Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trepidatie puternica in volan la 120km/h
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
viperfox
deci problema e asa: cand ajung la 120km/h dar fix cand ajunge acu la liniuta de 120 apare o trepidatie in volan (dar se simpte in toata masina) care se amplifica si mai tare daca cresc viteza (si din motivul asta nu pot sa depasesc 120); seamana foarte mult cu trepidatia care apare atunci cand trecu cu masina la un stop si sunt in asflat valuri formate de la masinile care asteapta la stop;
prima data am crezut ca e de la motor, ca incepe motorul sa tremure dintr-un motiv sau altul, dar nu a fost asa pentru ca am urcat cu mult curaj pana pe la 125 si porma am scos din viteza, motorul a revenit la relanti dar trepidatia a ramas pana a scazut viteza sub 120; si atunci nu ma mai gandesc decat la 2 lucruri: ori rotile din fata trebuie duse la echilibrat, ori sa fie din cauza capacelor de la roti? sa fie excentrice si la viteza aia sa intre in trepidatie?
ce sa fie? nu de alta dar daca sunt capacele nu vreau sa dau banii degeaba pe echilibrat...
sobolan
dute fuga la vulcanizare si echilibreaza ,macar, rotile fata.apoi fa o proba si o sa constati ca nu mai face urat....verifica si cauciucurile sa nu aiba galme...
tatabobu
Mai intai scoate capacele si vezi daca mai face, abea apoi mergi la echilibrat...care-i fix zero daca pui la loc capacele excentric biggrin.gif
argon
Daca rotile sunt echilibrate si tot face, da jos capacele de la roti. La mine ele erau de vina.
sobolan
de regula nu face de la capace....dar totusi e un sfat bun....
viperfox
da, m-am gandit si eu la varianta asta "pe incercate", dar e o mica problema...nu am unde sa merg 120 cu ea decat pe A2 sau A1 ...si pe astea nu am unde sa ma intorc...deci va trebui sa astept pana mai am un drum afara...
mike2madalin
cum nai unde.. noaptea cand sunt libere sosele
EUROPE_
Si daca iti sare un copil in fata masini, sau alta masina ia gandeste-te cam ce patesti? Asa aveam si eu impresia inainte sa am permisu` , dar ca prin minune mi-a venit mintea la cap... si cand sunt la volan nici nu ma gandesc la asa ceva. biggrin.gif .
koki
ciudata chestia asta cu capacele... asa am si eu o trepidatie nu stiu daca dinainte sau dupa capace... dar daca mai e cineva care a patit`o de la capace sa zica aici... ca le scot smile.gif macar de proba
ghiccy
cum n-ai unde???

pe A2 mergi vreo 5-10 min si la un moment dat este indicator cu POLITIA, pe dreapta, acolo iesi, tot la dreapta si te-ai intors (nu stiu exact ce km e), dar sigur acolo poti sa intorci!!!

bafta!

ps: daca era de la capace cred ca pana acum nu le mai aveai!!! - verifica rotile!!!
ksi_id
Orice masina la o anumita viteza intra caroseria in rezonanta, dar normal ar fii ca dupa ce depasesti cu vreo 10km/h viteza la care intra ar trebui se isi revina si sa nu mai tremure...
EUROPE_
QUOTE(ksi_id @ 5 Jul 2006, 14:05)
Orice masina la o anumita viteza intra caroseria in rezonanta
*


Lamborghini, Porsche, Mercedes, BMW, Renault... asa fac si astea?

sobolan
QUOTE(EUROPE_ @ 5 Jul 2006, 14:12)
Lamborghini, Porsche, Mercedes, BMW, Renault... asa fac si astea?
*



da ,dar la 350 km/h...
ksi_id
QUOTE(EUROPE_ @ 5 Jul 2006, 14:12)
Lamborghini, Porsche, Mercedes, BMW, Renault... asa fac si astea?
*




Cred ca ai uitat pe ce forum esti... biggrin.gif
viperfox
smile.gif) funny europe
sigur ca orice masina intra in trepidatie la solicitare extrema, dar 120 nu mi se pare extrem...adica totusi...la 120 am 3000ture cu a 5-a, iar in carte scire viteza maxima constructiva 140...deci nu sunt la limita, cel mai probabil trebuie rotile echilibrate...iar cu capacele...asa am zis si eu, mai ales ca am vazut multe masini la care le sar capacele alea, dar la mine sunt prinse bine (au si clemele alea bune si au si surub) stiu ca ma chinui eu sa le scot cand tre sa dau roata jos...

iar cu autostrata...nu stiu, eu mereu intru pe a2 de pe centura, o iau pe la vitan si o tin pe marginea dambovitei pana e un pod unde trece centura si deacolo e rampa de urcare pe autostrada...si de acolo nu imi amintesc sa fi vazut nici indicator cu politia nici vreo varianta de intors...sa fie in bucata dintre centura si bucuresti?
viperfox
a, si pentru europe, am mers cu un passat din 2000, 1.8 4motion 131cp, nu stiu cat e data viteza maxima in talon dar aveam 210km/h la 6900rpm cu a 5-a (pe rosu deja) si facea motoru de ziceai ca e racheta si tot nu trepida sau alte alea...deci...noi sa fim sanatosi
EUROPE_
QUOTE(ksi_id @ 5 Jul 2006, 20:13)
Cred ca ai uitat pe ce forum esti... biggrin.gif
*


Pai da dar tu ai zis dry.gif
QUOTE
Orice masina la o anumita viteza intra caroseria in rezonanta, 

@viperfox nici nu ma mir...


ksi_id
QUOTE(viperfox @ 5 Jul 2006, 23:19)
smile.gif) funny europe
sigur ca orice masina intra in trepidatie la solicitare extrema, dar 120 nu mi se pare extrem...adica totusi...la 120 am 3000ture cu a 5-a, iar in carte scire viteza maxima constructiva 140...deci nu sunt la limita, cel mai probabil trebuie rotile echilibrate...iar cu capacele...asa am zis si eu, mai ales ca am vazut multe masini la care le sar capacele alea, dar la mine sunt prinse bine (au si clemele alea bune si au si surub) stiu ca ma chinui eu sa le scot cand tre sa dau roata jos...

iar cu autostrata...nu stiu, eu mereu intru pe a2 de pe centura, o iau pe la vitan si o tin pe marginea dambovitei pana e un pod unde trece centura si deacolo e rampa de urcare pe autostrada...si de acolo nu imi amintesc sa fi vazut nici indicator cu politia nici  vreo varianta de intors...sa fie in bucata dintre centura si bucuresti?
*



Nu trebuie viteza sa fie mare, mie de ex imi trepideaza intre 90 si 100
EUROPE_
Eu de exemplu am o Dacia 1300 din 82` si nu trepideaza la nici o viteza, de nici un fel tongue.gif . Ca tot venii vorba... laugh.gif Uite ca l-am si editat rolleyes.gif .
Petea
A mea trepida la 80 km/h de ziceam ca se dezmembreaza. Daca depaseam 85 km/h trepidatia disparea si aparea cand incetineam iar la 80. Dupa echilibrarea rotilor problema a disparut complet. Am constatat ieri ca a reaparut iar la 100 km/h (deh, de la atatea gropi luate in timp era si normal). De altfel am un amic care isi verifica si isi echilibreaza rotile periodic (la 3...4 luni).
argon
A mea nu vibreaza decat peste 140, si cum nu merg mai tare de 130, si in mod normal cu maxim 110 nu am nici o problema.
Deci, cum la unii se poate sa nu trepideze/intre in rezonanta la o anumita viteza?
Am mers cu mai multe Dacii , unele trepidau, unele nu, deci e o problema structurala constructiva, si nu o problema specifica la toate.
viperfox
da, inseamna ca asta e problema, trebuie echilibrate rotile
probabil ca si la mine daca depasesc 120 dispare trepidatia insa...la 120...si cum trepideaza...nu m`a lasat instinctu de conservare sa maresc viteza:)
o sa incerc zilele astea sa ajung pe la o vulcanizare la un echilibrat si revin cu rezultate
ps: cat costa o echilibrare la 2 roti, are cineva idee?
KTC
Problema ta e 100% din echilibrarea rotilor. Adica plumbul ala de sta pe genti.
In timp de la gropi si toate cele gentile nu mai sunt perfecte.

Problema asta am avut-o si eu cu dacia mea din 86.
Si a mea tot pe la 120 tremura ca toti dracii.
Iti era si frica sa nu se dezmembreze pe sosea.

De curand i-a cumparat tata pe fata doua genti si doua gume noi. Le-a echilibrat la o vulcanizare. Acum la 135km/h nici macar nu mai tremura, doar motorul se aude urland.
GTX
aceeasi problema am avuto si eu dar la viteza mai mica...98 berlina,am schimbat un cauciuc ,am echilibrat rotile si nu mai facea...dar dupa 120 tot la fel trepida,nu tare dar se simtea,nu am rezolvato nici pana acuma pt ca vand masina...dar asta nu ma impiedicat sa ii dau 140 dupa un megan biggrin.gif
rerecroS
Daca ai cumva cauciucuri Montana da fuga si schimba-le.

Eu pana nu am schimbat cauciucurile si jentile pe fata nu am scapat de trepidatii. Acum am cauciucuri Sava - are o trepidatie usoara FIX la 80km/h (care dispare de la 85km/h in sus) si la 145-150km/h (la 150 indicat de bord deja strang din buci si ma rog sa nu-mi sara vreo roata. Surprinzator, la 140km/h masina merge brici ... in afara de zgomotul motorului care gafaie la greu, nu are nici o trepidatie majora.)
adiacu
QUOTE(rerecroS @ 21 Jul 2006, 00:18)
Daca ai cumva cauciucuri Montana da fuga si schimba-le.

Eu pana nu am schimbat cauciucurile si jentile pe fata nu am scapat de trepidatii. Acum am cauciucuri Sava - are o trepidatie usoara FIX la 80km/h (care dispare de la 85km/h in sus) si la 145-150km/h (la 150 indicat de bord deja strang din buci si ma rog sa nu-mi sara vreo roata. Surprinzator, la 140km/h masina merge brici ... in afara de zgomotul motorului care gafaie la greu, nu are nici o trepidatie majora.)
*




Salut
Si io am Sava Perfecta si la fel treppideaza la 80 si apoi la 100....si sunt noi si echilibrate....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.