Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema faza lunga
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
red_dog 4 ever
Pe faza lunga nu mai merge decat farul din dreapta.Pe faza scurta merg amandoua.Care ar fi cauza?
dann_00
QUOTE(red_dog 4 ever @ 29 Jul 2006, 11:06)
Pe faza lunga nu mai merge decat farul din dreapta.Pe faza scurta merg amandoua.Care ar fi cauza?
*




banuiesc ca ai verificat becul... smile.gif
red_dog 4 ever
Da normal.Le-am inversat intre ele si sunt bune amandoua
DragosP
Să fie oare siguranța farului arsă(F11)? rolleyes.gif
red_dog 4 ever
Am incercat si varianta asta dar degeaba.Oricum luni ma duc sa-mi reglez farurile ca bat aiurea si sper sa-i dea aia de cap
DragosP
Atunci soclul becului, masă lipsă, legătură proastă...
Auzi, da' ia zi-mi și mie la ureche (să nu ne audă și altcineva): ce mașină zici că ai? blink.gif
red_dog 4 ever
Dacia 1400 din 96
pastrama
QUOTE(DragosP @ 29 Jul 2006, 12:27)
Auzi, da' ia zi-mi și mie la ureche (să nu ne audă și altcineva): ce mașină zici că ai? blink.gif
*




QUOTE(red_dog 4 ever @ 29 Jul 2006, 13:26)
Dacia 1400 din 96
*


Niculescule, ce cauti la SN???
red_dog 4 ever
QUOTE(pastrama_stelistu @ 29 Jul 2006, 14:03)
Niculescule, ce cauti la SN???
*


tu in loc sa ma ajuti ma iei la intrebari radmasa.gif.Serios acum am incurcat topicurile.Se mai intampla laugh.gif
DragosP
Ai încurcat secțiunile, nu topicele, așa că bye-bye la "CLT"! smile.gif
șoferistul
Ai probleme cu masa sau o siguranță nu face contact ori e arsă.
tgg2k
incearca sa cureti papucii farului din stanga... poate e murdar cel pt faza lunga
Xplode
Incearca, in cazul in care ai buna instalatia electrica, sa pui fir intre masa si plus. O sa arzi o siguranta, dar o sa vezi daca ai curent. Dar numai daca ai instalatia buna. Sa nu incerci vreo prostie sa nu cumva sa ia ceva foc!
red_dog 4 ever
Tabloul de sigurante era varza
ciubex
Am si eu o problema la cand achinez faza lunga.
Dacia este cea din poza atasata, cu cate doua faruri pe parti, cred ca model 1310.
Problema este ca atunci cand actionez faza lunga, farul din partea dreapta exterioara lumineaza prea slab, becul este nou, panoul de sigurante nou, sigurantele... nu prea noi.
Indiferent ce schimbari fac intre becurile de la faruri, pe acea parte becul lumineaza cu o intensitatea asemanatoare cu cea a becurilor de plaboniera, fara o prea mare putere, celelalte becuri adica cele ramase trei lumineaza normal, puternic.
Acelasi far, la faza scurta lumineaza puternic, la fel ca si cel din stanga, ceea ce ma face sa cred ca nu-i o problema de la masa farului.
La ce sa ma mai uit sau sa caut din nou?
ionutctn
QUOTE(red_dog 4 ever @ 8 Aug 2006, 11:37)
Tabloul de sigurante era varza
*



Pai in cazul in care unul iti merge pe toate fazele iar celalalt deloc sau numai o faza atunci te apuci si chimbi becurile intre ele ca sa vezi de la ce e: becul sau altceva.
cristi.r
Urmareste cu atentie firul de "+" de la faza lunga cu pricina. Sa nu fie ciupita izolatia pe undeva ... Ai facut modificari de curand la instalatie ? Ai refacut ceva legaturi pe acolo ?
ciubex
La mine becurile cu pricina, ce le pun pe acel far functioneaza ambele filamente, numai ca pe soclul farului dreapta lumineaza mai slab.
De umblat pe la acele fire nu am umblat niciodata, ele fiind de pe la mama lor, cred biggrin.gif S-ar putea ca pe undeva sa fie izolatia lui defectuasa, dar in acest caz nu ar trebui ambele faruri de pe partea dreapta sa aiba aceeasi intensitate, farurile pe o partea nu au aceleasi + ?
cristi.r
Mai explica o data prima fraza:
QUOTE(ciubex @ 19 Oct 2006, 18:37)
La mine becurile cu pricina, ce le pun pe acel far functioneaza ambele filamente, numai ca pe soclul farului dreapta lumineaza mai slab.
*


NU au voie sa lumineze amandoua filamentele concomitent, in functionare normala. Ele sunt dedicate, unul de faza lunga si unul de faza scurta, care functioneaza fiecare la pozitia manetei blocului de lumini corespunzatoare.
Filamentul de faza scurta este drept (ca un I) si are o ... chestie metalica in dreptul lui, ca o "oglinjoara" mica, iar cel de faza lunga este curbat ca un U si este mai aproape de soclu. Ele se alimenteaza separat cu + si se "inchid" la un "-" comun. Daca ai pus masa, "-", pe alt terminal, atunci ori la faza lunga ori la cea scurta se aprind amandoua filamentele !!!
QUOTE(ciubex @ 19 Oct 2006, 18:37)
De umblat pe la acele fire nu am umblat niciodata, ele fiind de pe la mama lor, cred biggrin.gif S-ar putea ca pe undeva sa fie izolatia lui defectuasa, dar in acest caz nu ar trebui ambele faruri de pe partea dreapta sa aiba aceeasi intensitate, farurile pe o partea nu au aceleasi + ?
*


"+"-urile nu sunt acelasi la un far (mai ales la cel exterior unde ai si faza scurta si lunga), din considerentele explicate mai sus, adica ai comanda separata pe fiecare filament. Ce zici tu se refera la faza lunga care merge pe 2 faruri de pe aceeasi parte, si acolo ti-am zis sa te uiti. Dintr-unul din conectori pleaca catre celalalt un "+" si un "-"
ciubex
Am sa arunc astazi o privire spre locul cu pricina, in speranta ca imi voi putea remedia problema.
Din exprimarea mea am creat confuzia ca ambele filamente sunt aprinse, eu ma refeream ca fiecare filament din cele doua functioneaza cand si cum trebuie sa functioneze, dar nu in acelasi timp, cum am lasat din pacate sa se inteleaga, ci numai ca unul in functie de cum este comanda si in modul in care tu l-ai descris.
Plusul comun, eu de asemenea ma refeream la faptul ca plusurile pentru stanga si dreapta sunt pe trasee diferite, plecand de pe la sigurante diferite, dar pe o parte plusul de faza lunga ma refeream ca o fi posibil ca firul sa fie comun pana la o anumita pozitie, de unde sa se bifurce spre a alimenta cele doua faruri, din mesajul tau am inteles si unde este acea "bifurcatie" intr-unul dintre papucii de la farurui, din cate imi amintesc la mine, intr-adevar doi dintre cei trei papuci ai farului exterior, cel cu doua faze, are cate doua fire, unul era negru si pe mijloc, banuiesc ca masa si celalat nu mai stiu exact ce culoare are, ori verde ori albastru.
Multumesc pentru sfaturi!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.