Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bataie a articulatiei la gropi
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
B-34-SGM
Am schimbat tot la masina : buscsi (bascule, tirant, bara antiruliu), pivoti, bielete antiriuliu, bielete de directie, capete de bara,T-uri de amortizor, bucsile de la tija amortizorului, caseta de directie.

Am rectificat fuzetele la cota corecta dupa ce le-am incarcat cu sudura in argon(nu sunt de dacie, altfel puneam noi), am pus rulemti noi si pe fata si pe spate. Am pus tendoane noi pe spate, bucsi noi pe spate, mosorel nou, etc.

Intr-un cuvant am schimbat tot ce se putea schimba la masina. PE piatra cubica nu bate nimic. Cum iau o gropita mai mare sau o denivelare mai mare cum aud o bataie. O simt si in podea daca tin piciorul pe podea.

Motivul pt care am schimbat toate cele de mai sus, a fost bataia, care se pare ca nu am eliminato.

Are cineva vreo idee? Caroseria nu e rupta, tampoanele de la motor si cutie sunt bune, nu am suruburi slabe. Bataia a aparut acum 2 luni cred, si nu am reusit sa o depistez. Nu e grava, dar eu sunt perfectionist
mihai0070
Telescoape fata sau spate ai schimbat sau au verificat daca sunt bune.
si ar mai fi ceva verifica daca bataia nu este atunci cand pui frana la groapa eu asa patesc cand trec prin groapa calc frana ca ori ce om si aud o bataia si bataia de telescop o aud separat, are o alta rezonanta mergi la un service pune-o pe rampa si intreaba-i de telescoape.
Bytzu
vezi ca la tine s-ar putea sa fie de la caroserie...nu neaparat de la bucsaraie; oricum, la gropile din bucuresti sa nu te sperii de nimic, eu am schimbat basculele pe fata la bmw, si to am o bataie, exact cum spui tu, la groapa sau damb...

basulele le-ai schimbat cu totul, sau doar buscile? tab la asta romaneasca de kko are prostul obicei sa i se deformeze gaurile unde intra bucsa, se largesc, si poti sa bagi totul nou, ca tot o sa bata..trebe bascule noi, cu totul..ar putea fi si asta o cauza
Buyaka
Atentie la traseul de esapament... ar putea sa atinga la denivelari mai mari in: traversa de sub motor, jugul cutiei de viteze, bara din spate... sau poate chiar sa fie o ureche stramba si sa atinga in caroserie...

Numai bine si bafta...
sobolan
si eu aveam o bataie suspecta....m-am bagat sub ea ,am dat scutu jos si ....jugu ala care tine lonjeroanele fata(o teava cu capetele turtite si cu o gaura in fiecare capat) era slabita si facea ca dracu'....deasemeni daca ai scut model vechi de ala mare vezi sa nu atinga bara de torsiune in el mai precis in buza aia de la decuparea pe unde dai uleiu jos...succes !
B-34-SGM
Nu am scut deloc.

Esapamenul este facut de la zero, nu e de dacie, si are distanta de 3 cm pana la traversa.

Basculele nu au urechile deformate, de abia m-am chinuit sa bag bucsule cu presa

Amortizoarele sunt bune.

Azi ma bag sub ea sa verifuc bara de conexiune dintre lonjeroane, cu toate ca stiu ca am stranso foarte tare ultima data.
driverx
Cu amortizoarele....ce sa zic. Vineri tocmai am schimbat unul care facea zgomote persistente in caroserie fix in aceleasi conditii ca si la tine. Si eu eram ina ceasi dilema. Nimic nu avea joc dar masina suna de parca bucsile nu mai existau la locul lor. E drept ca amortizorul incepuse ca curga, DAR inca lucra perfect, l-am testat cu mana (stiu....nu are prea mare valoare) iar totul era perfect. Am pus alt junghi SH care deja l-am trantit 1000km la viteze mari pe traseul CJ-SV si nu mai scoate nici un sunet. NU am schimbat nici o alta piesa la masina sau sa strang ceva in afara de suruburile de la capacul carburatorului radmasa.gif

Daca nu ai ceva problema la caroserie si ea sa produca acel zgomot, si ai atatea piese schimbate la suspensii, eu zic sa te intorci la amortizor.
Tossi
QUOTE(driverx @ 12 Jul 2006, 15:00)
Daca nu ai ceva problema la caroserie si ea sa produca acel zgomot, si ai atatea piese schimbate la suspensii, eu zic sa te intorci la amortizor.
*



.....sau la caseta de directie. Eu tot timpul am avut probleme cu ea. La ambele masini sunt NOI ( casetele de directie ) sad.gif .
B-34-SGM
Nu este de la amortizoare sigur. Caseta de directie este noua, si am verificato, e perfecta.

Am o suspiciune ca e rupta traversa de la cutie. Trebuie sa gasesc o groapa, sa verific. Am observat ca bate ceva si pe decelerare. Deci e clar un tampon sau traversa.

Ma gandesc ca poate la gropi loveste cutia in caroserie. Bataia o simt in podea.
rerecroS
Pai baga-te sub masina si uita-te la traversa. Am patit-o si eu ... mi se rupsese de tot.
sobolan
da, poate fi si de la traversa de la cv....am avut-o si eu rupta si la vit mai mari vibra schimbatoru .....la sgm cred ca este rupt un tampon al traversei...
B-34-SGM
am suito pe rampa. Traversa ok, tampone ok.

Parese ca bucsile noi, schimbate de nici o saptamana, au joc! O sa schimb si axul, ma gandesc sa nu fie jocul de la ax.
Bytzu
cred ca mai bine iei bascule noi, cu totul, de fabrica, nu te mai crampona de rahaturile astea de bucsi de 2 lei..gandeste-te ca eu le-am luat la bmw..deh, facute afara, cu pretentii, si tot degeaba....
B-34-SGM
Am schimbat absolut tot, si nu depistez bataia ! daca tin mana le podea parca loveste ceva in ea. Esapamentul e la distanta mare de caroserie.

Nu imi dau seama ce poate sa fie sad.gif

Ciudat este ca nu bate mereu! Cateodata bate cateodata nu...
BV07DEF
daca toata lumea isi da cu parerea apar si eu
verifica urechile de la tiranti(acolo unde vin bucsile) vezi sa nu care cumva sa fie vreuna rupta
Freelancer
La cate ai schimbat la directie eu as zice sa verifici si esapamentul: chiar daca e la distanta mare daca tampoanele sunt moi il lasa sa oscileze la socuri mari (gropi) si bate in caroserie. Pune niste bucati de cauciuc legate cu sarma in punctele mai expuse - sub bara stabilizatoare din spate de exemplu si vezi daca mai face zgomot. Daca nu mai face, elimina cauciucul unul cate unul si mergi vreo saptamana de fiecare data ca sa identifici locul exact.
B-34-SGM
e posibil sa bata planetarele le gropi?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.