Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cum se alimenteaza un cass auto
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nirosbogos
Salutare!
Vreau sa-mi montez un radiocasetofon ,dar in loc de mufa care trebuia sa fie in locasul respectiv,am doar niste fire.Ce ma sfatuiti sa fac?Ma gandesc sa trag altele noi,dar nu stiu de unde si nici cate imi trebuie,
mihait
vezi la tutoriale !
mihai0070
daca vrei alte fire trage + si - direct de la baterie
ksi_id
Tre sa ai 2 plusuri si o masa, iar pt fiecare iesire ai 2 fire huh.gif
bilex
Indicat e sa tragi alimentare separata pt el de la baterie.O SIGURANTA DE 10 15A INSERIATA PE PLUS!!!!!!!!!!!!!!!!!Asta daca nu vrei sa ai probleme mai incolo cu scintei si fum.Daca vrei sa i-ti mearga si fara cheie in contact legi cele 2 + impreuna,daca nu atunci unul din ele la contact.
bilex
O alta chestie ar fi daca nu vrei sa ti se auda ciudat respecta polaritatea si la difuzoare!!!!!!!!!
StefanT
QUOTE(bilex @ 6 Jul 2006, 13:11)
SIGURANTA DE 10 15A

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Chiar daca el consuma in jur de 3, nu-i asa? radmasa.gif
bilex
Al meu consuma vreo 20A icon_mrgreen.gif
mbabusanu
Alimenatrea: Firul rosu +
Firul roz (daca exista) +
Firul negru -

Difuzoarele: - daca ai 2 fire pe fiecare iesire trebuie pus firul monocolor la + de la difuzor si firul de aceeasi culoare dar cu o dunga pe el de alta culoare la - de la difuzor (asta pentru ca membrana difuzorului sa aiba cursa spre exterior nu spre interior )

-daca ai un singur fir pe fiecare iesire alimentezi cu el + de la difuzor iar - il iei de la firul negru de la casetofon (nu e indicat sa il iei de la caroserie pt ca e posibil sa nu ai o auditie buna)


spor la treaba si baga WATTI la max.
Taxon
nirosbogos, banuiesc ca esti din galati, nick-ul tau mi-e familiar.
gasesti mufe de cas auto la dioda si celelalte magazine de electronice, la parterul lui A1 in tiglina1.
16 lei perechea.
mai fain e ca pe firele ce ies din mufe ai inscriptionat (mura in gura) si ce si cum sa legi la cas, respectiv la instalatia electrica a masinii.
diaconuliviu
Nu e de probleme tehnice.
uite un link unde gasesti pe partea audio destule link-uri.

http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=7713
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.