Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: S-a blocat usa
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
zmeckeru
S-a blocat usa dreapta spate...adica nu se mai deschide nici din interior nici din exterior...inchiderea se aude lucrand.
Ce pot sa fac sa o deblochez?E aiurea cand cineva vrea sa urce in masina si trebuie sa-l directionez pe partea stanga
Tudor B
Trebuie desfacut panoul usii si vazut ce nu e la loc, adica ce tije au sarit de la loc, ce s-a blocat.
marius80_eugen
Clapeta de deschidere merge prea usor ??? Sa verifici cand reusesti sa o desfaci si clapeta de blocare din exterior a usii ( sa nu poata fi desfacuta din interior ) ! Probl este ca nu poti scoate fata usii fara ca usa sa fie deschisa !!! Deci daca o faci , mergi intrun service sa raspunda pt ce fac , sa nu te trezesti cu plasticul ala facut praf !!!! Cel putin in service ti-l schimba pt ca este probl lor si raspund pentru actiunile lor !
Tudor B
Panoul usii se desface si cu usa inchisa, alfel cum se mai poate deschide o usa blocata pe inchis?! Se scoate sezutul banchetei si se obtine acces la toate suruburile panoului.
Vlad Georgescu
Dacia Solenza are o problema de conceptie care face ca atunci cind la o usa se deschide simultan din interior si din exterior, sa se blocheze mecanismul de deschidere. Asta nu se intimpla la Dacia Berlina.

Uneori maneta (daca pot sa-i zic asa) de deschidere din interior ramine intr-o pozitie semi-deschisa. In situatii din astea am reusit sa o deschid dind citiva pumni pe virful manetei.

Daca nu reusesti asa, cred ca e bine s-o duci in service.
Asi
vezi ca sub maneta aia e un jurub mare in cruce.. il scoti pe ala si tragi manual de tija.. se deschide sigur mecanismu l-am studiat un pic.. si am juns la concluzia ca poate plasticul ala de la maneta.. urechea aia de plastic sa se fi rup iar mecanismul sa fie blocat de clapeta aia care actioneaza deschiderea din exterior.. asadar parerea mea.. desfaci maneru din interior si tragi de tija.. se va deschide. apoi soti fata de la usa si vezi ce e de facut.
B-53-SDP
Val, vezi sa nu se fii blocat motorasul de la inchidere eu asa am patit.

Daca te apuci sa o desfaci fa in felul urmator:

-cu o surubernita cruce desfa clapeta de deschidere a usii din interior
-cu un patent tragi tare de o sarma groasa care e legata de clapeta si deschizi usa si pe urma poti sa dai linistit panoul de usa jos

Asa am vazut ca au facut baietii de la service cand mi se blocase motorasul si nu mai mergea sa deschid usa nici din interior nici din esxterior.

Asta daca este motorasul de la inchidere si tind sa cred ca e la fel si la tine (din cate am vazut eu atunci cand s-a blocat usa)

Bafta si mai vorbim.
free_fiber
Mie mi s-a intamplat sa nu se mai deschida de nici un fel usa dreapta fata. S-a intamplat la 1sapt dupa ce am ridicat masina de la dealer. Aveam 307 km la bord dry.gif

S-au chinuit baietii rau de tot cu niste tije bagate prin usa cu geamul deschis la maxim. Dupa ce au deschis-o, au inlocuit broasca.
zmeckeru
Multumesc pentru sfaturi, n-am avut nici bani nici timp sa o duc in service.
SDP-ule, motorasul ala nu e, pentru ca se aude lucrand cand cupleaza inchiderea...deci...o sa dau panoul jos sa vad ce naiba s-a desfacut acolo...
Rayman
Ieri mi s-a blocat pentru a doua oara usa de la sofer. Bineinteles inchisa.
Prima oara, prin ianuarie, cred ca a fost de la apa care a patruns si a inghetat. Recunosc ca am fortat cam tare incuietoarea cu cheia si am tras si de tija cu un patent insa fara succes. Am fost cu masina la IPSO Otopeni (numai acolo i-am facut service-ul pana acum). Au reusit sa-mi deblocheze usa desfacand doar cateva suruburi si tragand de panou de credeam ca raman fara el. Normal ca am si cateva zgarieturi. Toate acestea le-am vazut din usa pentru ca nu te prea lasa sa stai in service...
Au "descoperit" ca era stricat motorasul si butucul cheii, asa ca mi-au schimbat doar motorasul (550.000lei) si manopera deblocat usa + inlocuit actuator 2.000.000 lei !!!!
Pentru butucul stricat solutia lor a fost sa schimb totul (butuc volan+usa+portbagaj) la 6.000.000 lei. Normal ca am fugit...
Revin la ziua de astazi, cand din cauza manoperei usturatoare platita in ianuarie m-am hotarat sa vad singur ce are usa. Nu am mai fortat-o de data asta. M-am inarmat cu un set de biti pentru suruburile de panou si am incercat sa desfac panoul (usa fiind inchisa). Chiar cu scaunul tras, nu ai acces la surubul de jos de langa stalp.
Asa ca am desfacut cele 4 suruburi de la scaunul soferului si am pus scaunul pe bancheta din spate (mi-a luat 10 min). Am desfacut suruburile panoului la care am avut acces (atentie pentru cei mai nepriceputi ca mine - este un surub si sub masca de la boxa - mi-a luat ceva timp sa-mi dau seama...), am ridicat putin in sus de panou ca sa iasa din chederul geamului si am dezlipit cu grija folia (bineinteles ca "baietii meseriasi" de la IPSO nu o mai lipisera ca lumea), reusind sa vad astfel o parte din mecanism. La nivelul incuietorii, este o mica fanta cu un fel de scotch pe ea. Am bagat o surubelnita mica pe acolo si am ridicat in sus tija actuatorului (are un inel de plastic alb in varf) care actioneaza mecanismul si surpriza..., usa s-a deschis. Am desfacut restul de suruburi si am scos panoul complet.
Motivul blocarii usii ? Atunci cand mi-au "reparat" prima oara usa, "meseriasii IPSO" nu mi-au mai facut legatura intre butuc si tija in forma de "S" ce comanda mecanismul, "ca tot e stricat butucul"... Acea tija s-a proptit intr-o pozitie ciudata in interiorul usii cand am inchis-o pentru ultima data si de aceea motorasul nu mai putea actiona in sus (adica pe deschis) mecanismul astfel blocat.
Daca tot am desfacut usa, curiozitatea m-a impins sa vad tot... Am desfacut si butucul cheii din usa si ce sa vezi... in afara de ceva rugina este complet functional, iar varful nu era "rotunjit" asa cum mi-au comunicat mecanicii. L-am uns si este ca nou (de fapt el e chiar nou pentru ca folosesc doar inchiderea centralizata). Ce sa va mai zic... Am verificat si motorasul stricat (l-am pastrat atunci cand mi l-au schimbat la service) si, din nou surpriza..... Merge si asta!
Am uns toate mecanismele, am montat totul la loc si nu a ramas nici o gaura fara surub in ea! Acum merge si cheia si am si un actuator de rezerva, multumita "grijuliilor" de la service...
Nu va mai plictisesc, pentru ca si asa am scris destul de mult, insa trebuia sa-mi descarc nervii si sa le transmit "urarile mele de bine" celor de la
------------ IPSO: bip, biiiiiip, mother f..ckers!!------------
Poate citeste careva din sefii lor post-ul asta.
Acum sunt bucuros ca am economisit alte 2-3 mil. lei, ca usa merge ca unsa si ma duc sa-mi iau o bere. Bafta!

PS: daca tot nu ma mai duc pe la IPSO, poate imi recomandati un service bun in zona de nord (stau in Pajura) ca sa fac revizia de 40.000 km si sa schim niscaiva bucse, pivoti, etc... Merci!
Ant
pentru portiera blocata la usa sofer, recomand deschiderea geamului, scoaterea chederului apucand de cold pe o distanta de 10-15 cm , introducerea in spatiul creat a unei tije de 10-20 cm, miscat tija stanga-dreapta si garantat se deschide. Se baga chederul la loc si se inchide geamul. Timp de executie 5-10 min in functie de bulan.

PS nu e metoda de ciordit masina, mi-au aplicat-o la service in momentul in care am blocat portiera prin procedeul unul afara - unul inauntru la 3 deschideti ...
crintea1949
actuatorul, acel motor electric cu , produs in hungaria, trebuie schimbat. Ramane blocat pe deschis sau inchis o bucata 25 lei este simplu de montat am schimbat trei bucati in trei ani
Tzutzi
Mi s-a intamplat si mie odata pe solenza dinainte. Am reusit sa o deschid impingand in usa din exterior cu genunchiul si ridicand clapeta de la portiera. S-a deschis imediat.
12adu
Eu am patit cu ambele usi din spate. Nu se deschideau din afara, din cauza de montare gresita a actuatoarelor, mama lor. Doar cind dadeam deschidere din telecomanda, dc. eram suficient de rapid, reuseam sa le deschid, cind actuatorul era sus la maxim.
Asa ca am desfacut panourile, si am studiat problema, dupa care am folosit una bucata patent si am indoit putin sirmele alea pe alocuri. Acum merg perfect. Ce'si face omul cu mina lui...
Acuma, daca e siguranta anti deschidere copii si treaba cu actuatorul, nu mai poti deschide usa nici pe dinlauntru nici pe afara.. frumos..
Lucian BLK
Am si eu usa fata dreapta blocata! Am gasit pe aici pe undeva ca se trage de nu stiu ce cu o sarma otelita! Dupa mai multe trageri zadarnice de tot ceea ce mi-a trecut prin cap si bagari si scoateri usa tot blocata e! Poate fi careva mai explicit cu trasu' asta?
Merci si numa' bine.
cristi.r
zmekerule, uite cum am rezolvat eu aici
spiridon
incerci sa ajungi la capul actuatorulul si sa-l tragi in sus sau daca poti sa-l scoti ca sigur e blocat !
Sau daca pozitia iti permite toarna-i niste ulei cu o seringa exact pe axul care intra in mecanism !
TBonu
Eu am desfacut fata, dar se pare ca mecanismul e blocat, nu merge sa imping, sa trag de nimic, alte idei?
cristi.r
Pai daca ai desfacut fata, inseamna ca ai acces la mecanism dinspre interior, deci, te orientezi la fata locului, eventual cu o lanterna despre cum sta treaba si incerci sa-l deblochezi cu o surubelnita. Te uiti mai atent la parghia aia care este legata de actuator si tragi de ea, in sus sau in jos, nu mai stiu exact.
TBonu
Nu pot sa trag de acea parghie ca e blocata daca fortez mai mult mi-e ca stric tot mecanismul.
CIPTUNING
Atunci demonteaza tot, adica scoti afara toate piesele si yala si vezi exact ce este blocat. Si la mine s-a blocat pe la inceputuri acea piesa mobila din yala, in care intra sarma care vine de la manerul de deschidere. Trage in sus de sarma, adica pe directia de ridicare a geamului. Clapeta usii de afara "clantane" adica se misca pe liber? Ai incercat sa deschizi usa cuiva pe dinauntru, in timp ce el a tras de maneta de afara?
cristi.r
TBonu, n-ai tu atata putere sa strici tot mecanismul. Poti sa te uiti care este piesa care este actionata de actuator si sa tragi de ea mai din interior si nu de parghia aia, care, ce-i drept e cam subtirica. Insa iti spun eu, iti trebuie ceva putere.

CIPTUNING, n-are cum sa scoata yala pentru ca suruburile ei sunt pe-afara, adica din lateral. Iar asta nu stiu daca e o solutie, pentru ca, la mine, yala mergea perfect cand tineam tot mecanismul montat in mana si cu firele conectate la actuator.

Btw, Tbonu, dupa ce deblochezi dracia, incearca sa schimbi pozitia manerului cu tot cu surubul de prindere, adica mai inainte sau mai inapoi in usa, adica mai misti de piulita aia incastrata.
spiridon
desfa suruburile si scoate actuatorul, restul..e logic !
TBonu
QUOTE(spiridon @ 7 Jan 2008, 18:55)
desfa suruburile si scoate actuatorul, restul..e logic !
*




Ce e logic tu ai desfacut vr-o data usa ca sa vezi cum e? Cristi deci se pare ca trebuie sa incerc cu un ciocan mai mare, speram sa existe o miscare finuta.
cristi.r
nu, frateeee, lasa ciocanul, ca poate strici ceva pe-acolo ... o surubelnita mai mare, nu ciocan ... si oleaca de forta ...
rhaducu
Mi s-a blocat si mie usa dreapta spate dar din interior nu se mai deschide...iar din exterior se deschide
TBonu
deschide-o si vezi ca ai acolo o siguranta care trebuie sa o dai in sus si ai rezolvat problema, aia e siguranta pt copii ca sa nu deschida usa pe dinauntru.
rhaducu
TBonu am incercat dar nu merge....nu este de la aea
TBonu
Pff naspa, de unde esti ca am devenit expert in deblocarea usilor.
rhaducu
Din Orsova...
BGV
In momentul in care inchizi usile de la butonul din bord ele se pot deschide din interior insa din exterior nu. Problema mea este ca cea de la sofer numai vrea sa se deschida la fel ca celelalte, trebuie sa o deschid in butonul de inchidere centralizata si apoi sa cobor. Ce credeti ca trebuie facut ?
i96nds
Din ce zici tu, inseamna ca actuatorul merge inca bine. Insa manerul din interior nu mai merge.
Trebuie sa desfaci fata de usa si sa pui cum trebuie tija aceea subtire ce uneste manerul de mecanism. Incearca mai intai fara sa dai jos toata fata de usa ci doar manerul din interior.
makar
si eu am intalnit aceeasi problema cat pe ce sa raman blocat in propria mashina ,dar cu putina rabdare si un pic de indemanare da jos fata de usha si baga tija aia la loc in locasu ei vezi ca are si un fel de garnitura la cap aia trebuie sa fie fixata f bine sa nu joace si cam atata e de facut spor la treaba
Mate0
Are cineva vreo schema detaliata a sistemului de inchidere/deschidere a usilor? Din pacate, manualul DSN de pe net nu este foarte explicit, iar imaginile sunt practic inutile.
Mai concret, aveam o problema cu deschiderea din interior a usii soferului; se putea deschide doar din exterior. Asa ca am desfacut fata usii, am scos zavorul, am mai facut diverse prostii p-acolo pana am reusit sa rezolv problema initiala. In schimb, acum nu mai pot deschide din exterior smile.gif Nu imi au seama foarte bine cum functioneaza mecanismul, dar am vazut ca e un arc foarte tare care trebuie sa fie cumva fixat in corpul de plastic al manerului...problema e ca nu realizez unde anume...am desfacut si o alta usa ca sa compar pozitiile, dar nu reusesc sa-mi dau seama.
danielbr
si mie mi s a blocat usa dreapta din spate .imi ramasese blocat sistemul de inchidere dar am tras de tija lui in sus dar degeaba tot nu merge.
precizez ca siguranta pt copii este ridicata, clapeta de afara nu actioneaza deloc ,cred ca s a rupt ceva acolo, nici sarma din interior nu actioneaza -trag dar nu se intampla nimic.acum sistemul de inchidere fuctioneaza se ridica si se lasa cand apas pe telecomanda.dar usa nu vrea neam sa se deschida.
mai sunt si alte idei?
andutu
Incerci sa dai la o parte fata de usa sa ai acces la mecanism.
offspring
Stiu ca este vechi topicul dar altul mai recent nu am gasit.
Ce solutie aplicati voi sa nu mai inghete usile? Ingheata tot la mine, manere, incuietoare, in 2 seri nu am putut intra, decat aplicand apa calda la o usa din spate, iar dupa 30 de minute am reusit sa deschid alte 2 usi, facand cald in masina. Deja in fiecare iarna incepe sa devina din ce in ce mai enervant. Nu conteaza daca o curat de zapada, ingheata ca un cub..
bion
Alta masina.
Ieri am stat cu apa calda pe buson 15 minute sa pot sa bag benzina. Trei din patru usi s-au deschis din prima wub.gif
claudiucondrea
eu pe chedere dau cu glicerina.
anul asta au inghetat incuietorile (broastele aplicate pe usi), am dat cu niste wd40, a doua zi iar inghetate, am dat cu solutie de dezghetat incuietori si in broaste, si in incuietori, nu a mai inghetat. broastele au doua gaurele in partea de sus, pe acolo am dat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.