Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Conducta alimentare fisurata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tabek
Ieri am observat, ca conducta de benzina (turul) care vine de la rezervor la pompa e fisurata. Se prelinge pe-acolo benzina, dupa o stationare de cateva ore, ramane sub masina o pata destul de mare de benzina. Stie cineva e scump teava respectiva? Cat costa? Alte posibile solutii?
Multumesc

p.s.: si n-am stiut de ce am consum de 12l/100km, in conditiile in care iarna aveam 10-11l/100km... sleep.gif
argon
Normal se schimba, dar practic, depinzand de fisura, poti sa o lipesti/cositoresti/alamesti..nustiu procedeul exact.

Oare poxilina ar tine la benzina?
mihait
Poti sa bagi un furtun peste respectiva sectiune pe care-l strangi cu coliere la ambele capete.
mike2madalin
mai bine schimbale nu improviza, cand e vorba de siguranta mai bine alege varianta ce`a mai buna adica sa schimbi, nu stii niciodata ce se poate intampla.
tabek
mihait, cu furtunul am incercat dar nu tine. Cred ca o sa-l schimb, stie cineva cat costa aprox.? Ca daca-i prea scump va trebui sa gasesc alta solutie (bicicleta, autobuz, etc.)...buget redus... sad.gif
dd gheorghe
QUOTE(tabek @ 10 Jul 2006, 12:35)
mihait, cu furtunul am incercat dar nu tine. Cred ca o sa-l schimb, stie cineva cat costa aprox.? Ca daca-i prea scump va trebui sa gasesc alta solutie (bicicleta, autobuz, etc.)...buget redus... sad.gif
*


E vorba de o teava de cupru de vreo 5 m lungime.Eu am patit cu returul aceeasi poveste,undeva in zona puntii spate acum vreo 2 ani.Am cumparat-o noua,aproximatix250 mii lei vechi.
Pe un elevator se monteaza usor,fiind maleabila.Atentie cand o scoti pe cea veche trage cu grija si tine fixate clemele vechi pe caroserie,ca-s coapte.Oricum e bine sa-ti cumperi vreo 4-5 cleme noi.Sunt 3 mii bucata. Bafta tie!
argon
Grija, ca nu e chair asa de maleabila, se stranguleaza usor si poti sa o arunci. Indoiturile se dau la cald, din cate stiu eu.
mihait
La masina mea este turul dus , pe undeva prin dreptul planetarei ( asa este de cand am luat masina ...). Peste teava este pus un furtun rosu si prins in coliere ( masina am luat-o prin '99 ) si nu am avut nici o probema pana acum ( sper sa nu am nici pe viitor ).
dd gheorghe
Daca se recurge la varianta cu pus furtun prins in coliere se va taia conducta nu se va pune peste. Merge si asa provizoriu,ca nu te joci cu benzina...
Argon,conductele noi sunt de cupru,maleabile se pot mula cu grija si fara coturi bruste, mai in lung.Nu trebuiesc incalzite.Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.