Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: NOVA! PARCA E FACUTA DIN PLASTIC
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
SoFastSoFurious
Acum cateva ore am venit de la garaj. De ce? Am observat ca mochetele din masina mea sunt in permanenta ude iar cand este un pic mai rece afara geamurile se aburesc imediat. De ce credeti voi ca se intampla asa ceva? Va zic eu: Oalele (da oalele) sau crapat exact cum ai crapa o bucata de plastic shi mult, deci nu sa jucat, ma mir cum de nu sa rupt masina in 2 bucati. Problema e ca nu imi dadeam seama daca nu venea cineva si imi zicea ca a avut aceeasi problema, faza e ca nu am vrut sa cred asa ceva. Asta e din cauza ca sunt prea rigide pe spate. Acum ce vreau sa va intreb este: Sa mai inamplat cuiva asa ceva?
Razvy
Care-s oalele??
SoFastSoFurious
Eh sunt alea care sunt la rotile din spate, aripa interioara. Adik vedeam rotile prin crapaturi tongue.gif tongue.gif tongue.gif
BV99
Pe unde te uiti ?
ADY
Da la mine sa crapat oala de pe dreapta
SoFastSoFurious
pe unde de uiti? pai ridici mocheta aia care e in spatele banchetei din spate shi daca iti vezi cauciucu pe acolo e clar ca sau crapat icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif
BV99
Credeam ca trebuie sa dai jos plasticu' ala de pe margini, sub mocheta e OK. Faza e ca se aud niste zgomote ciudate din spate si credeam ca poate fi din cauza asta.
Danny20
din cate stiu asta e "boala" lor....
pastrama
Cauta pe sectiunea SN ca era un topic cu asa ceva.

Uite aici.
nicu022003
SoFastSoFurious de ce nu iti pui si tu anul fabricarii masinii ce masina ai nr etc?
codrin_ando
Da am patit si eu acum vro 2 ani asa ceva.Vedeam cum se ingalbenea mocheta si nu intelegeam de ce.Nu obisnuiesc sa car lucruri murdare in portbagaj sau daca se iveste ocazia am un pres mare cu care acoper tot.
Asa ca am dat jos mocheta si am observat minunea.Am crezut ca mor.Ma mirasem si nu intelegeam cum se mai tine masina in amortizoare. Asa ca am luat o dalta si ciocan si am taiat fara mila tot putregaiul.Am avut noroc ca nu a ajuns rugina tare pe oala incat sa se vada roata.Dupa ce am taiat tot am reusit sa bat tabla de pe oale exact pe muchiile stalpului ala care vine amortizorul+dat cu chit si astupat tot si nervuri si tot sa nu mai ia apa+antifon la greu.Nu am mai sudat nimic.Acum se vede stalpul ala cu amortizorulsi chitul care nu e slefuit.Dar am pusa mocheta peste.
Ma mai uit din cand in cand sa vad daca nu a inceput sa incolteasca iar rugina, dar cred ca am omorat-o in zona aia cel putin.
Asa ca se poate si fara sudura si masina inca se tine bine.
NU cred ca voi intelege vreodata la ce a fost nevoie de nervurile alea!!
ahyle_blue_eyes
Am verificat si yo dupa cele spuse pe aici sa vad daca nu am probleme de genu insa ma bucur ca nova mea n-are pic de rugina!
madendre
acuma am verificat si eu am vazut ca are doar cateva pete de rugina pe oala mai inspectez mai bine maine ca acuma nu prea vad sper sa nu fie ceva grav blink.gif
cosmin_2300
QUOTE(nicu022003 @ 9 May 2007, 23:31)
SoFastSoFurious de ce nu iti pui si tu anul fabricarii masinii ce masina ai nr etc?
*


Banuiesc ca te-ai referit la nr de kilometrii ...
"Boala" asta se manifesta si la dsn ?
madendre
da si la DSN uite aici
http://www.daciaclub.ro/contra-aripa-t71702.html
ahyle_blue_eyes
Imagibi horror unsure.gif Nu e de pe masina mea e de pe o DSN
ahyle_blue_eyes
Imagini horror unsure.gif Nu e de pe masina mea e de pe o DSN
apollo
asa am zis si eu ca nu am pic de rugina pe sub mocheta sau in alta parte.
dar m-am inselat rau de tot.

am inceput sa verific acele umflaturi ale "smoalei-antifon" si cu surubelnita am apasat o umflatura.
ei bine, mi-a iesit surubelnita pe cealalta parte.

trebuie verificat tot pe sub acel antifon.

de verificat in special : oalele , podurile pedaliere(mai ales daca gasesti mocheta uda) , imbinaturile si sudurile.

la scaunele din fata, intre scaun si stālpul masinii e o sudura de 5cm lungime.acolo a fost jale la mine.bine ca am rezolvat-o.

si sub banchetele din spate.acea portiune unde sunt prinse acele cleme de care se prinde bancheta.acel perete inalt de 5cm si drept.

mare grija.doar cu o simpla aruncare a privirii nu se rezolva nimic.

Cat despre oale verificati-le si la baza.daca arcurile sunt prea tare, acea sudura va ceda, sau mai rau...ati vazut pozele

merit o reputatie acolo smile.gif tongue.gif
madendre
la mine a cam inceput rugina la oala stanga nu sa crapat dar se vede ca va fi urat in timp.cel drept se mai tine bine.vara asta cand schimb aripile din fata rezolv oala si pragul din spate stanga dintrun motiv e dus si acolo si la reparat tata anul trecut sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.