Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pinion de a 5-a schimbat?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sik
am o cutie in 5 da e de papuc diesel 1.9 si cred ca are raportul de multiplicare mic al vitezei a 5-a, deoarece la 3000rpm am decat 95, ma intereseaza daca stie careva ce raport au aceste cutii deoarece ma gandesc ca poate fi defect si kilometrajul meu, si daca e dala cu raport mic ce trebuie sa cer la magazin pt al schimba ca am vazut ca sunt vreo 3-4 modele de pinioane de 5 trepte
multumesc anticipat
mihai0070
Pai daca cu a 5 a la 3000 ture ai 95 cu a 4 a la 3000 te-ai uitat cat ai ? eu am o nova si cu a 4 a la 3000 ajung la 100 km/h
poate ai probleme cu cutia de viteze
masina este pe benzina sau gaz ....
eu simt diferenta inte benzina si gaz...
diaconuliviu
QUOTE(mihai0070 @ 1 Aug 2006, 08:41)
[..]
masina este pe benzina sau gaz [?]....
eu simt diferenta inte benzina si gaz...
[...]

Adica? indiferent ca e pe gaz, benzina, trotil, la turatia N, viteza este V, aceeasi pentru treapta x la o cutie data!

@sik, raportul DE FUGA este MIC si raportul de TRACTIUNE e MARE.

ex: tr 5 raport 0,87 e mai "lent" decit raport 0,76.
mihai0070
Vrei sa spui ca nu este diferenta intre benzina si gaz in modul de functionare al masini... pe gaz este mult mia puturoasa decat pe benzina.
sobolan
QUOTE(mihai0070 @ 1 Aug 2006, 11:14)
Vrei sa spui ca nu este diferenta intre benzina si gaz in modul de functionare al masini... pe gaz este mult mia puturoasa decat pe benzina.
*



e diferenta in mersul motorului ,dar raportul de transmisie la pioanele din cv este acelasi indiferent cu ce mergi !
diaconuliviu
Exact, initiatorul intreba de viteza la o anume turatie, deci doua puncte date si fixe, aceleasi indiferent de carburant.

Sik, cel mai bine ar fi daca ai reusi o comparatie intre a ta si o masina care are kilometraj cit de cit bun sau, cu un "radar" suspendat.
E posibil ca acea cutie sa aiba alt raport de transmitere la treapta a 5-a sau -mai degraba - sa aiba alt raport la pinionul de antrenare kilometraj; de regula dieselele au turatii maxime mai mici decit benzinarele, de unde si rapoarte mai mici in cutie, caz in care ar trebui sa ai o viteza finala mai mare.
sik
am facut cu cronometru dupa borne pe A2 si a dat bine adica 10 km in 6 min cu 100km/h deci am tendinta sa cred ca merge bine kilometrajul, cu a 4-a la 3000 am 80 si cu ailalta in 4trepte aveam 90 sad.gif si sa nu uit e benzina da stiu ca treaba asta nu conteaza
diaconuliviu
Probabil ai grup 8x33 (cu el ies 82 km/h la 3000 rpm in tr 4) si probabil si 0,86 la treapta 5.
sik
io mai am cutia aia in 4 acas e posibil oare sa schimb grupul din una intralta si sai pun pinion de a 5-a dala de fuga am impresiaa de 0.76??]
diaconuliviu
Nu, nu poti.
Poti cel mult sa "imblinzesti" treapta a 5-a prin schimbarea pinioanelor cu o pereche 0,76. Ca sa schimbi grupul trebuie sa schimbi coroana + arbore secundar.
sik
deci sa inteleg ca am nevoie de 2 pinioane de 0.76? asta tre sa cer la magazin?
diaconuliviu
Da, sau "de fuga".. sau mergi cu perechea actuala si arati, spunind c-o vrei pe cea de fuga.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.