Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema ambreiaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
golgo
Am o dacia cu 4 faruri cutie 5 viteze din 91 si am schimbat recent motorul. De cand am schimbat motorul patineaza ambreiajul. Am lasat ambreiajul (disc si placa discul nu parea foarte tocit) de pe vechiul motor (nu sunt sigur ca patina dar daca ar fi patinat cred ca aflam ca am luat motorul de la cineva cunoscut) deoarece discul de la motorul meu era tocit pana la nituri si a lasat si niste urme pe placa de presiune. Cum ar fi mai bine sa fac:
1. Cumparat feredou si nituit vechiul meu disc si pus pe masina cu tot cu placa de presiune?
2. Schimbat doar placa de presiune?
3 Cumparat si placa si disc nou?

Din cate cred eu pare a fi placa de presiune sau ulei pe disc(eu zic ca e putin problabil sa fie ulei).
Ce parere aveti?
sobolan
ia o placa noua un rulment de pres. nou si discu,daca are arcurile bune si nu e 'umflat' ,bate doar ferodourile....
EUROPE_
Stasi ca ma zapaci de tot... wacko.gif schimba discul ( discul condus ) nu placa de presiune, discul ala cu ferodourile alea pe el face cam 30 ron... un cred ca are rost sa mesteresti la o asamblare prin nituire, dar daca iti place.
mihait
Pana nu- l desfaci nu vei afla cauza din care patineaza.

Recomandat este sa cumperi tot kit-ul de ambreiaj ( rulment, disc, placa ). Daca inlocuiesti doar anumite componente vei avea surpriza sa-ti cedeze mai rapid cele pe care le lasi si iar stai sa demontezi si sa remontezi .....
Cumpara doar piese "de origine" si nu tampenii facute de srl-uri daca nu vrei sa ai surprize.
gti98
QUOTE(golgo @ 9 Jul 2006, 05:20)
Am o dacia cu 4 faruri cutie 5 viteze din 91 si am schimbat recent motorul. De cand am schimbat motorul patineaza ambreiajul. Am lasat ambreiajul (disc si placa discul nu parea foarte tocit) de pe vechiul motor (nu sunt sigur ca patina dar daca ar fi patinat cred ca aflam ca am luat motorul de la cineva cunoscut) deoarece discul de la motorul meu era tocit pana la nituri si a lasat si niste urme pe placa de presiune. Cum ar fi mai bine sa fac:
1. Cumparat feredou si nituit vechiul meu disc si pus pe masina cu tot cu placa de presiune?
2. Schimbat doar placa de presiune?
3 Cumparat si placa si disc nou?

Din cate cred eu pare a fi placa de presiune sau ulei pe disc(eu zic ca e putin problabil sa fie ulei).
Ce parere aveti?
*



1. Era mai bine sa verifici personal in ce stare e ansamblul ambreiaj (6 suruburi+ mandrina de centrare ) INAINTE de a monta motorul
2. Daca esti sigur ca erau bune, trebuie sa lamuresti clar dece au ajuns sa patineze
3. Nu inteleg de ce pui problema schimbarii placii de presiune? Vei vedea dupa demontare daca e cazul
4. La capitolul disc ce s-a spus mai sus e de maxim bun-simt
5. De obicei, la o demontare de amploare, cum e cea de interventie la ambreiaj, se schimba si rulmentul de presiune (in Iasi e vreo 20-23 RON) dar... eu l-am schimbat pe cel vechi( ca era "urat si murdar", desi functiona fara nici un zgomot) iar cel nou imi haraie dupa o luna parca-i ultima rabla...
Bafta!!!
Axll
parerea mea e sa desfaci si sa vezi atunci despre ce e vorba. ai ramine surprins ca s-ar putea sa nu ai nimic la ambreiaj ci sa fie semeringul de palier, pe linga care scapa ulei ( putin) si asta cauzeaza patinarea ambreiajului.

iti spun astea ca eu am patit-o si am ramas cu kitul de ambreiaj acasa, neatins.

multa bafta
ct03nut
incep sa cred ca o sa imi fac masina piesa cu piesa golf...nu mai suport..am schimbat in 4 ani 3 kituri de ambreiaj...si acum urmeaza al 4lea se pare

a inceput sa scartaie..iar cand presam putin ambreiajul revenea la normal...bun...am ridicat ambreiajul asa de tare sa preseze rulmentul si totul bun si frumos, nu mai facea

dupa ce am fugarit-o putin in seara asta a inceput sa scoata tot un fel de scartait cand il apas la podea, tampesc..imi vine sa sudez un ambreiaj de golf pe ea !

inainte de a ridica ambreiajul scotea scartait pana cand se presa rulmentul
iar acum scoate zgomot cand e tocmai la fund pedala..

ce naiba mai are? pot sa circul asa cu ea ?
golgo
QUOTE(mihait @ 9 Jul 2006, 17:12)
Pana nu- l desfaci nu vei afla cauza din care patineaza.

*



Bine zis.
Cand am montat motorul discul si placa erau ok.
Cu semeringul .... nu stiu ce sa zis se poate dar sa se fi dus chiar cand am schimbat motorul e cam mica probabilitatea doar daca cine stie din greseala sa se fi intamplat ceva cu el.
Am mai intrebat si am mai aflat ca se poate ca atunci cand am schimbat rulmetul sa fi montat rulment de 200 sau sa am o saiba in plus.
Oricum desfac vad ce e si cumpar ce trebuie nu le iau si dupa aia desfac
Multumesc pentru sfaturi si sper ca pana la sfarsitul saptamanii sa aflu si eu de la ce e cool.gif
vyper
apropo de semeringu ala pe la care poate sa scape ulei...am si io o intrebare! imi banuiesc ambreiaju ca nu e dus si ca intra ulei pe discu ala...am bagat putzin nisip fin si nu a mai patinat vreo 50 de km dupa care intro seara am luat-o un pic la fugarit prin oras demaraje chestii accelerari mai puternice si iar face...face mai mult cand se incalzeste motoru! se poate distruge mai rau daca ii bag nisip???
mihait
@vyper:
Eu zic sa te duci repede si sa-ti patentezi inventia !!! ( ambreiaj cu nisip )

Serios vorbind, ai acolo un rulment caruia nu cred ca-i prieste nisipul si nici suprefetei de contact dintre disc si placa de presiune.
mike2madalin
se numeste sablare sau cum si ajuta foarte putin discul dar ajuta, te ajuta atunci cand esti plecat de acasa nu ai bani nu ai service unde sa faci si te`a cam lasat atunci pui un pic de nisip si mai ajungi pana la servici, despre chestia asta sa mai vorbit pe forum.
Axll
te ajuta mult daca vrei sa distrugi ambreiajul. asta fac "samsarii" de masinicind iti vind o masina si iei teapa
vyper
multumesc mult pentru raspunsuri! deci in consecinta trebuie sa imi schimb discu placa si rulmentul de presiune ca din pacate io am bagat nisip acolo si nu am bagat putin icon_mrgreen.gif se mai poate distruge si altceva in afara de piesele enumerate de mine mai sus?
golgo
Am dat cutia jos(nu eu mecanicul) ca sa vedem ce are si surpriza. Discul de ambreiaj era montat invers radmasa.gif . L-am schimbat si acuma masina nu mai are nici o problema si sper sa nu mai apara ceva in viitorul apropiat.
vyper
scuze pentru off topic da nu vreau sa mai incep alt topic! poate sa imi zica si mie cineva ce disc as putea sa pun pe o dacie 1310 din 86? ca am auzit ca sunt de diferite marimi...si mi-a zis un mecanic ca cica a mea e cu palier marit acolo...de care sa pun?ce sa cer la magazin?
mbabusanu
palierul marit se refera la arborele cotit nu la ambreaj. la dacia ta ceri disc de ambreaj de 180
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.