Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pompa frana defecta?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
byku
salut!sunt nou pe aici asa ca sper sa nu vi se para aiurea faptul k am deschis un topic nou deoarece nu am gasit o rezolvare la problema mea!
acujm o saptamana mi s-a stricat pompa de frana la masina( o dacie 1300 din 1978-de fapt e a lu' tata, io nu am decat 19 ani)!am cumparat una noua , am montat-o si odata cu pompa am schimbat si pistonasele de frana pe spate!
am facut aerisire, mergea frana mai bine ca una servo, la jumatate de pedala inghetau toate rotile!
toate bune si frumoase pana acum 3 zile knd am vrut sa plec cu masina la brasov sa ma inscriu la facultate.in mers am simtit k motorul nu mai are putere si k nu mai trage ( eram cu a 4-a cu acceleratia la podea, in panta, si nu voia mai mult de 60).am vrut sa opresc si cand am calcat frana s-au blocat toate rotile si am ramas in mijlocul drumului fara sa mai pot misca masina de acolo.nici o roata nu se mai invarte si iesea fum din toate.
singura solutie sa o misc din loc a fost sa mai eliberez din presiunea de la pompa prin slabirea conductelor si dat drumul la lichid de frana!am observat ca a mers o perioada dar dupa apasarea pedalei de vreo 15-20 ori( in oras, semafoare, intersectii etc) iar se intareste pedala de nu se mai poate misca deloc, rotile se blocheaza si eu trebuie sa opresc si sa desfac conductele de la pompa si sa eliberez din presiune(am fost injurat de jumatate din soferii din brasov pt k mi s-a intamplat asta pe b-dul eroilor, noroc k eram aproape de trotuar)!nu-mi dau seama ce are.

ar trebui sa ma gandesc sa cumpar o alta pompa?sau sa ma mai chinui cu ea poate isi revine?( finante mai slab acum ca sunt proaspat student si........)
multumesc anticipat!daca o sa vi se para o aberatie ceea ce am zis nu ezitati sa-mi spuneti
șoferistul
A umblat cineva de curînd la șurubul care reglează cursa liberă a pedalei de frînă?
mbabusanu
incearca sa imprumuti o pompa de frana de la cineva inainte de toate si testeaza pe masina. le faci prin eliminare. asta daca gasesti pe cineva sa-si demonteze pompa de pe autoturism (eu nu as face).
șoferistul
Îți pot da eu o pompă. Am una dublu circuit care are filetul normal de iar instalația mea are filet de simplu circuit.
byku
nu cred ca s-a umblat la surubul care reggleaza cursa pedalei!
o sa verific!daca nu-si revine cred ca o sa schimb garniturile de la pompa veche si o s-o montez pe aceea!sper sa se rezolve treaba!
ms de indicatii!
voi reveni cu amanunte
gugul
verifica daca nu se blocheaza placutele si tamburii, de la rugina, sau pistonas etrier ruginit si nu revine, eu am patit o iarna.
bafta
fiderzen
mie mi se intampla sa ramana pedala sus de tot,si tare,adica nu o poti calca,iar daca imediat iei piciorul si apesi iar pe ea functioneaza normal
Mai nasol este in trafc cand trebuie sa pui frana si tu ai pedala inghetata,trebuie sa fi pe faza
nu mi se intampla tot timpul,dar se intampla exact cand nu te astepti
stie cineva ceva??
byku
QUOTE(fiderzen @ 1 Aug 2006, 07:45)
mie mi se intampla sa ramana pedala sus de tot,si tare,adica nu o poti calca,iar daca imediat iei piciorul si apesi iar pe ea functioneaza normal
Mai nasol este in trafc cand trebuie sa pui frana si tu ai pedala inghetata,trebuie sa fi pe faza
nu mi se intampla tot timpul,dar se intampla exact cand nu te astepti
stie cineva ceva??
*



exact asa mi se intampla si mie doar ca la mine nu mai functioneaza normal dupa ce se blocheaza!trebuie sa slabesc conductele si sa eliberez presiunea!
maine voi schimba pompa cu cea veche( cu garnituri schimbate) pt ca in ultimile 2 zile am reparat masina unui amic( antifonat, schimbat arcuri, amortizoare, bascule, pivoti) si nu am avut timp sa ma ocup de ea!
cred ca pana la urma daca nu merge nici cu pompa veche schimb puntea spate cu totul!
diaconuliviu

Pompa simplu circuit? Vezi de supapa de descarcare, chiar daca pompa e noua.
Iar acea tija de atac pompa se regleaza de regula dupa fiecare interventie.
byku
sorry ca nu am mai postat dar nu prea am mai avut timp!
am rezolvat problema cu franele - i-am pus servofrana( din aceea cu 3 conducte) luata de la un mosulica care vroia sa dea masina la fier vechi.
merge super bine!
multumesc celor care au postat, voi tine minte sfaturile!

rog moderatorii sa inchida topicul!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.