Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: caseta directie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
clau23r
mai oameni buni, m-au pus cei de la ITP ca as avea joc in caseta de directie sa pun distantatoare la ea, m-am chinuit si am reusit in final ei ziceau ca un 0,5mm ar fi ideal eu am bagat unul mai mic de 0,35mm acum serios va spun eu nu vad nici o diferenta, as vrea sa imi spuna si mie cineva daca ar fi mai bine sa le scot de acolo acum ca am trecut ITP?
diaconuliviu
Lasa-l acolo, e compensator de joc.
mihai0070
de masina ai si cat de mare era jocul (trebuie sa mai mai ai si putin joc la volan nu sa fie chiar fix asta o sa vezi ce bine este la viteze mai mari si al rum lung)
cristidb
De unde ai scos-o pe asta ca trebuie sa ai joc in volan. Trebuie sa fie fix. Se pun saibe pana nu mai are joc.
sddragos
Despre ce saibe vorbiti si unde se pun? Mi-a zis si mie mecanicul personal wink.gif ca tre' sa cumpar niste saibe d'astea.
cristidb
Caseta are un cilindru care impinge axul pe pinion. In parte de jos a casetei o sa vezi un capacel prins cu 2 suruburi. Se scoate acel capac si inauntru sunt niste saibe de reglaj, un arc si cilindrul. Pe masura ce caseta se uzeaza se mai adauga saibe care compenseaza jocul dintre ax si pinion. Daca sunt prea multe merge greu, daca sunt prea putine are joc, sesizabil si printr-un zgomot daca virezi repede stanga-dreapta. Atentie, zgomotul poate veni si de la bucsa de teflon care e in partea din dreapta a casetei. Mia intai se verifica bucsa de teflon, miscand de bieleta din dreapta.
clau23r
multumesc ptr sfaturi, sincer sa fiu desi am pus acele distantiere nu am observat vreo modificare prea mare, volanul se misca la fel ca inainte, insa din cate am auzit daca pui distantatoarele cand nu trebuie poti rupe cremaliera si adio directie, cat despre jocul volanului e la fel ca inainte ( ps. si nici nu va inchipuiti pe la cate magazine am fost pana sa gasesc acele distantatoare la ptretul de 10 000 lei bucata indiferent de grosime)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.