Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tablie (polita) portbagaj de lemn
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2
Pulsar
Am vazut la cienva mai demult ca si-a inlocuit capacul care desparte habitaclu de portbagaj si suportii pe care stau prinse boxele spate cu bucati de pal. In felul asta a eliminat zgomotul produs de haion (daca de el e vorba). Estetic arata super ca la acoperit cu acelasi material ca tapiteria masinii.

A mai incercat careva asa ceva? As avea nevoie de niste indicatii sa nu ma apuc singur de bezmetic.
angajatul
cauta pe forum ca exista si un tutorial pe tema asta
cosmin_2300
m-am gandit si eu la asta , dar suportii laterali ar rezista ?
virtualu
pai pui altzi suporti... scotzi plasticele alea
Maff_77
ar de ce nu incearca nimeni sistemul de inchidere de la dacia nova?scapi intr-o secunda de scartait
klaus
Serios?
cristidb
Ar arata urat din pal. Eu am inlocuit polita si suportii cu cei de solenza. Arata mai bine si polita e mult mai rigida.
Maff_77
QUOTE(klaus @ 29 Jul 2006, 10:35)
Serios?
*


mistocarule foarte serios.... happy.gif poate tie nu iti scartaie golanu dar mai asteapta un pic.
SYL
QUOTE(Maff_77 @ 29 Jul 2006, 02:17)
ar de ce nu incearca nimeni sistemul de inchidere de la dacia nova?scapi intr-o secunda de scartait
*




Am avut inainte Nova, si aveam si cui de hayon tip SLZ, si tot mai scartaia....asa ca vb lui Klaus: "Serios ?".. icon_mrgreen.gif
klaus
Maff_77, am avut DSN inainte, si stiu multe lucruri despre zgomotele si scartaielile DSN-ului, cu si fara incuietoarea de Nova (care exista si pe DSN-urile care s-au facut pina iunie 2001...). De altfel facui si un topic pe aceasta tema pe la tutoriale.
Incuietoarea de Nova nu va ajuta decat o perioada scurta de timp, pana isi face joc.
Problema cu zgomotele pe spate la DSN este complexa pentru ca sunt niste modificari de geometrie a caroseriei cand treci peste de nivelari de mama, mama (lipsa rigiditatii caroseriei). Cu mama lu' incuietoarea nu se elimina miscarea aia a hayonului la DSN. Trebuiesc folosite metode mai complexe (rigidizare intre oalele rotilor, eliminare joc hayon, inlocuire chedere, etc.
Crede-ma pe cuvant, ca stiu ce vorbesc, ca masina mea cand am vandut-o nu scartaia deloc pe spate. Nu stiu cati de pe aici au mai reusit aceasta performanta la DSN...
Maff_77
nu stiu eu am incuietoarea de la nova si am dat jos plasticele le-am pus niste burete vaselina si le am de ceva vreme si crede-ma ca nimic in masina mea nu scartaie,dar vreau sa zic ca sambata e ziua mea de strans suruburile si chiar are efect si am si suspensie sport si 195/50/15 si chiar nu se aude nimic,dar fara bunavointa nu faci nimic.acum depinde de fiecare in parte.
sihas99
....si eu mi-am pus politza...dar din pal si am taiat din suporti sa fie de aceeashi lungime cu politza
LIVIU26
Cel mai mult scartaie polita .Daca puneti pe suportii laterali cate o fasie de burete
se va produce o schimbare incredibila.NU MAI STIU CINE A FOST CU IDEEA DAR POT SA SPUN CA A FACUT O ADEVARATA INVENTIE.BRAVO DOMNE!
Pulsar
din ce am observat scartait produce si banda de cauciuc de pe marginea politei care vine in contact cu usa protbagajului.
adi_sav
Nu stiu ce sa zic despre politele astea mai politailor... dar si eu vreau sa scap de scartait, dar fara chestii prea complexe, ca ma depasesc. O sa incerc sa las polita acasa si o sa vad daca mai scartaie.
Altis
In curand am sa apelez si eu la PAL cred. Am inteles ca se gaseste unul de 12 mm ... trebuie sa ajung la un amic care face mobilier sa il jefuiesc si cum prin timp liber o "operez".
klaus
Eu nu am vazut PAL melaminat mai mic de 16 mm. In schimb OSB-ul e si de 9
spiridon
De ce credeti ca e facuta polita din carton ? Pentru ca in caz de accident (tamponare din spate sau lateral) acesta polita sa nu se transforme intr-o ghilotina pentru pasagerii din spate !!!
Ideea e sinistra ...dar tablaria masinii e foarte slaba la impact asa ca puneti un material mai moale la acesta tablie !
GALAGIE
eu mi-am pus ieri o polita noua din pfl cu 2 boxe wcc 124c:D
Pulsar
s-a mai redus din zgomot? ceva imbunatatiri?
Xplode

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


Din ratiuni de costuri de productie scazute.

M.E. Mă bucur nespus să văd că ești foarte vesel! Încearcă să nu mai faci quote la tot mesajul; cred că nu ne plouă-n gât și ne putem prinde despre ce-i vorba, da?
catavl
eu am incercat si am mers fara tablie si tot scartaie.alte ideii?poate trec rezultate si cei cu placute de lemn.merci
benkenobi
polita din spate am prelucrat-o astfel:
-scos polita , demontat de pe ea bandoul de cauciuc
-spalat cu apa fiarta si dero, apoi lasat la scurs cca 10 min.
-asezat polita in pozitie orizontala dupa ce in prealabil sub ea, in partea de mijloc al extremitatii spate, am asezat 4 casete video. Pe extremitatile spate am asezatcateva greutati asa incat acestea sa atinga solul.
Dupa uscare polita a capatat o forma arcuita remanenta apropiindu-se de forma arcuita a haionului.
-pe piciorusele de fixare ale politei am introdus, prin incalzire, furtun incolor. am preluat astfel jocurile piciruselor in locasurile de prindere.
-am remontat polita si pentru ca aceasta sa nu se ma miste deloc am fixat-o in partile laterale cu cate un surub autofiletant. linste deplina.
zil131rusesc
Putina inspiratie, doar atat......si scule pe masura.
tr07gtx
Interesanta desbaterea pe tema zgomotului din portbagaj. Nu vreau sa par "altfel", dar la mine nu se aude nimic(acum). E chiar "deranjant", pt. ca fac naveta mai mult noaptea si ma cam ia somnul. Acum ma interseaza isonorizarea si nu-mi dau seama cam cum ar fi dupa, daca acum e prea liniste. Am muncit putin, am gandit mai mult si nu cred ca am scapat de zomotul si scartaitul ala nenorocit de nu ma scapa nici casetofonul. Daca pot ajuta pe cineva o fac cu mare placere. Am pus ceva aici http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=27311&hl=boxe referitor la policioara. Restul inseamna arcuri, telescoape(ulei), cheder(daca nu e pus cum trebuie scartaie mai rau decat policioara, la torsiune), incuietoare noua, cui de Solentza(al patrulea punct de inchidere), protectie cric, sistem inchidere banchete si reglaje nene..... Portbagajul meu se inchide ca usa de la frigider si nu se misca in nici un fel. Sunt putin mandru de asta, dar ma stresat cam mult.
Marius81
Care e secretul, ca pe al meu trebuie sa-l trantesc destul de tare sa se inchida ??
Daca strang piciorusele alea de caiciuc de pe usa hayonului atinge usa de restul caroseriei si daca mut mai sus inelul de la incuietoare nu mai calca bine pe cheder.

ce as putea sa-i fac ?
tr07gtx
incerc sa pun ceva si nu merge...

26 May 2007, 13:08:
Eu am schimbat chederul vechi. Din cauza inchiderilor, in timp chederul se dechide putin si cat l-ai apropia tot degeaba.
- am dat jos ornamentele din plastic si am batut cu grija marginile din tabla cu un ciocan de plastic cat s-a putut, ca sa mai apropii hayonul. Tot cu ciocanul am batut din lateral spre interior chederul vechi(marginea aia din tabla pe care se prinde el), asa incat sa calce aprope pe marginea hayonului. Cand s-a inchis bine l-am dat jos pe cel vechi si l-am pus pe cel nou. Cu asta nou era si mai bine.
-Am schimbat incuietoarea(12 Ron) cu una noua(se pot schimba doar bucsile de plastic, dar nu e ca noua).
-am pus cui de solentza, ca fiind al patrulea punct de inchidere(la solentza le-a venit mintea)
-deabia acum incepi sa faci reglajele(inaltime, butoiase de caucic, cat de tare vrei sa dai cu hoyonul...)
Policioara am facut-o ca in poza. Cred ca din motive financiare au lasat cauciucul sa frece pe tabla(ce idioti) si normal ca schartie.
Ar mai fi sistemul de prindere al banchetei spate. Acolo,s-a mai discutat pe aici, dai cu banda izoler, reglezi butoiasele de cauciuc sa stea cat mai fixa(o sa o inchizi mai greu putin).
La cric am folosit ,ansoanele de cauciuc pt. scurgerea apei din fata de la comp. motor, ca sa nu mai frece cumva de ornamentul de plastic.
Bafta!!

26 May 2007, 13:22:
Uite si pozele. Vad ca a luat-o. Ceva cu serverul..... A da erau prea mari!!!??? [attachmentid=55223][attachmentid=55225][attachmentid=55226][attachmentid=55227]
[attachmentid=55228]
Iuliutz
Material de unde ai gasit de cumparat? la magazin de piese auto? ma refer la materialul acela gri de pe policioara?
tr07gtx
Nu te-ai prins, e chiar materialul de pe policioara. Am scos bandoul ala de cauciuc cu gandul sa-l arunc pentru ca nu il mai suportam, dar am observat ca daca deslipesc materialu e destul de lung incat sa acopere cauciucul daca il pun la loc. Asa ca l-am pus la loc, dar pe sub material nu cum a fost el pe deasupra. M-am chinuit putin sa nimeresc capsele in aceleasi gauri, pe urma l-am frecat cu smirghel, i-am dat cu prenadez si am lipit materialul peste asa cum ar fi fost normal. Cu putina atentie(il intinzi un pic) iese asa cum se vede(beton). Multi lipesc o bucata de pasla pe hayon, dar mie mi se pare mai elegant asa. OKI?
Alexu7
offtopic oarecum: parca era o idee proasta treaba asta si la matiz la fel pentru ca daca iti eschideau masina hotii nu mai stateau sa desfaca boxele, fugeau cu tot cu tablie icon_mrgreen.gif
tr07gtx
Cred ca nu te inteleg. Ce legatura au boxele si tablia cu eliminarea zgomotelor(scartiiturii enervante)
Alexu7
am si zis ca e offtopic ( adica nu prea are legatura blush.gif )
unii mai pun boxele pe tablie.
tr07gtx
Merci pentru traducere, dar daca poti hai sa ajutam si pe altii sa termine cu problemele pe care le au.
In rest, te salut si te astept cu alte comentarii la subiect.
Hai DSN!
Marius81
Am schimbat ieri incuietoarea la portbagaj si deja se simte o diferenta destul de importanta. Zgomotele s-au redus mult avand in vedere ca la incuietoarea veche bucsile de cauciuc erau distruse. Portbagajul nu mai e nevoie sa-l trantesc de 2 ori tare pana se inchide ci e suficient sa-i dau drumul cam de la 30 cm inaltime si se inchide foarte usor. Mai am de verificat urechiusele de prindere ale banchetei din spate pentru ca nu am mai umblat demult la ele si izolatia probabil e deja rupta, apoi sa schimb amortizoarele pe spate si cred ca va fi liniste deplina in masina smile.gif

tr07gtx
Te asigur ca nu se va mai auzi decat zgomotul la rulare, caracteristic Dacia, in rest nici un troncanit sau scartait. Eu am fortat-o si pe drumuri mai nashpa si e ok. Sa vedem cat ma tine!? smile.gif
Iuliutz
Chiar astazi ma gandeam ca ar fi frumos sa ramana cauciucul acela de culoare neagra..... asa ca o sa ies in oras si o sa cumpar o panglica lata de matase pe care o sa o lipesc pe el ca sa ramana de culoare neagra.
tr07gtx
Gusturile nu se discuta, scartaitul da. Important e sa fie liniste.

31 May 2007, 14:34:
Gusturile nu se discuta, scartaitul da. Important e sa fie liniste. wacko.gif
Iuliutz
user posted image
user posted image
tr07gtx
iuliutz mi-ai dat o idee misto despre cum sa previn pe viitor, anumite zgomote la chederul de la portbagaj.
Sa lipesc cu siclicon, o panglica(alba) dintr-un material subtire, pe hayon, exact pe unde calca chederul. Daca ai observat la masinile "alea", chiar si la Logan, chederele au pe fata de contact cu tabla, ceva gen pasla, tocmai pt. a elimina si cel mai mic zgomot.
Orice masina e supusa la forte de torsiune longitudinale si transversale. SRN-ul cred ca e cea mai prosta, dar asta e.
Am vazut SRN lovita nu prea tare din fata; se "desira" toata, pana in spate. Doamne fereste!
blackbox
dai regulat cu silicon de bord pe chedere si ai scapat de scartaiala
uscatu83
Eu am scapat astfel de scartaitul de pe spate: incuietorile de la bancheta, in partea de sus, aveau joc si scartaia. am lasat bancheta in jos si pe suporturile acelea chiar in capat unde intra in bancheta am infasurat banda izolatoare de plastic de vreo sase ori si am inpins bancheta la locul sau fortat, chiar am batut in ia. Policioara am dat-o jos si am pus pe margine pe sub chederul de il are in capat cornier prins cu holsuruburi autofiletante si am curbat cu ciocanu mai mult decat curba de la haion ca sa se inchida fortat, iar incuietoarea de la haion(cea de jos), am sudat-o sa nu se mai miste, dar am fixat-o chiar la jumatate, ca altfel nu se mai inchide haionul( bineinteles ca am scos plasticele de acolo). biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Costi.88
Eu am boxele fixate pe tablie. Acu vreo 5 ani era perfect dreapta, dar acu e indoita la mijloc si nu prea mai atinge hayonul. (poate devin offtopic de aici incolo) Am incuietoare de tip vechi si aveam si eu probleme cu scartaitul la hayon. Am montat cui de slz si acu scartaitul a disparut complet biggrin.gif, se mai aud doar amortizoarele si cand masina e incarcata se aude un usor scartait al arcurilor. Cred ca sunt suspensiile duse, din 2001 de cand am masina, merge pe suspensiile originale. (deja am devenit offtopic) biggrin.gif
Dar ce ma deranjeaza e ca se vede lumina intre chedere si hayon pe undeva deasupra stopurilor. Am reglat incuietoarea si acu nu mai tre sa trantesc hayonul, se inchide destul de usor. Insa am reglat incuietoarea incat sa nu se mai vada lumina deloc dar tre sa trantesc foarte tare ca sa se inchida si mi-e ca sare vopseaua sau se intampla ceva. In plus, in starea in care e acu(se vede lumina) sigur o sa intre apa la prima ploaie. sad.gif Ce ar fi de facut? Sa schimb chederele?

P.S.: Am vazut ca zicea cineva ceva de garnitura in profil P. M-ar ajuta asa ceva?
pastrama
Garnitura d-aia mi-am pus si eu. M-a scapat de scartaieli si de apa in portbagaj. Am lipit-o pe haion, astfel incat cand portbagajul statea inchis garnitura aia statea calare pe cheder.
Aveam niste poze da nu le mai gasesc. smile.gif
SYL
QUOTE(Costi.88 @ 30 Nov 2007, 18:13)
Dar ce ma deranjeaza e ca se vede lumina intre chedere si hayon pe undeva deasupra stopurilor. Am reglat incuietoarea si acu nu mai tre sa trantesc hayonul, se inchide destul de usor. Insa am reglat incuietoarea incat sa nu se mai vada lumina deloc dar tre sa trantesc foarte tare ca sa se inchida si mi-e ca sare vopseaua sau se intampla ceva. In plus, in starea in care e acu(se vede lumina) sigur o sa intre apa la prima ploaie. sad.gif Ce ar fi de facut? Sa schimb chederele?


Scoate chederul si incerca sa indoi tabla pe care vine prins chederul in dreptul stopurilor, dar ai mare grija ca posibil sa iti sara vopseaua...
Costi.88
Hmm... totusi mi se pare cam riscant sa indoi tabla, daca sare vopseaua e de rau. Dupa vreo 200 km parcursi cu masina de cand am montat cuiul de slz ( drum extraurban cu mici denivelari pe aici pe acolo si un pic de macadam) scartaitul hayonului a revenit sad.gif. Desi pana acum cuiul si-a facut treaba, a fost liniste deplina, scartaitul a revenit, ce-i drept, nu ca inainte, dar destul cat sa il auzi si dupa un timp sa te dispere. mad.gif
Pana la urma cred ca o sa pun garnitura in profil P, cred ca asta e salvarea mea.
smile.gif
Costi.88
Si pana la urma chiar asa a fost biggrin.gif. Garnitura in profil isi face treaba exact asa cum trebuie. Etanseaza perfect ( sau cel putin asa imi place sa cred smile.gif, nu se mai vede lumina pe nicaieri).
Dar totusi sunt niste probleme. Acum hayonul se inchide mai greu, trebuie trantit mai serios ca inainte pt a se inchide, iar hayonul este un pic iesit in afara, adica in zona placutei de inmatriculare, depaseste nivelul caroseriei, dupa cum se poate vedea in poze...
Nu prea mi se pare in regula asa ceva, voi ce parere aveti?


5 Dec 2007, 19:45:
Si pana la urma chiar asa a fost biggrin.gif. Garnitura in profil isi face treaba exact asa cum trebuie. Etanseaza perfect ( sau cel putin asa imi place sa cred smile.gif, nu se mai vede lumina pe nicaieri).
Dar totusi sunt niste probleme. Acum hayonul se inchide mai greu, trebuie trantit mai serios ca inainte pt a se inchide, iar hayonul este un pic iesit in afara, adica in zona placutei de inmatriculare, depaseste nivelul caroseriei, dupa cum se poate vedea in poze...
Nu prea mi se pare in regula asa ceva, voi ce parere aveti?


5 Dec 2007, 20:09:
Imi cer scuze pentru calitatea pozelor, au facute cu telefonul smile.gif

5 Dec 2007, 21:28:
Iata si pozele cu garnituta montata. Am pus garnitura si pe plasticul de langa langa tablie (sagetile indica), acum e mai bine fixata si nu mai oscileaza in mers. Pe cauciucul negru am pus bucati mici de garnitura (sagetile indica) deorece doar acele zone ating hayonul. Garnitura e pusa de-a lungul intregukui hayon (mai putin partea orizontala dintre balamale) si peste tot pica exact pe cheder.
Nu se vede in poze dar am mai pus si pe tabla exact unde pica tampoanele de cauciuc (pe care le-am insurubat in hayon cam vreo spira, mai putin de atat).
E bine ce-am facut? smile.gif
maniacu_mnc
Are cineva idee daca o polita de spate de pe o solnitza se potriveste pe DSN?
Ca a avut un tovaras de-al meu o SLZ si a dat-o dar poate sa-mi faca rost de potiza care o facuse (tot din lemn).
cristidb
Se potriveste, dar trebuie schimbati si suportii laterali, si date cateva gauri pentru montarea suportilor laterali. Eu de Solenza am.
klaus
QUOTE(maniacu_mnc @ 6 Dec 2007, 11:53)
Are cineva idee daca o polita de spate de pe o solnitza se potriveste pe DSN?
*
de ex: http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=4308&hl=
lights
cum ai facut stopurile spate transparente?(semnalizarea)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.