Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: planetare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
qiu
De cand am masina adica o 1300 de vreo 6 ani,fabricata in 83, am o problema cu planetarele.
Cand sunt singur in masina se aude un bocanit cand accelerez, cu cat motorul trage mai tare cu atat se aude mai tare. E clar ca e de la planetare pentru ca se aude acest bocanit in ritmul vitezei masinii. Asta cand sunt singur in masina. Cand mai am pe cineva in dreapta sau e mai incarcata masina, nu se mai aude acest bocanit. Tot ce am spus pana acum e valabil pentru drum drept si nu in curba. In viraje se aud planetarele dar nu f tare.
Mentionez ca am schimbat burdufurile amandoua, nu eu ci mecanicul.
Au vazut-o mai multi mecanici si au spus ca planetarele sunt bune si ca inca mai merg, nu e nevoie sa fie schimbate.
Ce ma sfatuiti?

EUROPE_
Pai ia probeaza-le tu frumos, ia viraj dreapta sau stanga, si pune mana pe ele si verifica-le jocul. La a mea nu erau stranse din piulita, si bocaneau putin. Dar acum s-a rezolvat. De fapt de la cine am luat masina, asta mi-a spus, unchiul meu wink.gif .
șoferistul
Am exact aceeași problemă , am înlocuit planetarele și sună la fel. Mecanicul este disperat și înainte de a da jos cutia să o desfacă mai vrea să înlocuiască tampoanele ei. Partea proastă e că cutia e de Renault 18 și nu cred că se potrivesc piesele din cutia de 1400 dacă e cazul de schimbat ceva. Stie cineva ceva despre asta?
qiu
a mea este tipul ala care era facuta pentru taxi sau pentru export. Are si inscriptia pe aripa interioara de la motor pe care scrie TAXI insa nu a facut niciodata taxi. Si a fost vopsita in 2 culori negru si galben.
șoferistul
Am înlocuit tampoanele de la cutie și motor și nu mai am probleme. Am realizat că zgomotul de planetară defectă se auzea mai tare atunci cînd mașina era fără sarcină mare.
qiu
si cat te-a costat schimbarea tampoanelor? trebuie dat jos motorul?
EUROPE_
Nu dai motorul jos, schimbi cate un tampon pe rand wink.gif .
șoferistul
Manopera 200.000 în spatele blocului la mecanicul la care am abonament și 80.000x3buc tampoanele de origine. Operațiunea a decurs simplu, fiind nevoie de mașina ridicată pe cric și încă unul hidraulic pentru ridicarea părții în dreptul căreia se face operațiunea. Tamponul este din cauciuc, cu 2 table termosudate care au îm miloc sudate tije filetate. Nu mai am probleme cu huruitul de la planetare care apărea de la deplasarea motorului în funcție de accelerație și la mersul cu spatele. Dar acestă problemă stupidă m-a determinat să mă gîndesc la achiziționarea unui Logan nou sau puțin rulat, deoarece m-a deranjat mult timp și am avut și o belea consumatoare de nervi și de bani cu o planetară care a fost consumată foarte repede fără ca mecanici pricepuți să îi dea de capăt.
sylviu_76
QUOTE(qiu @ 17 Jul 2006, 19:02)
si cat te-a costat schimbarea tampoanelor? trebuie dat jos motorul?
*


ca sa schimbi tampoanele nu e nevoie sa dai motorul jos... este f simplu sa le schimbi pt ca le schimbi separat si motorul va sta pe sasiu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.