Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consum mare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ovidel33
am o dacie 1400 de vreo 14 ani.
merge destul de bine, dar am probleme cu consumul, 14% in oras. paradoxal, afara merge ceas, cam 6-6,5%. nu mai stiu ce sa fac, am dus-o la doftori de carburatoare, am schimbat jicloare, reglat la electromecanic dar nimic.
mi-a spus cineva sa schimb carburatorul cu totul. asa sa fie?
diaconuliviu
Intii spala-l bine. Da o cautare dupa "supa carburator", un subiect al lui dodobird. Dupa aia faci reglaj de carburator si aprindere.

ovidel33
l-am spalat, de toate i-am facut. reglaje peste reglaje si tot nimic, de vreo doi ani tot asa ma duce
EUROPE_
Pai consumul mai este influntat si de modul de conducere. Controleaza presiunea in cilindri, poate fi de acolo. Si inca ceva, filtru aer imbacsit, avans dereglat, returul pompei de benzina infundat. Dar in principal uitate la carburator, spalal, curata-l bine si vei vedea diferenta.
Dreamer
Daca ai facut toate reglajele necesare si totusi consuma mult in oras ( 14% ), iar afara bate catre 6,5%, modifica stilul de condus ... incearca ceva mai batranesc cu reprize mai lungi de turatie, fara sa treci de maxim 3500 rot/min si sa nu o mai alergi ca sa tii pasul cu masinile puternice ... sa vezi cum scade consumul catre 9-10%
EUROPE_
Da poate fi si asta o cauza. biggrin.gif .
sobolan
un filtru aer nou face minuni....daca nici asa nu faci nimic tre sa iei alt carburator ! costa cam 1.5 mil ! succes !
ovidel33
am citit tot aici pe forum ca cineva si-a schimbat pompa de benzina si consumul a revenit la normal.
daca nu ma insel, consumul meu a crescut dupa ce mi-am schimbat pompa de benzina.
oare asa sa fie?
sobolan
QUOTE(ovidel33 @ 1 Aug 2006, 12:01)
am citit tot aici pe forum ca cineva si-a schimbat pompa de benzina si consumul a revenit la normal.
daca nu ma insel, consumul meu a crescut dupa ce mi-am schimbat pompa de benzina.
oare asa sa fie?
*



nu prea cred mestere ....
diaconuliviu
Daca a crescut dupa schimbare pompa:
1. Retur infundat- ma refer si la stut pompa dar si la conducta.
2. posibil vechea pompa sa fi avut retur marit, care asigura un nivel mic in CNC, era mai puturoasa dar censuma putin.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.