Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: oglinzi
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
maleahi
are careva o schema a oglinzilor de dacia 1410 fabricatie 1996?le-am desfacut...le-am pus inapoi insa nu mai merg...nu pot sa le mai fixez din masina...multumesc mult! blink.gif
gabi1
Desfaci surubelul,scoti rotitele de reglaj si vezi ca dai de doua pinioane mici.Unul din ele are sens de strangere spre dreapta iar celalat spre stanga...invarte de ele astfel incat sa se stranga apoi pui butoanele la loc.Daca nu merge nici asa trebuie sa o desfaci bucatele.
Dreamer
Din pacate, am facut si eu prostia sa desfac oglinzile ... de atunci nu mai functioneaza corect acel reglaj ... iar oblinda din dreapta imi care mereu in pozitia de " parcare" iar in trafic nu mai vad nimic in ea ... acel mecanism cu rotite de plastic se mai poate repara, sau trebuie sa cumpar oglinda cu totul ?
florinutzu
Da asta cu oglinzile e o chestie simpla.
Trebuie sa pui rotitele asa cum trebuie una sa se invarta in stanga si una spre dreapta. Toata chestia mai dificila e sa pui arcul ala lung si tare care tine oglinda teapana. Aici trebuie sa te ajute cineva sa tina oglinda pe dinafara portierei si tu in interiorul masinii sa strangi suruburile in timp ce apesi destul de tare. Daca nu ma insel ai doua suruburi, doua pinioane cu ax lung si componentele de plastic ale oglinzii. Nu va speriati ca se face. Daca ati farmat ceva trebuie sa cumparati oglinda cu totul, ca nu se gasesc pinioane sau mai stiu eu ce capace. Si parca era pe la 60Ron una!
Bafta!
sobolan
QUOTE(Dreamer @ 1 Aug 2006, 05:55)
Din pacate, am facut si eu prostia sa desfac oglinzile ... de atunci nu mai functioneaza corect acel reglaj ... iar oblinda din dreapta imi care mereu in pozitia de " parcare" iar in trafic nu mai vad nimic in ea ... acel mecanism cu rotite de plastic se mai poate repara, sau trebuie sa cumpar oglinda cu totul ?
*



tre sa iei oglinda cu totu ! si eu am avut probl. cu una di ele ,mai exact s-a rupt o roata dintata si am lipit-o ! am vreo 5 luni de cand merge bine si acu ! cu grija ....se face.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.