunt mai rezistente decat cele de tabla, cu conditia sa nu fie chinezisme gen Art . Iar la borduri..exista anvelope cu protectie janta, eu de alea am.
*



Nici eu nu am patit niciodata.. Nici macar nu am indoit vreo janta in 19 ani de conducere auto. Daca merita jantele de aliaj? Da, de ce nu? Ce nu prea ar merita ar fi exagerarea in a folosi jante foarte mari si talon la cauciuc foarte mic. Atunci riscul de a avea probleme creste. Cu orice janta.
Richelieu
QUOTE(Johnny91 @ 31 Oct 2010, 22:41)
Oricat de multe argumente mi-ati aduce, am vazut destule in tara sa imi dea motive sa ma feresc de jantele de aliaj, daca nu sunt acoperite(casco).
*


Eu ma feresc sa conduc o masina care nu e acoperita casco.
argon
Esti tare, eu ma feresc sa conduc fara RCA in special de firma, dar cateodata nu am de ales.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.