Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Drum spre mare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
bygy007
la bucla inductiva practic antiradarul nu functioneaza (nu te anunta ) la trecerea peste ea , numai daca ai GPS cu camerele actualizate le poate vedea

sint 2 bobine bagate in asfalt la o anumita distanta acestea simt masina care trece pe deasupra lor stiind distanta intre ele , se masoara timpul cind masina trece pe deasupra celor 2 bobine si iaca viteza de deplasare
bog_cip
Daca tot vb de radare.
Nu stiu daca e "locul" potrivit dar, pentru cei care nu stiu polita romina este dotata cu cateva radate mobile , care se pot amplasa fara echipaj, dupa care amenzile sunt procesate similar cu cele de pe DN1. Mai exact , eu am vazut live acest dispozitiv, la lucru, pe un trepied este pusa "palaria" de radar, camera impreuna cu un dispozitiv de comanda. Sistemul functioneaza si ziua si noaptea.
La o emisiune tv acum 1 -2 ani dispozitivul prinsese in 24 h ~ 2000 de contravenienti, normal pe "drumul spre mare". Atentie acest dispozitiv este omologat si are toate avizele similare cu cele de pe DN1.
Eu am vazut anul trecut acest dispozitiv intre urziceni si slobozia cand am fost la mare ( dus ) si in fata sediului politiei din Slobozia la intors. Era pregatia de transport. Daca ai bafta de 2 dintrastea , te-ai scos nici nu le vezi , daca iti "sare" detectorul tinzi sa crezi ca e alarma falsa mai sunt puse in in locuri mascate dupa pomi, in curtea la unu etc.
Deci eu zic un motiv in pus de ales traseul BV - BUC - CT. Macar acolo stii unde sunt radarele si pe autostrada perge pina in 140 km/h .... nu 60 - 110 km/h cat este partea cealalta
Batrânul
De acord. De altfel, cred ca userul dmhyou care a deschis discutia, a ajuns deja la mare si nu mai are timp de forumul nostru ... rolleyes.gif
bog_cip
CE FAIN ... mai am 1 luna pina ajung si eu ...... pfuuuuuuuuuuu
dmhyou
inca nu am plecat la mare.....................plec pe 27 IUL '09 ora 23....
si nu stiu ce traseu sa aleg,
ma intereseaza sa fie drumul ok, nu sunt vitezoman.... tongue.gif

1.bv-buc-efor
2.bv-urzic-A2-efor
Batrânul
Brasov-Ploiesti-Bucuresti(centura nord)-A2-Cernavoda-Constanta-Eforie.
Reciteste te rog postarea mea #47; e valabila si pt. 27 iulie (noaptea).
roland
QUOTE(bygy007 @ 4 Jul 2009, 23:04)
la bucla inductiva practic antiradarul nu functioneaza (nu te anunta ) la trecerea peste ea , numai daca ai GPS cu camerele actualizate  le poate vedea
*


Un antiradar nu te anunta de nimic niciodata.
Antiradarul e interzis.

Poate vorbesti de detector radar.
sorin_tcm
Ce ruta sa aleg spre mare:

Cluj - Tg Mures - Brasov - Slobozia - Constanta - Eforie

sau

Cluj - Sibiu - Valea Oltului - Pitesti - Bucuresti - Constanta (A2) - Eforie

?
ursul-alb
Ti-as fi recomandat 3. Cluj-Brasov-Buzau-Urziceni-Constanta daca nu se strica air drumul de pe Siriu acum vreo sapatamana.

Altfel, prin Sibiu cred ca e mai ok decat pe Valea Prahovei...
cmandrei
Din cauza A1 si A2 recomand varianta 2 de la tine ... Brasov Buzau e frumos dar virajat = timp mai mult.
Batrânul
Si eu as alege tot "Cluj - Sibiu - Valea Oltului - Pitesti - Bucuresti - Constanta (A2) - Eforie". Depinde mult si in ce zi a saptamanii vrei sa pleci. Aparent, duminica e cel mai liber. Te-as sfatui sa nu intri in Bucuresti, ci inainte de terminarea autostrazii A1 sa o iei la drepta, pe centura de sud. Urmaresti indicatoarele si te incadrezi apoi pe autostrada A2.
dmhyou
QUOTE(Batrânul @ 7 Jul 2009, 07:28)
Brasov-Ploiesti-Bucuresti(centura nord)-A2-Cernavoda-Constanta-Eforie.
Reciteste te rog postarea mea #47; e valabila si pt. 27 iulie (noaptea).
*






in Bucuresti ce traseu sa tin? intru pe varianta(centura)?

pe autostrada sunt camere(radare)?
C a t a l i n
Păi așa ți s-a recomandat... Înainte de podul de la ieșire din orașul Otopeni, faci dreapta pe lângă pod, iar apoi stânga pe centură... Ai indicatoare și la ieșirea de pe DN1 spre centură, și la intrarea pe A2.

Depinde foarte mult de ziua și ora la care treci prin zonă. Centura e destul de aglomerată după prânz în zilele lucrătoare.

Nu sunt camere, e un Leon cu radar în Ka.

Sunt curios cu ce viteză vrei tu să mergi cu SLZ pe acolo... Nu-ți ajunge 140?
radioman
2. smile.gif
dmhyou
o sa trec pe centura Buc marti dim ora 2; 3

rulez; incurc si io cu 110km tongue.gif
4 pers, si bagaj io zic ca ajunge.....

cel mai bun drum spre mare...
ar fi Brasov-Buc-a2-Eforie
AV:
1-ptr ca soseaua e ok
2-in majoritatea localitatilor spre Buc au 70km/h, ajungi mai repede
3-pe A2 mergi cu vit const(120km/h rolleyes.gif tongue.gif )



DEZAV:
1. vreo 30(60 dus-intors)km mai mult decat pe var Bv-Urzi-a2-Eforie


Alte pareri, avantaje, dezavantaje....
sorin_tcm
Drumul o sa il fac duminica spre luni noaptea. Eu auzisem ca centura de nord ar fi reparat-o si ca ar fi buna, dar vad ca aici pe forum multa lume spune de centura de sud ca si varianta. Care este diferenta intre cele doua centuri , ma refer la drum cat de bun este...
cmandrei
Pe zone ambele sunt bune sau proaste ... totul depinde pe unde ajungi in Bucuresti ... daca ajungi dinspre A1 si vrei pe A2 bine ar fi prin partea de Sud ... si asa mai departe (acum 3 saptamani partea de nord nu era gata asa ca nu cred ca au reusit deja).
vijelie
Daca ajungi la intrarea in Bucuresti pana in orele 5-6, merge si prin oras, traficul s-a subtiat simtitor in ultima saptamana.
Batrânul
@ sorin_tcm:
Tu vii de la Cluj pe Valea Oltului si A1 - deci foloseste centura de sud a Bucurestiului.
Userul dmhyou vine de la Brasov - deci va folosi centura de nord a Bucurestiului.
Pt. ambii: daca ajungeti in timpul noptii in Bucuresti (pana la ora 6 AM, cum zice si colegul vijelie), puteti sa o luati si direct prin oras, fara probleme de aglomeratie.
bog_cip
Dar nu e mai lung prin bucuresti ( centru ). Oricum ca si varianta tind sa cred tot mai mult ca BV - PH - B - CT este cea mai viabila, chiar daca este mai lunga cu 15- 20 km ( dupa unele harti ). Acum am inteles dintr-un alt post ca se lucreaza intre urziceni si Slobozia.
Batrânul
QUOTE
Dar nu e mai lung prin bucuresti ( centru ).

Nu am inteles: e o afirmatie, sau o intrebare ?
dmhyou
QUOTE(vijelie @ 10 Jul 2009, 13:58)
Daca ajungi la intrarea in Bucuresti pana in orele 5-6, merge si prin oras, traficul s-a subtiat simtitor in ultima saptamana.
*




ce traseu ar trebui sa tin prin centru Buc....
dmhyou
cum e centura Ploiestiului?

in Buc urmez traseul:
kieselff-caleaVictoriei-unirii-burebista- CaleaDudesti-camilRessu-TheodorPallady-A2

pe la ora 1 dimineata marti este aglomerat orasul?
bog_cip
La centura ploiestiului se lucreaza, dar se circula cat de cat bine. Mai sunt vre 3 - 4 gropana cam naspa da .... daca se merge incer e ok.
Daca ajungi in buc la ora 1 , eu iti recomand sa o iei pe centura ce circula mult mai lejer, acum mai au putin de asfalta si drumul este ok 2 benzi pe sens.
Eu cred ca este MAI SCURT pe centura decat sa mergi prin centru bucurestiului chiar si noaptea. Atentie sunt radare si camere "destepte" care monitorizeaza traficul si noaptea.
supremeon
Parerea mea este ca, din Transilvania, drumul cel mai bun spre mare este prin Brasov dn1 Bucuresti a2 Constanta etc... daca veniti de la Cluj, drumul pana la Brasov este relativ ok, si de la Sibiu la Bv e proaspat asfaltat (practic, alegerea o faceti intre zona Sibiu-Pitesti si zona Brasov-Bucuresti), de la Harghita e un picut mai naspa, dar, totusi, acceptabil...
Daca cumva dati o fuga in week-end, recomand ca intoarcerea de duminica dupa-amiaza sa nu o faceti pe a2 (e aglomeratie, inclusiv intre constanta-cernavoda), ci prin Giurgeni, Slobozia, Urziceni... in 2-08 s-a intors un coleg pe aici si e ok drumul...
dmhyou
am fost:
Bv--(varianta Ploiestiului naspa)--Buc(centru)(la intoarcere pe varianta naspa,mult nesemnalizat)--A2--Eforie--Mangalia

bv-eforie-425km
dmhyou
cum mai este calitatea soselei pe ruta, radare,...alte chestii

Bv-Ploiesti(varianta)-Buc(varianta)-A2-Eforie



A2 - Eforie solutii?


cat mai este taxa de pod la Cernavoda?
Batrânul
Calitate buna, chiar f. buna pt. Romania. Daca prin "Buc(varianta)" intelegi soseaua de centura, acolo mai sunt ceva lucrari.
Taxa la pod = 10 lei (pt. autoturisme).
supremeon
Stie cineva cat mai este taxa la Girgeni? Tot 10, ca la Cernavoda, sau este 15?
Mersi.
Batrânul
La Girgeni nu stiu, dar la Giurgeni era 8 lei în ianuarie a.c.
adi_tec
Este 8 lei la pod. Dincolo la Cernavoda la pod este de 10 lei.
dmhyou
de la A2(cernavoda) spre Eforie mai este
si alt drum decat prin Constanta?

cmandrei
Practic exista dar ocolesc destul de mult ... si pe hartile de hartie le vezi ... nu duc direct in eforie.
Unul "interesant" ar fi ... mergand spre mare ... in Murfatlar faci dreapta pe DN3 si imediat cum ai trecut canalul faci stanga si mergi pe mal pana la Agigea ... nu am fost niciodata pe acolo dar l-am vazut pe harta.
dmhyou
este statie peco MOL din Otopeni pana la Centura Buc pe partea dreapta a drumului?.......
Steel Tormentor
QUOTE(cmandrei @ 9 Jul 2010, 17:38)
Unul "interesant" ar fi ... mergand spre mare ... in Murfatlar faci dreapta pe DN3 si imediat cum ai trecut canalul faci stanga si mergi pe mal pana la Agigea ... nu am fost niciodata pe acolo dar l-am vazut pe harta.
*



Nu stiu ce ai vazut pe harta dar pe-acolo este un drum pietruit, o scurtatura folosita in principal de vehicule de mare tonaj. Nu recomand nimanui sa-si bage masina pe-acolo.
cmandrei
@Steel Tormentor - Pai eu ce am zis ca am vazut pe harta ? un drum ... am spus destul de clar smile.gif ca nu stiu in ce stare se afla ... ceea ce ai adaugat tu este o informatir foarte utila si iti Multumim.

@dmhyou ... Aeroport Otopeni - Centura Bucuresti = NU ai Mol. Dar, daca treci peste pod si intri in Bucuresti, ai pe dreapta imediat la 200m un Mol. Nu e grav. Iesi si faci obligatoiu dreapta spre Bucuresti, dupa 1km ai un alt pod pe sub care te intorci catre centura inca 1km si gata ai rezolvat.
paradox_utopic
QUOTE(dmhyou @ 9 Jul 2010, 17:06)
de la A2(cernavoda) spre Eforie mai este
si alt drum decat prin Constanta?
*




ma intereseaza daca a facut cineva varianta :

buc-medgidia-tuzla-neptun
sau
buc-medgidia-basarabi-topraisar-tuzla-neptun
sau
buc-medgidia-valea dacilor-baraganu-topraisar-tuzla-neptun

starea drumurilor...
lord_wader
Cum se mai prezinta traseul Galati-Viziru-Giurgeni-Constanta in 2010? La Baraganul e indicat sa o iei spre Slobozia sau direct Tandarei? Sunt gropi, radare?

Dar pe la Braila -BAC Smardan, Macin cum mai e drumul? Daca o iau pe la Macin cand ajung in Horia ma indrept spre Topolog-Harsova adica ajung tot in soseaua din varianta 1 sau merg stanga spre Ciucurova-Slava Rusa ca sa intru pe E87 Babadag-Baia-Lumina-Ct?

Dintre cele 2 trasee pe care as putea ajunge mai repede(ma refer la difereanta semnificativa 1-2ore nu minute) daca plec dimineata pe la 7 din Galati? Dar oricum prefer drumul cu asfalt mai bun de asta am si intrebat cum mai sunt soselele.

Multumesc rolleyes.gif



Imi cer scuze ca am mai postat ceva asemanator si la alt subiect, dar nu am fost atent credeam ca sunt la sectiunea "Starea Drumurilor".
paradox_utopic
QUOTE(paradox_utopic @ 12 Jul 2010, 23:56)
ma intereseaza daca a facut cineva varianta :

buc-medgidia-tuzla-neptun
sau
buc-medgidia-basarabi-topraisar-tuzla-neptun
sau
buc-medgidia-valea dacilor-baraganu-topraisar-tuzla-neptun

starea drumurilor...
*



nu mi-a raspuns nimeni asa ca am riscat
am facut traseu la intoarcere: neptun-pecineaga-amzacea-topraisar-mereni-lanurile-valea dacilor-medgidia-cernavoda-bucuresti

partea buna:super liber drumul
partea prosta :traseul pecineaga-amzacea drum pietruit in constructie cca 7 km
valea dacilor-medgidia drum cu gropi cca 10 km
trex
Am facut eu acu cateva zile Pecineaga-Amzacea, sunt unele portiuni distruse rau, e de vise rele, mergi cu 5kmh, cred ca am facut o ora, si in pecineaga m-am si ratacit ca nu e asfalt, trebuie sa intrebati. Mai bine o luati de la Topraisar catre nord spre Agigea dar faceti dreapta in Techirghiol, si iesiti in Eforie Nord la bariera. E drum f bun si chiar frumos, se coboara un pic catre Techirghiol si se vede marea de departe.
dmhyou
am fost

Bv- centuraPloiesti-Buc(centura nord...c-am nesemnalizat)-

-A2-EforieNord => 425km=>drum bun



taxa pod= 11lei

LucianLucaci
Am și eu un drum spre Constanța și as dori sfatul vostru în legătură cu traversarea Bucureștiului, și anume venind dinspre Pitești pe A1, dimineața pe la 4-5AM, ce mă sfătuiți să aleg: șoseaua de centură (sud) sau traversarea Bucureștiului prin oraș? Mulțumesc.
PaulT
Prin oras, clar.
LucianLucaci
QUOTE(PaulT @ 15 Aug 2010, 22:10)
Prin oras, clar.
*


Mulțumesc Paul! smile.gif Bănuiesc că traseul prin București spre A2 este bine semnalizat prin indicatoare, dacă pe partea de vest sunt familiarizat cât de cât (intrarea dinspre A1), prin estul Bucureștiului n-am trecut niciodată biggrin.gif Oricum, posed si-un GPS (chiar dacă neactualizat).
Dar la întoarcere, pe la 10-11PM, ce-mi recomanzi?
PaulT
Tot prin oras. Cu hartile din gps nu ar trebui sa fie probleme daca nu sunt foarte vechi(peste 2-3 ani...).
Lord Hades
Salutari.
Imi planific o vizita la costinesti, si trebuie sa aleg un traseu rezonabil.
As avea de ales:

1. Brasov-Ploiesti-Slobozia-Tandarei-Harsova-Constanta

2. Brasov-Ploiesti-Bucuresti-Autostrada.

Prefer varianta 1 pt ca cunosc drumul binisor pana la Slobozia (ma avantajeaza pe traseu de noapte) si nici nu e foarte aglomerat.
Aici problema e cum trec de / prin Constanta. Data trecuta ama avut nevoie de 3 ore ...

Pt varianta 2 ar trebui sa trec prin Bucuresti (tot noaptea evident) la dus, si ziua la intors. In conditiile in care nu am GPS ma pot risca? Nu am fost niciodata in Buc. cu masina biggrin.gif As prefera sa ramana asa tongue.gif

Ce stiti de legatura dintre Slobozia si autostrada (drajna noua)?

Multumiri
SorinCT
Nu e chiar asa de greu sa traversezi capitala si sa iesi pe autostrada. Din cate am vazut eu sunt destule indicatoare si daca tii o artera principala nu ai cum sa gresesti.
Daca intri pe soseaua de centura ajungi fix in dreptul autostrazii, ai urcat pe ea si ii dai goarna smile.gif
cristio_79
QUOTE(Lord Hades @ 21 Jun 2011, 19:07)
Salutari.
Imi planific o vizita la costinesti, si trebuie sa aleg un traseu rezonabil.
As avea de ales:

1. Brasov-Ploiesti-Slobozia-Tandarei-Harsova-Constanta

2. Brasov-Ploiesti-Bucuresti-Autostrada.

Prefer varianta 1 pt ca cunosc drumul binisor pana la Slobozia (ma avantajeaza pe traseu de noapte) si nici nu e foarte aglomerat.
Aici problema e cum trec de / prin Constanta. Data trecuta ama avut nevoie de 3 ore ...
*


Varianta 1: cum vii dinspre Harsova, treci pe langa Carefour pe B-dul Tomis si faci dreapta pe B-dul Aurel Vlaicu (nu treci prin intersectia semaforizata de la intrarea in Constanta). Mergi pe Aurel Vlaicu, treci pe langa Metro, traversezi o linie de cale ferata, treci printr-un sens giratoriu aflat langa Real 2 si Baumaxx si o tii tot inainte. O sa traversezi un pod lasat in paragina de ani de zile pe care se circula doar pe o singura parte, mai mergi cateva sute de metri dupa pod si ajungi la o intersectie semaforizata (este un peco OMV chiar pe colt). Dupa semafor o tii tot inainte pana o sa vezi un pod. Nu urci pe el, treci prin dreapta podului si urmezi drumul pe langa blocuri. Complexul Doraly trebuie sa-l ai in stanga, apoi treci pe langa un peco Mol. Faci dreapta si te duci pana la bulgari.

Varianta 2: intri in Constanta pe B-dul Tomis, treci de primul semafor de la intrare (o sa vezi vaporul lui Mazare esuat pe coltul intersectiei), apoi de inca doua intersectii semaforizate. La a treia intersectie (B-dul Tomis cu B-dul Lapusneanul, o intersectie mare in X) nu stai la semafor, te incadrezi dreapta si intri pe B-dul Lapusneanul. De aici vei merge tot inainte pe drumul acesta, o sa treci de vreo 6 intersectii semaforizate, traversezi un pod (de pe acest pod vei vedea Complexul Doraly in dreapta, apoi peco Mol) si vei iesi spre Vama Veche.
Alex4u
QUOTE(Lord Hades @ 21 Jun 2011, 18:07)
Salutari.
Imi planific o vizita la costinesti, si trebuie sa aleg un traseu rezonabil.
As avea de ales:

1. Brasov-Ploiesti-Slobozia-Tandarei-Harsova-Constanta

2. Brasov-Ploiesti-Bucuresti-Autostrada.

Prefer varianta 1 pt ca cunosc drumul binisor pana la Slobozia (ma avantajeaza pe traseu de noapte) si nici nu e foarte aglomerat.
Aici problema e cum trec de / prin Constanta. Data trecuta ama avut nevoie de 3 ore ...

Pt varianta 2 ar trebui sa trec prin Bucuresti (tot noaptea evident) la dus, si ziua la intors. In conditiile in care nu am GPS ma pot risca? Nu am fost niciodata in Buc. cu masina biggrin.gif As prefera sa ramana asa tongue.gif

Ce stiti de legatura dintre Slobozia si autostrada (drajna noua)?

Multumiri
*


noo ca iti iau taxa daca intri in ploiesti cool.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.