Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: electrica: frina omoara semnalizarea
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Taxon
la o D1300 din 1980 am constatat o ciudatenie: daca frinezi in timp ce semnalizezi stinga, aprinderea becurilor pe frina determina stingerea semnalizarii (tace si releul in momentul ala)



de ce?
Devils
poate nu iti incarca alternatorul destul ...si la atatea consumatoare.......
nelu
Verifica firele de la instalatia electrica pe partea stanga.
Bunicutzu
Verifica legatura la masa a lampilor spate, daca e-n regula acolo, cauta la cutia de sigurante un eventul scurt sau scapari de curent.

Dupa cate stiu eu 1300 are 6 sigurante la comp. motor, asa am si eu.

Bafta
CiprianPJM
Vezi ca lampa de stop ia ca minus plusu` de la semnalizare si din doua plusuri, semnalizarea nu poate sa faca un circuit. Nimeni nu poate... zic... daca recitesc ce am scris mai devreme uit ce am vrut sa spun... In fine! Ceva de genul asta trebuie sa fie... wacko.gif
Slider
Da, verifica legaturile la masa la blocurile optice pe spate.
Metalic
Taxon afla si spune-mi si mie ca si eu exact la fel patesc , semnalizez stanga si pun frana , ori moare de tot semnalizarea ori clipoceste mai rar. Cand remediezi sa-mi soptesti si mie .
Multumesc
tase
QUOTE(Taxon @ 23 Apr 2004, 11:41)
la o D1300 din 1980 am constatat o ciudatenie: daca frinezi in timp ce semnalizezi stinga, aprinderea becurilor pe frina determina stingerea semnalizarii (tace si releul in momentul ala)
de ce?
*


servus.

am avut si eu aceasta problema numai ca la mine imi murea bordul.
cind apasam frina cadea turometrul, termometrele, se stingeau luminile de
pe bord, tot. am verificat toata instalatia electrica si problema a fost la
cutia de sigurante. cind faceam legatura prin sigurante murea bordul la frina.
cind le legam direct mergea. cred ca am si identificat siguranta(sigurantele)
specifice, nu mai tin minte insa care erau. un nou bloc de sigurante a rezolvat
problema corect si definitiv (sigurantele conectate in circuit, bordul nu moare
la frina).
tatabobu
Si incearca sa-i pui o masa suplimentara de la tablita din stop pana la surubul cu care se prinde stopul.
CiprianPJM
Am avut "ocazia" sa semnalizez cu tot spatele dupa ce mi-a trecut tinichigiu` cu autogena peste toate cablurile din portbagaj smile.gif biggrin.gif
Metalic
Asta se numeste ca erai oaches
Cib
QUOTE(Metalic @ 20 Oct 2004, 07:41)
Asta se numeste ca erai oaches
*




Sunt 2 fire inversate adica masa pusa in loc de plus. se ia prin incercari pana se ajunge la combinatia perfecta...
adumitrachy
La mine clipeste mai repede semnalizarea cand pun frana sau cand virez cateodata.Ce ar putea fi?
CiprianPJM
Releu de semnalizare defec(a)t. Am avut un releu care varia frecventa dupa bunul plac. Pana la urma s-a ars... Electromecanica din ele e destul de sensibila.
shaq_rose
aproape aceeasi buba e si la mine, cand merg ziua mere totul aproape bine, cand semnalizez si pun frana mai ciupeste din lumina semnalelor iar frana se simte si sacadeaza si ea, iar noaptea dezastru... aprin pozitiile si cand aprind un semnal sau o frana se micsoreaza si lumina bordului si a farurilor, claxonul raguseste, isi revin numai cand accelerez un pic... si surpriza... mi-au zis ca ar fi alterantorul dar nu prea e ca l-am masurat si arata aproape perfect, deci? ce credeti?
RIon
cam tarziu, dar vazui si eu. Am experimentat problema asta de curand; mi-am reglat socul, si cred ca a atins prin bord ceva, l-am reglat din nou (e vorba de cablu) lasandu-l mai moale, si a revenit semanlizarea stanga, desi o alta cauza ar putea fi ceva la blocul de lumini (desi e nou - octombrie), umezeala la contact, contact intepenit, dar combinat cu siguranta de cablul socului.
RIon
Damn it... se repeta, prima data nu mai merge becul de la soc, ala galben, apoi cand pun frana si semnalizez stanga, clipoceste extrem de rar, si cupleaza si alarma, sunand ca si cum as da inapoi... o sa desfac azi cutia de sigurante...
gabrielv
QUOTE(Taxon @ 23 Apr 2004, 11:41)
la o D1300 din 1980 am constatat o ciudatenie: daca frinezi in timp ce semnalizezi stinga, aprinderea becurilor pe frina determina stingerea semnalizarii (tace si releul in momentul ala)
de ce?
*



La fel pastesc si eu cu o berlina din '83. De cateva saptamani cand dau semnal (stg sau dr) merge totul f. bine. Daca pun frana se sting.

Daca aprind avariile si pun frana, se sting avariile (sau merg f. rar-se aprind o data la 2-3 secunde).
De la sigurante nu e, ca am lustruit contactele si am pus sig noi.

Mai face o figura... Aseara am aprins pozitiile, si cand am aprins si avariile se aprindeau mai rar avariile. Cand erau aprinse avariile nu mergeau pozitiile pe spate (se stingeau)... cand se stingeau avariile se aprindeau pozitiile blink.gif . Am mai vazut o data pe sosea unul la fel si am crezut ca asa a vrut sa fie, nu ca ar avea defect (dacie personalizata !?).

scuze pt incoerenta, dar m-a umplut de nervi semnalizarea. Ce .... ar trebui sa-i fac?
Pedro
QUOTE
la o D1300 din 1980 am constatat o ciudatenie: daca frinezi in timp ce semnalizezi stinga, aprinderea becurilor pe frina determina stingerea semnalizarii (tace si releul in momentul ala)
de ce?


Deci cum spuneam mai sus (sub numele de metalic) si eu am avut aceeasi problema pana acum o saptamana, semnalizarea stanga spate nu imi facea masa , am remediat situatia si acum e totul ok.
gabrielv
QUOTE(Pedro @ 30 Nov 2004, 08:47)
Deci cum spuneam mai sus (sub numele de metalic) si eu am avut aceeasi problema pana acum o saptamana, semnalizarea stanga spate nu imi facea masa , am remediat situatia si acum e totul ok.
*




Mi-am rezolvat problema cu semnalizarea (- nu aveam masa); am luat un cablu si l-am legat de firul negru cu un capat si celalalt la un surub la masa... mi se pare mie sau acum lumineaza mai "tare"!?...

Ca si concluzie - inainte de a face ceva pe la becurile din spate verifica masa.

RIon
revin: era un fir la farul spate stanga care in mod normal alimenteaza cu + remorca )daca exista) si ala facea mici scurturi...eject
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.