Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrebare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
micutu82
Ieri m-am certat cu un prieten pe baza plecarii de pe loc. Vorbind de dacia berlina pe carburatie (nu stiu daca injectia are vreo importanta la ce vreau sa va intreb) siti ca tinand-o turata la 2000 de ture sa zicem..dar nu din pedala ci din surubul ala care apasa clapeta..se poate pleca de pe loc fara a mai apasa acceleratia. Se da drumul la ambreiaj si pleaca ca si cum ar fi ...cutie automata. Prietenul respectiv mi-a spus ca si cu relantiul la 800 pleaca de pe loc fara acceleratie. E adevarat? mi se pare cam greu asa ceva dar nefiind un priceput al masinilor am preferat sa va intreb si pe voi biggrin.gif oriucm am sa incerc cu masina mea dar am zis.ca inca o alta parere nu strica
argon
Da, e adevarat ca poti pleca de pe loc la relanti cu Dacia pe carburatie.
Doar sa nu dai drumul brusc la ambreiaj.
sobolan
cu 800 nu stiu sigur(depinde de reglajul ambreiajului) dar cu 1000-1200 ,DA se poate...
micutu82
OK va multumesc pt raspunsuri
wolfin
se poate pleca de pe loc , acum depinde de ambreaj si de piciorul care il tine
gabi1
Cand aveam dacia berlina cu motor de 1289cmc puteam sa plec de pe loc fara acceleratie in treapta a doua.Acum cu Nova si motor de 1.6 nu pleaca nici cu treapta intai mad.gif .Conteaza foarte mult amestecul dat la mersul in gol.
EUROPE_
Si eu am plecat de mai multe ori cu dacia mea la relantiu, exista mai multe metode de a pleca de pe loc fara a accelera. La mine mai si trepida motorul, dar poti pleca la relantiu fara probleme cu ea de pe loc, cel putin eu biggrin.gif .
Uncle-Sam
merge si pe injectie sa pleci fara acceleratie
FLP
pe injectie daca stii ambreiaju bine poti sa ajungi pana in treapta a 4-a fara sa apesi acceleratia deloc
ovidiusoft
Pe acelasi principiu se face plecarea din rampa fara a folosi frana de mana - piciorul drept pe frana de serviciu, din ambreiaj se tine masina in echilibru, se da drumu la frana si se accelereaza gingas.
bygy007
La berlina merge sa pleci si cu a 4 a de pe loc numai sa ai motoru cald si sa dai f f f f usor drumul la ambreiaj la 800 - 900 ture
EUROPE_
QUOTE(bygy007 @ 11 Jul 2006, 22:55)
La berlina merge sa pleci si cu a 4 a de pe loc numai sa ai motoru cald si sa dai f f f f usor drumul la ambreiaj la 800 - 900 ture
*


Asa e, eu am incercat sa plec cu ea la relantiu in toate treptele. Bine ce-i drept doar pentru cate-va secunde, de "proba" doar wink.gif .
vyper
da am si io o intrebare la chestiile astea ca sa pleci cu a 2 cu a 3 si cu a 4 fara sa accelerezi...nu se duce cumva discu de ambreiaj?
argon
Ba da, pentru ca durata cat sta in patinaj e foarte mare, datorita faptului ca ii dai drumul foarte incet.
sobolan
QUOTE(argon @ 12 Jul 2006, 12:19)
Ba da, pentru ca durata cat sta in patinaj e foarte mare, datorita faptului ca ii dai drumul foarte incet.
*



corect ! offtopic: cand ii dai drumu prea repede bruschezi priza si alte organe ale cv si o parte din soc o mai preia si vibrochenu'....
Uncle-Sam
QUOTE(Armandos @ 11 Jul 2006, 19:39)
pe injectie daca stii ambreiaju bine poti sa ajungi pana in treapta a 4-a fara sa apesi acceleratia deloc
*



ai incercat tu? cand schimbi viteza, scade si turatia. de exemplu daca ai 800rpm intr-a 1a, cat o sa ai intr-a 2a? dar intr-a 3a sau a 4a??
roland
Cand schimbi viteza atunci scade turatia si computerul o aduce inapoi la 750, ca sa mentina motorul la turatia minima de functionare. Si, evident, nu o sa ai 60 km/h in a 4-a in stilul asta. Ideea e ca se poate.
Tossi
Dacia lu' tata din 85 cu 4 trepte pleaca f usor de pe loc la 800-900 de ture relantiul, a mea din 97 care e in 5 trepte pleaca mai greu de pe loc la fara sa accelerez.
Am avut o vectra prin 2004 si cu aia ajungeam sa in treapta 3 fara acceleratie relativ usor: dadeam drumul la ambreaj putin mai repede pana mai avea putin si se oprea motorul dupa care il apasam iar, motorul crescand in ture pana pe la 1200 de ture. Mai mult de 30-40 km/h nu am incercat si de obicei faceam asa cand eram in aaglomeratie si eram sictirit rau.... smile.gif
Pedro
Voi de placi sparte auzita-ti, ce aveti cu bietele masini?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.