Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Galerie fisurata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
viperfox
am cautat prin forum dar nu am gasit...
deci am o fisura in galeria de evacuare, exact unde se mufeaza cu saxofonu, sub flansa la vreo 2 cm dar pe galerie nu pe saxofon; e o fisura destul de lunga...cca 4-5cm dar totusi nu este de jur imprejur...si deschiderea este f mica, cca 1mm, dar totusi ies gaze pe acolo, zona este neagra de la fum si evident sunetul de tractor este inedit...
ce pot sa ii fac, in afara sa cumpar toata galeria noua?
pot sa o "lipesc" cu ceva gen cum sunt solutiile alea de lipit blocu motor? sau sudata? si daca da unde?

si daca totusi nu exista alta varianta, ca sa o inlocuiesc cu una noua ce trebuie sa fac? dau jos pe cea veche pun carnitura noua si o pun pe cea noua si o strang "la ureche" sau sunt niste conditii speciale ca la chiuloasa?
sobolan
poti sa incerci sa o sudezi acolo...nasol e cand se incalzeste ca se dilata si s-ar putea fisura din nou acolo..dar cred ca merge.am un prieten care merge si acu cu blocu motor sudat fiind fisurat asta iarna...antigelu asta e scump...
sobolan
daca o dai jos ia si o garnitura noua ,de strans , o strangi la simtu mainii..
diaconuliviu
Se sudeaza cu electrod din fonta sau inox.
Inainte de asta "stopezi" fisura practicind doua gauri fi=3-4 mm EXACT la capete, incit sa nu continue fisurarea.

S-ar recomanda si o detensionare a sudurii prim tratament termic.
viperfox
ok liviu, si unde as putea sa fac operatia asta? si cam cat m-ar costa?
sechi
O galerie buna la dezmembrari costa 20 de lei. E cea mai buna solutie. Si eu am schimbat galeria.
viperfox
ok si unde gasesc acest loc "la dezmembrari" in bucuresti?smile.gif
diaconuliviu
Unde faci sudura in Bucuresti..poate vreun coleg de acolo care stie. Vezi la cei ce folosesc sudura, societati mai serioase.
In loc de SH iti recomand REMAT, sau unde se string masinile din "programul 30 milioane", de acolo poti lua mai ieftin (cel putin asa am luat eu de aici).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.