Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu mi se mai deschide capota
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Meserie
Nu mi se mai deschide capota.Am incercat sa trag si cu un patent de sarma care o actioneaza si tot degeaba. Exista o cale de a o deschide, fara sa deteriorez capota?
EUROPE_
Pai ai putea sa tragi mai tare de ea, si sigur va merge. Incearca sa o deschizi de la buton. Oricum inchizatoarea capotei e din plastic, eventual o vei schimba daca se deterioreaza.
florinutzu
In cartea lui Mondiru da o metoda de deschidere a capotei daca s erupe firul de actionare. Pui masina pe canal sau elevator, cu o bara pe sub motor apesi pe ceva de la incuietoare si se desface. Sare singura si apoi inlocuiesti cablul. In carte da exact cu poza si cu cifre unde apesi si cum. Bafta!
gabi1
Urmareste sageata sau...am auzit ca unii hoti trag(un pic hait st sau dr) de capota si gata...te-au rezolvat radmasa.gif
diaconuliviu
Daca pui si o poza vom intelege. Ce ai pus nu e poza.
iulianv
Am patit si eu aceasta problema acum o luna: trageam de parghia aia din stanga si capota nu se deschidea si nici nu simteam ca ar actiona o incuiatoarea.
s-a rezolvat simplu, cablul nefiind rupt: un prieten (mecanic auto) a actionat parghia (cea din interior, din stanga soferului) si eu am ridicat capota.

Alt forumist de aici a rezolvat problema astfel: doua persoane peind colturile din stanga si dreapta ale capotei; trag spre inainte - spre fata masinii - de ele si apoi se ridica capota.
Meserie
Multumesc pt. sfaturi. Am tras mai voiniceste de dispozitivul de actionare si pana la urma a mers.
CiprianPJM
Cand am avut problema asta am dat masca jos (am dacie din `94) si am scos suruburile de la balamale. Pe urma e floare la
ureche. Mie chiar mi se rupsese cablul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.