Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: repartitor frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
BV07DEF
stie cineva cum se regleaza un repartitor de frana dacia 1300??
ionutctn
QUOTE(BV07DEF @ 20 Jul 2006, 14:35)
stie cineva cum se regleaza un repartitor de frana dacia 1300??
*



Incurci repartitorul cu limitatorul. Si daca tot ai deschis un topic despre problemele la frane, nu era nevoie sa mai deschizi inca unul. Exista atatea pe tema asta la sectiunea "probleme tehnice CLT" si te puteai identifica cu una din situatiile prezentate acolo. Asa ai fi gasit si solutia.

Da-i un PM lui "Dyda" si descrie comportamentul masinii. El se pricepe foarte bine la frane si te va ajuta. M-a ajutat si pe mine in rezolvarea acestei probleme.
BV07DEF
INTREBARE--------------care limitator si care e repartitor
ionutctn
QUOTE(BV07DEF @ 20 Jul 2006, 14:39)
INTREBARE--------------care limitator si care e repartitor
*



Da-mi un PM in care sa imi scrii adresa ta de mail si iti trimit eu un PDF cu sistemul de franare la dacie unde explica tot ce si cum.
argon
QUOTE(BV07DEF @ 20 Jul 2006, 14:35)
stie cineva cum se regleaza un repartitor de frana dacia 1300??
*




Teoretic se regleaza la un service cu un manometru, dar practic poti face singur prin probe repetate.
In primul rand te asiguri ca limitatorul e bun, dupa strangi piulita de la parghie in asa fel incat sa nu se mai blocheze spatele pe drum nisipos/pietris(deci in sus creste presiunea, in jos scade). Daca presiunea e prea mare pe spate, la o frana brusca risti sa fuga masina de spate si sa intre in derapaj, deci e de evitat blocarea rotilor spate.

Ionutch, pune print screen aici, sa stie toata lumea .
BV07DEF
sa stii ca astept sami trimiti ce ai spus
argon
user posted image
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.