Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Chilometraj mincinos
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vi_escu
Am condus ocazional o Dacia 1300 (in 4 trepte) si am constatat ca numarul de km inregistrati la bord este cu 13.4% mai mic decat cel real. Intrebarea mea este: de unde apare aceasta diferenta si daca vitezometrul mintea si el cu 13.4% in minus.
Fenomenul este ciudat mai ales ca masina era incaltata cu peneuri 13/165/70 fata de 13/155/80 cat prevedea producatorul si deci trebuia sa arate in plus (roti mai "mici", turatii mai multe la acelasi spatiu parcurs).
sylviu_76
pai cum arati tu dimensiunile la roti....e normal sa-ti dea kilometrii mai putini deoarece rotile sunt mai MARI (165>155)si distanta parcursa pe o revolutie de roata e mai mare decat se "asteapta" kilometrajul
Fiorossu
Sylviu, vezi ca incurci borcanele.

165/70 inseamna ca balonul rotii este de 115.5 mm
155/80 inseamna ca balonul rotii este de 124 mm

Si cum R13 e la ambele, rezulta ca e mai inalta roata de 155/80 dar e mai subtire (asta inseamna 155<165).
argon
Exact !
165/70/13 -> 165 e latimea parti de rulare, 70(procent) e distanta de la janta la partea de rulare(TALONUL), deci 165*0,7, deci 115,5 mm

155/80/13, talonul dupa acelasi calcul e 124 mm, deci e o diferenta de la 115,5 la 124, si trebuie schimbat melcul ca sa indice cat de cat corect kilometrajul.
sddragos
Al meu indica mai mult cu vreo 20% (adica, la 100 km parcursi el indica 120). Are si avantaje chestia asta, acum am Dacia berlina 1997, cu doar 400 km la bord (de fapt 100400 km). Pneurile folosite sunt cele recomandate de producator: 165/70 R13. Pproblema e ca face asa de cand am cumparat-o (anul trecut) si nu stiu daca e defect de fabrica sau a aparut pe parcurs. Oricum, n-o bag in seama, mergem inainte biggrin.gif
Freelancer
Deoarece lungimea parcursa la o rotatie este mai mica cu aproximativ 3% la cele de 165 decat la cele de 155.
Roata de 165 va face 16 rotatii mai mult ca sa faca un kilometru. Kilometrajul va indica prin urmare ca a parcurs acel kilometru inainte de a-l fi parcurs in realitate si deci va indica mai multi km parcursi.
Totusi aceasta diferenta de 3% mi se pare neglijabila pentru ca indicatiile aparatelor oricum sunt orientative.
Indicatia in minus a kilometrajului poate apare daca sunt tocite ansamblurile de roti dintate si "patineaza". Vitezometrul isi ia indicatiile in functie de un alt dispozitiv dar si acela poate fi decalibrat pentru ca depinde de un arc pretensionat.
mirceas
QUOTE(Freelancer @ 20 Jul 2006, 14:04)
Indicatia in minus a kilometrajului poate apare daca sunt tocite ansamblurile de roti dintate si "patineaza". Vitezometrul isi ia indicatiile in functie de un alt dispozitiv dar si acela poate fi decalibrat pentru ca depinde de un arc pretensionat.
*



e adevarat, insa de regula in majoritatea acestor situatii rotile alea dintate caraie si fac un zgomot neplacut, infernal uneori...

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.