Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum sa convertim un DIVX sau XVID in DVD-Video
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
free_fiber
Am realizat un mic ghid pentru ca fiecare dintre noi sa poata viziona filmele preferate pe ecranul televizorului.
Acest ghid se adreseaza celor care s-au saturat sa vada un film pe ecranul PC-ului.

Trebuie insa sa mentionez ca nu am descoperit eu toate metodele, inspirandu-ma si dintr-un ghid de pe alt forum. Mai multe detalii pot fi gasite in ghid.

Ghid pentru convertirea filmelor Divx sau Xvid in DVD-Video

In ghid am atins cazurile in care avem filme pe 2 sau mai multe cd-uri. Se poate pune traducere, chair mai multe. Se poate imparti filmul in cate capitole doriti.

Free Fiber.
EEN
Uau! Da ai muncit ceva. excl.gif
klaus
Da' nu merge mai simplu cu avi2dvd?
free_fiber
Sunt metode mult mai simple, cum e WinAvi sau Avi2DVD. Am testat si aceste variante inainte sa ma apuc de metoda mea complexa, dar s-au dovedit a fi ineficiente deoarece strica si mai mult calitatea video, traducerile mi le pune aiurea, sunetu e stereo mereu, nu are capitole...

Calitatea unu film divx sau xvid nu se compara niciodata cu calitatea unui dvd-video original. De aceea trebuie sa incerca sa pastram acea calitate pe care o avem, nu sa o deterioram si mai mult.

cristidb
Nu mai bine iti iei o placa video cu TV-out sau un dvd player care stie divx? cu mai putin de 200Ron se rezolva. Sa prelucrezi un film dureaza 1-3 ore in functie de procesor.
free_fiber
Ba da, dar ghidul se adreseaza celor care vor (din diverse motive) sa faca aceasta conversie.

Eu AM placa cu TV-Out, dar distanta dintre PC si TV este de 40m. Decim cu cablu obijnuit, am obtinut o calitate video mai proasta ca cea oferita de o caseta video din 1990 si sunet cu un bazait ce se auzea mai tare ca vocile din film.
tonicelli
QUOTE(free_fiber @ 18 Jul 2006, 22:06)
Ba da, dar ghidul se adreseaza celor care vor (din diverse motive) sa faca aceasta conversie.

Eu AM placa cu TV-Out, dar distanta dintre PC si TV este de 40m. Decim cu cablu obijnuit, am obtinut o calitate video mai proasta ca cea oferita de o caseta video din 1990 si sunet cu un bazait ce se auzea mai tare ca vocile din film.
*


Tu vorbesti serios ?
40 m?
păi la mine înconjor apartamentul cu atâta cablu biggrin.gif
daniM
Cum fac printr-o metoda simpla un avi in DVD cu subtitrare?La metoda propusa mai sus mi s-au facut ochii fonta!! blink.gif
Lostboy
Felicitări pentru munca depusă!
koldun
@daniM
Tare simplu:

user posted image


Succese! wink.gif
Mirciulik
Felicitari pentru munca depusa.

Acum vreo 4-5 ani ma chinuiam si eu cu conversii de tipul asta, pana cand internetul a devenit mai rapid, si luam filmele direct in format dvd.

In 15 min luam un dvd (torent romanesc).

Acum majoritatea televizoarelor au intrare VGA. Am facut cablu vga de 30m si se vedea excelent. Doar ca e cam gros, Trebuie 3 cabluri coaxial si 1 UTP.

Varianta 2. Daca ai laptop sigur ai iesire AV si VGA. Alegi una din ele.
VArianta 3. Stai cu laptopul in pat. VArianta asta o folosesc eu, cu succes. Dezavantajul e ca ma incurca cand mananc floricele smile.gif . Avantaj: Tii monitorul la ce distanta vrei tu, astfel obtii o imagine mai mare...sau mai mica
logan1.5dci
QUOTE(free_fiber @ 15 Jul 2006, 17:50)
Am realizat un mic ghid pentru ca fiecare dintre noi sa poata ..........

Free Fiber.
*




Apreciez astfel de initiative. aplauze.gif

Referitor la subiect, eu ce filme doream sa vad pe TV, le-am convertit cu Nero si le-am ars pe DVD-uri. Acum le vad de pe DVD player, pe TV ...106. ...... radmasa.gif ...... scuze de autolauda .
free_fiber
Acum e alta viata... exista plasme, laptopuri si placi de sunet externe biggrin.gif
daniM
Multam!
offroad39
Am cumparat de curand un DVD player HYUNDAI HRH835 dar spre dezamagirea mea nu citeste toate subtitrarile la toate filmele.Ce trebiue sa fac sa convertesc filmele intr-un anumit format?sau dvd-ul nu este compatibil?majoritatea filmelor pe care le am sunt an format ...avi...?????
koldun
Pe moment, daca doar cu subtitrarile ai probleme, vezi ce tip sunt cele pe care le citeste ( de ex. .sub) si schimba-le si la celelalte (.srt, .smi, etc) terminatia tot in .sub. Si e de preferat ca subtitrarea sa aibe acelasi nume cu filmul.

Succese!
daniM
Am tras ieri un film in format bluray,dar imi merge in reluare rau de tot,cum il pot vedea?
koldun
Depinde de playerul soft si mai ales de configuratia ta...
free_fiber
Offroad, sfatul lui Kodrun e bun, dar ai grija sa folosesti la conversia titrarilor un program dedicat... (ex. Subtitle workshop), nu doar sa le schimbi extensia.

DaniM, instaleaza K-lite codec pack (ultima versiune pe care o gasesti) si BsPlayer (tot ultima versiune).
Daca tot nu se rezolva, inseamna ca PC-ul tau nu poate mai mult... Ai grija si ce tip este filmul HDTV. Poate fi 720p sau 1080p. Primul tip de film are in general rezolutia de 1280x720 iar al doilea 1920x1080.

Eu am CentridoDuo la 1.66Ghz, 1gb DDR2 667Mhz RAM, placa video onboard, HDD SATA 5400rpm 8mb buffer si imi merg bine doar filmele 720p. Cele 1080p se misca sacadat...

Nu te arunca la 1080 daca nu PC puternic si TV fullHD.
faganezu
pt a converti format VRO in DVD, are cineva idee ce program trebuie?
Asi
"ConvertXToDVD" e un soft de la cei de la VSO, il gasesti de <cumparat>, stie o gramada de formate (inclusiv .mod, .mkv, si altele mai ciudate.. sansele sunt foarte mari sa stie si de .vro)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.