Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ITP
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mariussilvian
Salut baieti. De ieri am o problema. Mi-a expirat ITP-ul. :oops: Recomananda cineva o statie ITP din Bucuresti? Ultima inspectie am facuta cu masina "in garaj", dar nenea care m-a rezolvat atunci s-a pensionat.
Ov
poate te ajuta doamna Doina din fata de la Udriste icon_twisted.gif ( © Reporter Incognito - Prima TV)
mariussilvian
asta daca nu cumva intre timp s-a desfiintat chiseul D-nei Doina in urma reportajului la care te referi. In plus din cate am inteles costa 1.200.000 :shock: Mai bine ma duc pe bune......
whitesorcerer12
nu o sa prea mearga pe bune nicaieri...baga un cap la service-ul fiat de pe timisoara, direct la baietii de la itp de langa spalatoria care e in aceeasi curte...vezi ca e un ghiseu inauntru, intra si spune-ti pasul...eu am dat cate 300 la fiecare, si 400 chitantza...NU TE-AM TRIMIS EU ACOLO 022.gif :oops:
nelu
Cate 300 la fiecare persoana din ghiseu? :shock: Si cati erau?
whitesorcerer12
doi!

doar ca nu 10!!doamne pazeste!!
tarzy
cu un bulion am rezolvat si eu asta toamna (bineinteles ca asta include si taxa oficiala), iar tipul parea super multumit, oricum masina era in regula (frane si directie OK). individul nu m-a lasat sa plec pana nu a reglat farurile, asa ca nu se poate spune ca am dat spaga ci am platit un serviciu.



daca vreti sa va spun unde trimitet un PM (sau email)



PS: am vazut ca tipul era super de treaba

daca aveai pb-e la directie si frana nu primea nimic, nu-ti dadea ITP-ul dar nu te taxa oficial ptr verificare, ci doar iti spune ce trebui sa faci si apoi te reprograma.
mariussilvian
Chiar astazi am fost sa intreb pe la cateva statii ITP din Bucuresti cam cum merge treaba. Se pare ca de la reportajul cu camera ascunsa de la Prima cam toata lumea s-a speriat, iar din momentul in care incepi sa intrebi daca s-ar putea sa treci din prima sau daca trebuie sa ai toate nebuniile alea( trusa, instingtor, triunghi) devin foarte suspiciosi si te masoara din priviri dupa care spun ca daca masina nu e in regula nu treci. Ba mai mult unu' mi-a zis ca "parca te cunosc de undeva, lucrezi la TV?". Deci ideea e ca au prins frica si cred ca trebuie sa se mai linisteasca apele pana se vor apuca din nou de "manevre". Asa cum am spus si cand am deschis topicul o sa incerc sa ma duc pe bune. Ce se va intampla oi vedea! O sa va tin la curent. Ciao!
tarzy
eu zic sa nu te risti "pe bune". o sa arunci banii de pomana

mai bine mai cauta prin vecini / prieteni / colegi poate gasesti pe cineva care sa cunasta un astfel de specimen.
whitesorcerer12
si eu zic la fel!

tarzy, spune-i tu unde sa se duca!!
mariussilvian
Astazi la 8.00 am fost la o statie ITP. Pe bune. Am platit 400.000 lei taxa dupa care a inceput sa se uite la ea. Directie, frane, trusa medicala, triunghi, lumini..... toate nebuniile. Am doua probleme: masina are noxe( e pe injectie si n-are cum sa o jongleze) si trebuie sa-mi schimb cablul de la frana de mana ca e gripat. Trebuie sa fac revenirea in 30 zile cu problemele remediate. Daca faza cu cablul e usor de rezolvat ce Dumnezeu fac cu noxele ca nici el nu avea solutie? Trebuiesc curatate injectoarele sau ce? (ca de reglat nu merge, e autoreglabila). Eu am si sonda lamda lovita ( de fapt scutul de la ea din cauza pozitiei "minunate" in care se afla). Poate fi si asta o cauza? Pareri? Sfaturi? Multumesc anticipat
whitesorcerer12
stii cum?ii dai lu ala o spaga, si in timp ce apasa butonulo de la aparat sa iasa bonul, da foc la varful de la senzorul ala de masurare cu bricheta..asa se face la carburatzie, ca altfel nu e in norme in vecii vecilor amin, si cred ca merge si al alea pe injectie....
Ov
ce ai tu lovit acolo e catalizatorul, nu sonda lambda. E cam nasoala situatia ca unu' nou e 12 milioane. Daca ai casco, incearca-ti norocul sa-l schimbi (te duci la aia cu foaia de la ITP si le zici ca ai picat pe motiv de noxe, ca e catalizatorul lovit in minunatele pietre). Poate tine. Altfel : "spaga"
whitesorcerer12
spaga direct!!nu ti-l schimba aia de la casco pe moca, mai ales daca e lovit de mai de mult...
iubitordedacie
un itp iti poti face si pe vergului, langa Cora, la serviceul Petrom. ii dai lui ala 150 ( e unul singur ) si si daca gaseste ceva te cheama la remediere - "ceva" ma refer la chestii importante, ca la noxe nu trece nici o dacie. e intelegator, da trebuie sa stii sa il iei. s-ar putea sa nici nu te cheme.
mariussilvian
Asa e am gresit eu, catalizatorul e lovit, iar faza cu Casco nu tine. Eu am facut Casco la un an dupa ce am luat masina, iar catalizatorul era deja atins ei au observat acest lucru si mi-au spus ca el nu intra in calcul pt o eventuala despagubire. Deci mai ramane varianta "spaga" pe care sper sa o primeasca nenea de acolo ca acum n-are rost sa incerc la alta statie unde m-ati indrumat unii dintre voi. Acum, aveti idee cat? Daca un catalizator e 12 mil ( piesa care ar trebui schimbata) o fi 1 mil. spaga? 10% din valoarea piese? e mult? voi ce ziceti?
whitesorcerer12
nu cred ca trebuie sa te raportezi la valoarea piesei...

1 milion pare deja cam mult, daca era setul bulit dadeai 350 k?///

600-800 de k trebe sa fie destul, zic eu...
B-34-SGM
Are cineva idee unde trebuie sa ma duc sa omologhez schimbarile la motor,si cat ma costa, inclusiv spaga? Dupa ce expira nu mai in da nimeni ITP-ul,decat cu multa spaga daca am noroc. Am facut un hibrid intre Renault Alpine si Dacia,(inca nu e gata). In afara de set si vibrochen, pompa de ulei, pompa de benzina si bloc-ul motor , toate elemetele sunt de alpine.Numai sa fie unu batut in cap sa nu observe chiuloasa mult diferita si ca e carburatorul pe partea soferului laugh.gif laugh.gif laugh.gif.
whitesorcerer12
abia astept sa o vad si eu!

cat mai dureaza pana e gata?
B-34-SGM
Am reusit sa adaptez totul, in afara de esapament, trebuie sa fac o flansa sa o imbin cu galeria, sa fac alt saxofon... aici o sa fie de munca si o sa dureze, in rest cred ca in 3 zile de munca (nu calendaristice) motorul e pe masina.

Omologarea aia trebuie facuta, sa nu raman fara talon la un control RAR de rutina.
whitesorcerer12
categoric, da nu am nici o idee cum...
van den plas
Daca blocul motor (pe care e inscrisa seria motorului) e cel original, iar setul de asemenea (nu se schimba cilindreea), nu inteleg ce trebuie sa omologhezi. Oficial este motorul de D 1310, indiferent de celelalte modificari.
AC
van den plas, eu cred ca B-34-SGM o sa aiba probleme cu motorul. Daca tai caroseria daciei si o fac decapotabila, fii sigur ca n-o sa trec ITP-ul, chiar daca seria sasiului ramane neschimbata! laugh.gif laugh.gif
whitesorcerer12
si eu zic, garcea se ia de tine si daca salta capota si vede 2 sirene la alarma, am patzit eu..daramite la ce are sgm sub capota...si daca mai pune si 4 carburi....???
oswald
ma puteti ajuta shi pe mine, vreau sa stiu ca stiti despre jocul termic la berlina trecuta de 215mii/km
whitesorcerer12
ce e ala joc termic?
Raptoe
Cand se joaca insectele la 120 la ora prin elementzi de la radiator icon_mrgreen.gif 017.gif
whitesorcerer12
glumesti , nu? 022.gif
oswald
jocul termic este, reglajul la techeti
whitesorcerer12
aha!

bunadimineatza caciula!

nu m-as fi gandit in veci!

thx
mihai20048
cine stie de ce nu mai imi vine benzina pe furtun la dacia pe injectie?

am benzina juma de rezervor
Dyda
Bine ai facut ca nu te-ai gindit la acel joc termic(reglajul la tacheti ), referitor la caciula arunca cu ia in ciini.

Jocul termic se masoara la biele, supape, segmenti, etc In general la piesele care lucreaza intr-un regim de tolerante foarte strins si la o temperatura ridicata.

Principiu - se masoara piesele la temperatura ambianta, se monteaza si dupa o perioada de functionare la un regim termic prestabilit se face inca o masuratoare.

Si bineinteles diferenta dintre cele doua masuratori = joc termic
Raggaeman
Sal baieti...Intrebare: Ce patesc daca nu am itp -ul facut si circul cu ea asa? cat e amenda?
sstanescu
Sa fi pregatit sa-ti lasi si talonul. Mai conteaza amenda?
djmarck
.am inteles ca iti da amenda ca nu ai actele la tine,altceva ce ar mai putea sa-ti faca,stie cineva mai exact legea...,ca doar nu o sa mearga la tine acasa sa-ti vada talonul? :?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.