Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: clipesc martorii de bord - berlina injectie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Stefan.A
Am schimbat de curand uleiul cu acelasi ulei pe care-l folosesc de ceva vreme (Aral 20-50).
Sonda de ulei e schimbata si ea recent (nu se mai aprindea martoru' la punerea contactului).
Astazi am remarcat ca in mers imi clipesc cei 3 martori enumerati mai sus, aparent fara nici un motiv si doar pt cateva sutimi de secunda.
O singura data au stat becurile aprinse pt aproape o secunda (era putin subturata).
Nu sunt langa masina si nu pot sa verific, dar ma gandesc ca poate mi-a aruncat uleiul pe la buson/filtru (le-am strans la fel de bine ca de obicei).

Ceva idei - ce-ar putea avea???

merci
diaconuliviu
Face asa doar de cind ai pus ulei nou?
A avut/are bataie?
Daca nu, poate fi supapa de pe pompa ("bila") imbicsita cu ceva mizerie sau dintii axului/pinionului de delco uzati, sau relanti prea mic.
klaus
adica e o presiune de ulei prea mica la sonda...
sobolan
QUOTE(diaconuliviu @ 1 Aug 2006, 10:38)
Face asa doar de cind ai pus ulei nou?
A avut/are bataie?
Daca nu, poate fi supapa de pe pompa ("bila") imbicsita cu ceva mizerie sau dintii axului/pinionului de delco uzati, sau relanti prea mic.
*



poate fi de la pompa de ulei ! delco nu are ,e cu injectie !
Stefan.A
Bai da-o'n clabuci de pompa se strica asa ca i-am pus eu ulei nou?

Presiune de ulei prea mica la sonda suna plauzibil, da' de ce?

Or fi imbuteliat astia apa in bidoane de aral?

Btaie nu are de loc si nici n-a avut.

"supapa de pe pompa ("bila") imbicsita cu ceva mizerie" - tot pompa de ulei probabil.. si..si.. asta se poate curata sau e cam gata pompa?

sobolan
QUOTE(Stefan.A @ 1 Aug 2006, 11:14)
Bai da-o'n clabuci de pompa se strica asa ca i-am pus eu ulei nou?

Presiune de ulei prea mica la sonda suna plauzibil, da' de ce?

Or fi imbuteliat astia apa in bidoane de aral?

Btaie nu are de loc si nici n-a avut.

"supapa de pe pompa ("bila") imbicsita cu ceva mizerie" - tot pompa de ulei probabil.. si..si.. asta se poate curata sau e cam gata pompa?
*




in cazul tau recomand o pompa ulei noua ! atentie ca si astea noi is cu belea ! eu am schimbat vreo 2 ! du-te la service sa ti-o schimbe ca altfel nu ai garantie !
ps: am 'reparat' eu o poma de ulei mai demult (saiba sub arcu care tine bila,parca) si a mers bine vreo 3 luni dupa care sa dus dracu'....
diaconuliviu
QUOTE(sobolan @ 1 Aug 2006, 11:00)
poate fi de la pompa de ulei ! delco nu are ,e cu injectie !
*


Spune-mi si mie cum i se spune acelui pinion de antrenare al pompei la injectie si cum la carburatie? Eu unul zic ca-s la fel si niciodata nu i s-a spus pinion pompa ulei ci pinion delco.

2.Pt Stefan.A, daca ti se pare ca o pompa se strica numai cind vrei tu, de ce mai intrebi?

Aici nimeni nu-ti va rezolva un defect mergind la fix decit in cazuri clare. In rest, se dau posibilitati. Ramine ca tu sa verifici.

Spui "Presiune de ulei prea mica la sonda suna plauzibil, da' de ce?" acum te intreb: stii traseul de ungere? POMPA defecta (inclusiv canelura "barbierita") sau scapari mari de presiune in traseu creaza presiune mica la sonda si pe traseu.

Intrebam daca a avut bataie inainte ca sa exclud o uzura accentuata in lagare care creaza scapari.
Da, acea supapa se poate curata dar trebuie demontata pompa.
Stefan.A
Corect diaconuliviu, pinionul il are (chiar daca n-are delco).

Deci cum n-a avut bataie inainte (si nici acum) se cam reduce aria la pompa de ulei (curatare supapa sau schimbare pompa).

Daca avea bataie banuiesc ca ar fi fost destul de tare sa poata fi sesizata..

diaconuliviu
QUOTE(Stefan.A @ 1 Aug 2006, 11:46)
[...]
Daca avea bataie banuiesc ca ar fi fost destul de tare sa poata fi sesizata..
*


DA, foarte tare incit sa creeze asa pierderi de presiune.

Iti dau un pont: daca ai presiune cit de cit la rece (macar 4), incearca sa turezi motorul pe la 4-5000 rpm pentru 1-2 secunde, nu mai mult. Ai sansa ca daca e gunoaie pe "bila" sa fie expulzata- vorbesc din experienta mea de acum o saptamina.
sobolan
QUOTE(diaconuliviu @ 1 Aug 2006, 11:38)
Spune-mi si mie cum i se spune acelui pinion de antrenare al pompei la injectie si cum la carburatie? Eu unul zic ca-s la fel si niciodata nu i s-a spus pinion pompa ulei ci pinion delco.

[...]


corect ! stiu ce vrei sa zici ! stiu ca asa se zice "pinion delco" dar e impropriu spus dat fiind situatia de fata (injectie) !
Stefan.A
Pai eu n-am nici turometru' la bordu' takosan al' lu' peste, dar indicator presiune ulei!!?? de unde..

O sa incerc s-o turez ceva mai tare si vad ce iese.

Me gandesc c-am facut cateva drumuri lungi in afara in ultima vreme, la temperaturi mari si cu 140 (masina plina)...
Stiu de la alte berline ca e cam mult de suportat asta pt motorul asta de conceptie veche si ma gandeam sa n-o fi pus-o de un set motor nou...

Oricum, am mai zis, problema cu martorii a aparul azi, dupa ce am schimbat uleiul in week-end, iar drumurile de care zic sunt vechi de-o saptamana.

Poate e doar la mine in cap..
diaconuliviu
QUOTE(sobolan @ 1 Aug 2006, 11:55)
corect ! stiu ce vrei sa zici ! stiu ca asa se zice "pinion delco" dar e impropriu spus dat fiind situatia de fata (injectie) !
*


Da, numai ca de regula, cum se intimpla de multe ori, mergi si ceri "pinion antrenare pompa ulei pt injectie" iar asta genereaza o "superexpresie" demna de a mari pretul unui acelasi produs: Pinion delco. E o practica uneori. biggrin.gif
Iar nenea vinzatoru iti va spune ca-s din materiale diferite, desi nu e asa.
sobolan
QUOTE(diaconuliviu @ 1 Aug 2006, 12:24)
Da, numai ca de regula, cum se intimpla de multe ori, mergi si ceri "pinion antrenare pompa ulei pt injectie" iar asta genereaza o "superexpresie" demna de a mari pretul unui acelasi produs: Pinion delco. E o practica uneori. biggrin.gif
Iar nenea vinzatoru iti va spune ca-s din materiale diferite, desi nu e asa.
*



ai dreptate...sunt si vanzatori necalificati...cred ca am lamurit-o: ramane PINION DELCO .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.