Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: am canalul de la avansul vacuumatic infundat
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dracku
masina imi merge aiurea. da in nas. nu are vlaga. am dat carburatorul jos, l-am curatat cu carburosol si am observat ca este infundat canalul de la avansul vacuumatic. e teava aia in care se monteaza furtunul ala transparent ce vine la delcou. am bagat aer cu pompa si tot degeaba. cum se desfunda canalul ala, sau unde are continuare sa bag din sens invers aer. sau vreo sarmulita ceva.

daca trebuia sa deschid threadul acesta la piese auto imi cer scuze.

va multumesc.
EUROPE_
Eu zic sa pui carburatorul intr-un vas cu matrafox ( diluant ) o zi, dupa care sa il sufli cu aer, daca nu merge incearca cu un ac, sarma. Si daca nici asa nu merge cred ca ar trebui sa te duci la o vulcanizare si sa il sufle cu aer.
diaconuliviu
Canalul corespondent este in carburator, sub clapeta de acceleratie; cu clapeta inchisa este singurul orificiu care trebuie sa se vada.
cc_silviu
asa am patit si io la un carburator de 1300. l'am spalat cu benzina si cand am vrut sa desfund canalu de la avansu vacuumatic, am folosit un bold... rezultatul, s'a rupt varfu acului fix in gaura aia mica din interioru carburatorului. Masina nu isi mai lua avans si cand o acceleram mai brusc facea ca naiba, tremura, dadea sa se opreasca... Asta pana intr'o zi cand ieseam dintr'o intersectie si mi s'a oprit motoru ph34r.gif (fix pe drumu national Bucuresti -Constanta, la iesitre din palazu unde Vmax=90km/h) si era sa ma loveasca unu cu un microbuz. Pana la urma am schimbat carburatoru cu unu de 1400 icon_mrgreen.gif . Acum motoru trage mai bine da se vede un pic si la consum. Am zis ca daca tot consuma mai mult sa consume cu un scop. Asa ca sfatu meu e sa iei alt carburator, sau macar sa schimbi partea de jos, poate gasesti la dezmembrari, sa nu iti para rau mai tarziu, Doamne fereste.
C.C.
eu l-am desfundat cu un ac mai mare (de siringa), dar nu prin partea exterioara (unde intra furtunasu) ci la iesire, sub talpa, unde zice liviu ca este. se desfunda usor pe acolo. nu-ti spun ca si io m-am chinuit cu aer, cu carburol, etc., fara rezultat. numai cu acul se poate.
sal
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.