Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ma "electrocutez" cand cobor din masina
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
Pages: 1, 2
van den plas
Aproape de fiecare data cand cobor din masina si pun mana sa inchid usa ,se produce o descarcare electrica, suficient de puternica incat sa ma faca sa astept acest moment cu neplacere. Ar putea fi ceva in neregula la sist. electric ?( desi nu am observat nimic in acest sens) Sau ma incarc eu cu "energie pozitiva" stand in masina ? Daca e asa, atunci am sa incerc sa petrec cat mai mult timp in masina. laugh.gif Mentionez ca la urcarea in masina nu se intampla nimic; la fel si dupa ce are loc descarcarea .
calinp
te incarci cu energie electrostatica, din cauza frecarii dintre haine si husele de pe scaune...
asarban
Freca-te mai putin.... biggrin.gif

Scuze... nu m-am putut abtine...!! biggrin.gif
van den plas
Stai linistit, am suficient simt al umorului. icon_mrgreen.gif
asarban
Ok, atunci!

Vezi ca s-a mai batut campii pe aici cu chestia asta, ceva cu o "curea" prinsa pe masina la un capat iar celalalt sa atarne pe jos...

Problema e ca daca tu te incarci electrostatic...mai bine iti pui tie cureaua aia...
van den plas
QUOTE


te incarci cu energie electrostatica, din cauza frecarii dintre haine si husele de pe scaune...



Asta e si parerea mea. Problema e ca fenomenul nu se producea in urma cu circa 2 luni. Ma gandesc ca poate sa conteze materialul din care erau confectionate hainele de iarna.
calinp
nu atat textura, cat materialul din care sunt confectionate. cred ca fibrele sintetice sunt cele mai pacatoase
van den plas
QUOTE


Vezi ca s-a mai batut campii pe aici cu chestia asta, ceva cu o \"curea\" prinsa pe masina la un capat iar celalalt sa atarne pe jos...  
Problema e ca daca tu te incarci electrostatic...mai bine iti pui tie cureaua aia...


Cureaua aia stiam ca e pe post de paratraznet. Asta imi doresti ,sa ma leg cu ea ca sa treaca traznetul prin mine ? sad.gif Si eventual daca scap sa postez aici despre senzatiile traite. 017.gif

De fapt am vazut si masini ce aveau centura de siguranta prinsa in usa si pe care o taraiau pe jos. Probabil ca aia aplicau metoda ta. smile.gif
asarban
Nu e bre a mea, pacatili meli!

Paratraznet..nu poate sa fie ca masina e "cusca lui Farraday" si ..nu e traznita!

Tot pt astea statice tre sa fie!
Bogdan
Va dau o idee :wink: incarcarea electrostatica se face de obicei la ridicatul de pe scaun atunci cand iesi din masina, asa ca daca in timp ce iesiti din masina tineti o mana pe undeva pe masina, nu o sa mai aveti probleme
echosektor
super fizica aici smile.gif
whitesorcerer12
e buna ideea , la fel si cu cureaua, prin ea se descarca la nivelul solului energia electrostatica acumulata de masina...

paratrasnetul are si el un conductor metalic prin care energia captata ajunge sa se descsrce in sol..asta e toata asemanarea.....
van den plas
E de groaza. De dimineata dupa " electrocutarea" de rigoare de la iesitul din masina, ma urc din nou sa o mut cativa metri in parcare. La coborare se atinge haina de caroserie. Pocnet mare. Zic , am scapat, s-a descarcat. Pun mana pe clanta si iarasi descarcare. Am ajuns ca in filmele cu Louis de Funes. Am sa incerc sa aplic ideea lui Bogdan.
Bogdan
smile.gif la mine merge intotdeauna, dar eu nu ma incarc asa de tare ca tine, mai mult de o "electrocutare" nu am patit :roll:
Ov
QUOTE
Va dau o idee  :wink:  incarcarea electrostatica se face de obicei la ridicatul de pe scaun atunci cand iesi din masina, asa ca daca in timp ce iesiti din masina tineti o mana pe undeva pe masina, nu o sa mai aveti probleme


Proasta idee, asa ceva am incercat eu anul trecut, si cand ma ridicam de pe scaun (cu mana pe partea metalica a usii), paraiau degetele pe tabla :cry:
Bogdan
Eu nu am patit asa ceva... iti dai seama, daca puneai un bec intre mana si masina, se aprindea si iti facea lumina cat te ridicai de pe scaun icon_mrgreen.gif
SGN_1310
Ba spalati huse cu balsam. La fel shi tzoale shi nu mai iese scanteie din voi. A shi nu mai puneti toate jegu de tzesatura 90% plastice incercati niste jeg la 50% coton, adica cica cu nu-ma partea care se muleza pe laterala lu scaun sau....puneti ranga trostatica.
Bogdan
Apropos de huse, ar fi interesant de vazut cine scanteiaza mai tare, cei cu huse sau cei fara. Poate ne spun cei care au huse daca au vazut vreo diferenta la chestia asta dupa ce si-au imbracat scaunele
van den plas
Eu am huse , banuiesc 100% sintetice, dar la care tin si nu intentionez sa le schimb. Am gasit cu greu ceva care sa-mi placa. (apropo ati observat ca aprox. 80% dintre huse sunt oribile ?) Banuiesc ca e mai bine fara, dar conteaza mult si materialul din care sunt confectionate hainele.
Bunicutzu
Bogdan are mare dreptate, asa fac si eu.

Cand cobori din masina tine mana stanga pe partea metalica a usii sau pe orice alt metal ce ai prin apropiere, sa faci "masa".

Chestia cu legatul unui cauciuc pe care e lipita o sarma sa faca impamantare e o mare greseala pt cine o face, iar descarcarea s-ar putea sa o simti chiar mai tare ca la -12V. Plus ca fulgerele au polaritate negativa, nu degeaba se leaga -12V la caroserie, ca sa se creeze pe toata caroseria un potential negativ, in acest fel nu se pot produce descarcari electrice intre automobil si sarcinile electrice din atmosfera pe timp urat.
whitesorcerer12
e jale!

ai cumva ceva baterii legate in vreun buzunar???????/ :oops: :oops:
paul_damian
QUOTE
Aproape de fiecare data cand cobor din masina si pun mana sa inchid usa ,se produce o descarcare electrica


'Antevorbitorii' mei au dreptate. Cauza sunt hainele tale care contin (si) fibre sintetice si te incarca electrostatic in timpul mersului.



Eu patesc la fel, cu diferenta ca mi se intampla mai ales toamna si primavara cand e vremea mai schimbatoare. Nu ma intrebati de ce si nu radeti, ca oricum nu va pot da o explicatie. Cauzele sunt destul de subiective, fiindca fiecare dintre noi are alt coeficient de conductibilitate electrica precum si alt procent de fibre sintetice in haine.



Sfatul meu: nu poti inlatura cauza (am incercat si eu curelusa cu sarma, dar n-a avut efect, asa ca am dat-o jos) invata sa traiesti cu ea. La mine e deja reflex: fie ma dau jos din masina fara sa ating metal, apoi ating intai cu cheia incuietoarea usii (si admir scanteia si ii zic: na, ca ti-am facut-o), fie pun intai un picior jos din masina si repet figura cu cheia atinsa de caroserie. Fa oricum dar smecheria e sa descarci energia intre cheie si caroserie, nu intre pielea ta si caroserie, ca doare.



QUOTE
Va dau o idee  incarcarea electrostatica se face de obicei la ridicatul de pe scaun atunci cand iesi din masina, asa ca daca in timp ce iesiti din masina tineti o mana pe undeva pe masina, nu o sa mai aveti probleme

Incercat. Nu tine. Doare.



QUOTE
Ba spalati huse cu balsam. La fel shi tzoale shi nu mai iese scanteie din voi

Nu mai crede si tu tot ce zic reclamele. Pariu ca daca frec un pic ursuletul Cocollino de tapiterie i se scoala parul de zici ca-i... curentat? smile.gif



QUOTE
Apropos de huse, ar fi interesant de vazut cine scanteiaza mai tare, cei cu huse sau cei fara. Poate ne spun cei care au huse daca au vazut vreo diferenta la chestia asta dupa ce si-au imbracat scaunele

Eu am avut huse, s-au stricat si le-am dat jos. Doare la fel de tare si mult, si cu huse si fara huse.
whitesorcerer12
pai atunci trebe sa va impacati cu soarta!!! :cry: :cry:
gvincentiu
Ar putea sa incerce o dacie "100% natural" ca sa zic asa ?
whitesorcerer12
adik ce e aia????????
dadu221
io patesc asa la calculator acasa . Stau la birou si daca pun mana pe cadrul metalic ma curentez de numa numa. Soru`mea in schimb n-are nik . Deja m-am resemnat sad.gif
van den plas
Am incercat metoda lui Bogdan , sa pun o mana pe caroserie (usa), inainte sa ies din masina. E foarte eficienta, am scapat de neplacerile cauzate de descarcarile electrice. Pot sa confirm si eu ca incarcarea cu energie electrostatica se face la coborarea din masina prin frecarea dintre pantaloni si scaun. In weekend am purtat jeansi (100% bumbac), iar fenomenul nu s-a mai produs. Deci in concluzie pot spune ca este esential materialul din care sunt confectionati pantalonii.
Ov
QUOTE
io patesc asa la calculator acasa . Stau la birou si daca pun mana pe cadrul metalic ma curentez de numa numa. Soru`mea in schimb n-are nik . Deja m-am resemnat sad.gif


fa-ti impamantare la priza de la calculator, ca nu o sa mai ai garantat probleme. Impamantarea poti sa o faci ori tragand un fir (de cupru, unifilar, diametru ~2 mm) pana la cea mai apropiata priza cu impamantare din casa (de regula langa baie sau in bucatarie), ori legand acel fir pe o parte curatata pana la metal din teava de la calorifer.
Pedro
Eu ma curentez cu nevasta-mea la 1 din 3 atingeri , da rau de tot , ce sa fac sa-i fac impamantare :shock:
paul_damian
QUOTE
ori legand acel fir pe o parte curatata pana la metal din teava de la calorifer.


Daca esti legat la sistemul centralizat de incalzire, sunt de acord. Dar daca ai centrala proprie si centrala nu e legata la impamantare (am vazut destule cazuri), n-ai rezolvat nimic biggrin.gif Asta a fost singurul dezavantaj pe care l-am observat de cand am centrala proprie, am ramas fara 'sursa' de impamantare si a trebuit sa-mi aduc un fir de hat departe, tocmai din tablou (ca 'impamantarea' de la priza de la baie era legata bine mersi de nul - eh, conceptia electricienilor de pe vremuri, "da-i in ****, ca mere si asa)
paul_damian
QUOTE
Eu ma curentez cu nevasta-mea la 1 din 3 atingeri , da rau de tot , ce sa fac sa-i fac impamantare :shock:


laugh.gif laugh.gif laugh.gif Daca ar fi vorba de soacra, poate ca ar fi o idee cu 'impamantarea' ei laugh.gif laugh.gif laugh.gif Dar fiind vorba de nevasta... o idee ar fi sa umblati fara lenjeria sintetica, sau mai bine dezbracati de tot. Stii ceva, nu ne dai o poza a doamnei, sa ne dam si noi o parere? laugh.gif laugh.gif laugh.gif
paulp
Mai, poze personale cu lenjeria nevestei si alte celea pe MP, va rog icon_twisted.gif .
sod
eu stiu cativa care ar trebui electrocutati inainte de a se urca la volan. Poate dacia are acest feature, dar ca mai toate celelalte e prost implementat. smile.gif)
dadu221
ov, priza mea are tot ce ii trebuie , nu ii mai trebuie fir (ii frate-miu geniu la electronice si s-a ocupat de asa ceva -- soru`-mea, dupa cum am spus nu pateste nik sad.gif( )

pedro .. as am patit si eu cu prietena mea .. timp de cca3 minute nu am reusit a pune buza peste buza sad.gif
Pedro
"buza peste buza" asta e tare e de retinut si reprodus
Daddy
Eu am avut un R 21 care l-am vandut de disperare, curenta intr-un fel.

Am incercat zeci de modalitati pt a scapa de curent si tot degeaba, singura solutie a fost sa vand masina, si a dat randament, nu mai curenteaza acum. laugh.gif
whitesorcerer12
adik nu te mai curenteaza pe tine!!! laugh.gif
oly
ba da stiti ca aveti haz? biggrin.gif

ma curentam si eu intr-o veselie pana am descoperit "metoda miraculoasa" BALSAMUL DE RUFE"

nu pun eu botu la toate reclamele dar chestia cu electocutarea am remarcat-o pe electronii mei.



apropo daca imi clatesc masina cu cocolino o face mai pufoasa?
Al Cap0nE
topicul asta e mai tare ca ala cu bancurile laugh.gif . Daca gasiti vreo solutie pt impamantarea nevestei sa ma anuntati si pe mine. smile.gif
Gusti
QUOTE
topicul asta e mai tare ca ala cu bancurile  :lol: . Daca gasiti vreo solutie pt impamantarea nevestei sa ma anuntati si pe mine. smile.gif

laugh.gif si pe mine ma intereseaza
whitesorcerer12
poate mai pufoasa nu, dar cine stie, poate o face mai moaleeeeeeeeeeeeeeeeee
dadu221
ca de la o anumita varsta e destuld e pufoasa :`(

Daddy, si cu cat ai dat R21 ala, ai fost multumit de el ca masina ?? acu vad eu bine sau tu chiar ai d 1300 ?????
mewtwo
Eu am observat ca are legatura si cu hainele pe care le porti....daca ma imbrac cu blugii, nu-i problema, daca imi iau pantalonii de stofa....E JALE !
van den plas
Se stie ca materialele ce contin fibre sintetice se electrizeaza mult mai mult. La blugi, care sunt din bumbac, fenomenul nu se manifesta. Tine o mana pe metalul caroseriei, atunci cand iesi din masina si nu o sa mai ai probleme.
Slider
Si eu patesc la fel cind sunt imbracat cu faine ce contin fibre sintetice...ma zgiltie de nu ma vad...

Exista un fel de bratara antistatica pe care o folosesc electronistii ce lucreaza cu componente sensibile sa sarcini electostatice - eu am vazut asa ceva - o bratara ce se continua cu o cablu subtirel prevazut cu crocodil la capat. Asa ca ....cine are probleme cu descarcarile electrostatice...legati-va la sasiul masinii cu o astfel de bratara si scapati de griji... :roll:
whitesorcerer12
sau cu o pereche de catuse:))looool
Slider
Merg si catusele...se pot prinde si la picioare o pereche...sa fii mai sigur!!! :roll:
SPAWN
eu pateam asa pana mai acum vreo luna cand am fost la electrician unde mi-a afcut ceva pe la instal electrica pe unde aveam un scurt parca si niste fire de la masa desfacute,si vad ca acum nu am mai patit deloc.Si vreau sa va spn ca la mine in masina pana inainte sa merg la electrician nu era om care sa nu se curenteze pe caroserie.poate ai si tu vreun loc pe unde da la masa sau ceva nu stiu dar la mine a incetat.
paul_damian
[quote]eu pateam asa pana mai acum vreo luna cand am fost la electrician unde mi-a afcut ceva pe la instal electrica.[/quote]



Te-as ruga sa mergi din nou la acel electrician si sa-ti spuna ce ti-a facut la masina de ti-a rezolvat problema. Nu de alta, da' sunt extrem de curios! Ca mi se pare cam ilogic sa te curentezi din cauza unei probleme la instalatia electrica. De la cei 12V ai masinii nu poti; curentul din bobina de inductie nu vad cum ar ajunge la tine; ca sa te curentezi cand cobori din masina trebuie sa existe premiza unei acumulari electrice (electrostatice sau nu) si as putea continua. Asa ca, din nou, du-te si intreaba-l si spune-ne si noua, poate mai invatam ceva. Foarte serios vorbind!
enuta andrei
mie mi se intampla mai des in nova si mai ales iarna cand port haine sintetice..berlina are 24 de ani, nu ma mai incarc cu nimic din ea :D
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.