Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Compresie ciudata!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
BV99
Am fost la masurat compresia la Nova foarte increzator in starea motorului. dupa masuratori a trecut mandria si a inceput teama. nu stiu ce sa fac, masuratorile sunt asa : c1-12 ; c2-11 ; c3-10 ; c4-14, mecanicul zice ca merge pana la 7 pe toti cilindrii dar imi pare cam putin. Ce ziceti ?
nelu
In cartea lui Mondiru scrie de 10 ca este OK.
AC
Si inca ceva. Starea motorului se considera a fi satisfacatoare cand diferentele de compresie intre cilindri nu depasesc 10%.
MoGas
Valorile-s ok, diferentele intre cilindrii sunt prea mari. Posibil segmenti sparti/decaliti, distributie reglata gresit sau supape/scaune uzate. Cati km are masina?
BV99
Are 75k si nu a avut probleme deloc (doar pompa de apa si amortizoarele fata). Acum insa parca nu prea mai trage si pana sa incalzeste merge cam greu.
AC
BV99, cam ce cantitate de ulei consuma masina ta la 1000km?
BV99
Asta e problema .... nu consuma deloc !!! Toti mecanicii zic ca pana nu consuma nu e grav. Chiar asa ?
AC
hmmm...as inclina sa cred ca e ceva cu inchiderea supapelor :?
BV99
Asta se poate. Am vazut ca bujia pe cilindrul cu compresia cea mai mica nu era deloc innegrita, iar celelalte scrum(de 2 sapt nu am iesit la un drum mai lung de 5 km).
nelu
http://www.verrill.com/moto/sellingguide/s...gcolorchart.htm

Incearca la adresa de mai sus si vezi explicatiile.
BV99
OK. Explicatiile sunt ce ma asteptam, cilindrul cu compresie mica este OK iar celelalte au benzina prea multa. Asta inseamna SUPAPE ?. Dar daca asociezi si cu gaze de carter, ca are si din astea, atunci ce diagnostic se va da?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.