Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: apa in portabagaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alex1500ro
Am o Dacie 1310 din 1997 si am o mare problema atunci cand ploua: intra apa in portbagaj si nu stiu ce sa mai fac
Am schimbat chederul insa nu am rezolvat nimic. Poate a mai patiti cineva si pana la urma a rezolvat
tonicelli
o sugestie ar fi să intri în portbagaj biggrin.gif
La mine la vechea masină așa a făcut meseriașul.
Mi-a zis să închid portbagajul și apoi mi-a spus că "se vede cerul" din interior prin unele locuri sad.gif
După care cu puțină bocăneală în locurile respective (pe unde se vedea cerul) a ieșit supeeer treaba.
renault12gordini
salut

ori intra apa prin niste parti de tabla ruginita, ori capota de la portbagaj este un pic distantata fata de cheder.


renault 12 gordini
alex1500ro
pai ce solutii ar fi sa remediez solutia
renault12gordini
eu unul as merge la un tinichigiu. dar daca nu vrei sa faci asa ceva incearca cu o alta capota si vezi daca ai aceleasi rezultate, o gasesti la dezmembrari la preturi modeste biggrin.gif , poate capota a fost miscata , sau poate a fost lovita.

Sau poate chederul de la luneta intra asa de mult sub capota incat apa care se scurge iti intra in portbagaj.



renault 12 gordini
diaconuliviu
La mine intra pe la tripla stinga, acele suruburi de fixare s-au rupt de la incastrarea in plastic, fixarea nemaifiind etansa. Iar apa ajunge pina spre partea opusa daca ploua suficient.
sddragos
Treaba asta cu mesteru' inchis in portbagaj am mai auzit-o de la un tovars de-al meu. Si lui i-a plouat in portbagaj (berlina din '98), dar a rezolvat-o prin metoda mai sus amintita. L-a inchis in portbagaj, poc-poc-bum-pac, gata s-a rezolvat.
Cred ca o sa fac si eu acelasi lucru ca si eu am apa in portbagaj. Daca aveti butelie de gaz, vedeti ca mai face si condens (la mine asa e).
GTX
fratilor am o dacie din 98 ,si mie imi intra apa in porbagaj da numai cand sta pe loc,cand merc cu ia nu intra gram...daca rezolvati problema sa scrieti...
wo_name
eu am gasit 2 locuri pe unde intra(a intrat):
- cheder capota, mai bine zis nu apasa capota bine pe cheder din cauza aripii care era indoita in jos. Rezolvare: se intra in portbagaj, se inchide capota si te uiti unde se imbina capota cu cheder-ul (pe tot conturul) unde vezi lumina pe acolo intra apa, se inreapta portiunea prin tragere/apasare usoara cu mana, nu necesita scule.
- chedere stopuri, se desfac stopurile, se scot chederele, se baga silicon in canalul unde intra stopurile, se pun chederele pe stopuri, se pune silicon (chiar mai mult) in acel canal al chederului care vine pe tabla, se strang stopurile si se curata cu atentie siliconul care este in plus si a iesit de sub chedere.

ca sa nu manjiti tabla puteti folosii banda de hartie pt. vopsit/zugravit.

la mine a fost nevoie de a doua interventie la stopuri ca nu am vrut sa dea siliconul pe afara.

ce-i mai nasol cand vreti sa dati jos stopurile smile.gif
Alex G.
Buna ziua,

Si la mine in portbagaj gasesc apa dupa ceva ploaie abundenta. Gasesc apa in partea stanga a portbagajului. Eu am material cauciucat in portbagaj si apa se strange pe el si, dupa cum e normal, se usuca doar cu capota deschisa pe timp calduros. Daca nu, miroase urat.

Astazi am cumparat si am montat cheder nou, sper sa fi fost vina lui deoarece vreau sa imbrac portbagajul in mocheta.

Astept ceva ploaie pentru a vedea cum reactioneaza noul cheder.

Stima,
Alex
pvd2010
ca sa nu astepti prea mult mai bine iei un furtun si faci o "ploaie" de toata frumusetea, mai ales ca daca vine ploaia naturala odata cu ea se face timpul urat si dispare cheful de bijuterit la ea, deja toamna da semne...

si mie imi intra apa, am aplicat metoda pozitionarii in portbagaj si cautarea luminitei dar lumina se vede doar pe latura cu incuietoarea si nu cred ca apa urca de la vale la deal smile.gif . Oricum mai studiez....
AKKA
Eu ma gandesc-nu e posibil sa ajunga apa in portbagaj si prin gurile acelea laterale de aerisire de la aripile din spate? Ca de intrat apa pe acolo sigur intra!..Problema este unde se duce aceasta apa?Eu cred ca ceva e posibil sa ajunga si in portbagaj..Daca le astup-are ceva?Cineva zicea ca ar fi pt aerisirea masinii de vaporii de benzina..nu stiu ce sa cred..sa nu se acumuleze vapori d-astia si..bum!:)
argon
Teoretic astuparea lor nu afecteaza cu nimic...ganditi-va la break..nu are asa ceva, si nici nu simt lipsa.
pvd2010
QUOTE(AKKA @ 12 Sep 2006, 11:25)
Eu ma gandesc-nu e posibil sa ajunga apa in portbagaj si prin gurile acelea laterale de aerisire de la aripile din spate? Ca de intrat apa pe acolo sigur intra!
.....
*



chiar daca intra apa pe acele aerisiri, ea se duce in praguri si apoi jos. eu pe acolo torn ulei si nu putin care apoi ajunge in praguri. in portbagaj, uleiul intra putin in locasul rotii de rezerva si in celalalt "cotlon" dar asta e. chiar daca intra apa nu face asa mare paguba incat sa imi gasesc mocheta imbibata.
am reglat incuietoarea sa prinda mai jos chiar daca pentru asta trebuie sa trantesc mai tare smile.gif
mihai0070
Si eu am aceeasi problema la NOVA mea intra apa in porbagaj... si sunt sigur ca este de la cheder... asa ca o sa il schimb sa vad ce rezultate am... (ma refer la chederul de pe tabla nu cel de la luneta...)
Zaheiu
Si mie imi ploua in portbagaj la nova. Rama pe care e prins chederul era mancata de rugina cam jumatate, undeva sub cheder si nu se vedea. Am descoperit la vopsit cand am dezechipat-o.
Alex G.
Eu propun o etansare cu silicon in locurile unde tabla este mancata, etansare care se va face astfel incat sa fie estetica. Propun solutia deoarece si eu ma confrunt cu asa ceva pe alocuri. Ma gandesc ca am putea propune o colectie de solutii din care sa alegem pe cea potrivita.

Alte solutii?

Alex
Zaheiu
Eu am adoptat solutia radicala: taiat cu flexul zona ruginita si refacut rama din tabla prinsa cu nituri, apoi chit si vopsea. Daca vreti silicon sa stiti ca ala ieftin de 5 lei nu e bun pt asa ceva. Exista unul pt. caroserie care se intareaste rapid, in 10-15 minute si se face ca piatra. Costa 15-20 lei si nu e acetic (adica nu miroase a otet).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.