Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Semn volanta!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
rerecroS
Cine poate sa faca o poza cu aliniterea semnelor de pe volanta si de pe carcasa ambreiaj ?!

Eu n-am reusit niciodata sa-l gasesc pe ala de pe ambreiaj. CUM ARATA ?! Este o dunga? sau cum !? blink.gif
Giurisici Fabian
la mine este un sant pe volanta
uitete la delcou si vezi sa fie distribuitorul cu limba aia care distribuie scanteile in dreptul plotului de la cilindrul nr 1 acolo trebuie sa corespunda cu semnul de la volanta
succes
argon
ce motor ai? 102 XX?
rerecroS
102-13

Belina, 1.4, 1998
dd gheorghe
QUOTE(rerecroS @ 15 Jul 2006, 15:37)
Cine poate sa faca o poza cu aliniterea semnelor de pe volanta si de pe carcasa ambreiaj ?!

Eu n-am reusit niciodata sa-l gasesc pe ala de pe ambreiaj. CUM ARATA ?! Este o dunga? sau cum !?  blink.gif
*


Semnul de pe volanta este o crestatura destul de adanca,se observa usor,iar cel de pe carcasa ambreajului este o excrescenta din turnare.Le pui aliniate, slabesti piulita de la axul delcoului,pui contactul la bord,(fara sa actionezi demarorul) scoti fisa centrala care vine de la bobina o pui la masa (pe alternator de exemplu) si invarti cu mana delcoul. Cand da scanteie,strangi piulita slabita mai devreme in acea pozitie.Gata!
rerecroS
Eu ori sunt chior, ori nu am acea crestatura.
Faza e ca am reglat mai de mult avansul cu stroboscopul, si mi-a aratat mecanicul atunci cum se alinieaza liniile alea; dar asa am invartit de motorul ala de mi-a venit rau ... creca ajungeam pana la mare daca era in viteza smile.gif), si tot n-am dat de nici un semn.

Am fost f. atent atunci cand rotorul era in dreptul pistonului 1 ... degeaba. Daca ar avea cineva o poza as ramane indatorat.
Giurisici Fabian
rerecroS am facut poza sper sa te ajute
tu ai placa de presiune de aluminiu?
sapt trecuta am schimbat un disc de ambreaj de 200 ,placa de presiune era de aluminiu si semnul de pe volanta era mai inauntru si spre motor cert e ca e puitin altfel fata de astealalte
rerecroS
Salut Fabian.
Mersi mult pt. poza !
Rotorul din delco il aveam si eu aliniat exact la fel ca in poza ta, insa in nici un caz nu am aceeasi forma in "fereastra" aia.

Da, mi se pare ca am discul de 200. O sa ma duc acum la masina si mai fac o ultima incercare, poate dau de el smile.gif

O sa fac si eu poze, sa-ti arat cum e la mine.

PS: la tine in poza vad 2 semne pe carcasa .. eu am decat unul.

Later edit: am atasat pozele. Cam asa arata la mine ... tot n-am reusit sa identific nici un semn ... fuck it
diaconuliviu
In prima poza ai un surub, cel de la demaror. EXACT sub capul lui e VOLANTA, se vede in poza doar un pic din ea, pe aia te uiti, nu pe fierul din stinga, care e ansamblul placa de presiune.

Tot sub capul acelui surub dar pe partea din AL ar trebui sa fie semnul. Daca nu e, aliniezi semnul volantei cu marginea de sus (in poza) a ferestrei, adica spre motor, pe acolo sint facute semnele de "zero".

Iar cum ai tu aliniata "luleaua", esti trecut de semn..Incepe sa te uiti dupa semnul de la volanta cind lama lulelei este cam perpendiculara pe axa motor, chiar cu putin inainte. Pentru asta, treci pe partea cu carburatorul, sa poti vedea semnul in fereastra si de acolo rotesti palele elicei.
rerecroS
L-AM GASIT !
Mama lui de semn ... ma uitam unde nu trebuia.
Mersi diaconuliviu wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.