Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pierdere ulei
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
eugenserbu
Am facut motorul anul trecut pt ca imi arunca foarte mult ulei pe la joja.Set motor,simeringuri supape,garnituri etc toate noi.Acum imi arunca din nou ulei pe la joja.Am bagat joja fortat ,i-am pus o carpa in jurul ei si acum imi arunca ulei pe langa dopul de plastic din locul unde la motoarele cu carburator este delcoul.Care ar fi cauza?Scapa compresie in baie sau ce?Multumesc anticipat!
EUROPE_
Nivelul la ulei cat e? Asta ar putea fi o cauza.
eugenserbu
[quote=EUROPE_,5 Aug 2006, 12:10]
Nivelul e mai mic acum,ca tot a pierdut
cristidb
Scoate furtunul de la capacul culbutorilor si vezi daca scoate fum pe el. Daca scoate mult fum atunci scapa compresia si de asta arunca uleiul.
eugenserbu
stiti de unde era ?de la capacul de tacheti,era plin de calamina de la ulei ars si nu mai evacua gazele.crestea compresia si imi arunca ulei pe la joja si capacul de la delcou(la nova pe injectie este un dop de plastic.
cristidb
Dar ce ulei ai bagat in ea si cam la cati Km l-ai schimbat? Urmatoarele 5-6 schimburi pune motor flush. Probabil tot motorul e plin de depuneri. La mine chiulasa e inca alba la 140 000km. Schimb uleiul la 4-5000Km si filtru la fiecare schimb. Din cand in cand motor flush.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.