Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bataie la motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
kinderu'
Am o mare problema!Cand am cumparat dacia(1300 cu elemente 1310)fabricatie 1978,acum doi ani,nu mergea cutia de viteze,am inlocuit-o,de atunci am sesizat aparitia unei batai ciudate la motor!La rece bataia e mai clara si mai intensa,iar la cald ea scade in intensitate! De la mecanici priceputi am inteles ca nu mai am segmenti si de aceea bate pistonul nr .1 pe camasa, pt.ca in momentul in care fisa de la pistonul 1 era scoasa bataia disparea in intregime!Asa ca am segmentat motorul,care are set "Borgo" fara prea multa uzura!Dar cidat bataia continuua!!! O fi de la discul de ambreiaj? O fi de la piston? Sub masina nu atinge toba nu e slabit suport de la motor,nu vibreaza nimic! AM BAGAT O GRAMADA DE BANI IN MASINA ASTA SI AM FACUT-O SA ARATE MULT PRE BINE CA SA MA OPREASCA O BATAIE CIDATA ?HAI CARE MA AJUTA SI CUM?
Gusti
Fara macar sa auzim cum face nu avem cum sa facem diagnostic. La un motor o bataie poa sa apara din n'spe mii de cauze (vibrochen, cuzineti, lagare, fusta piston, bolt piston...etc)
Pedro
Si mie mi-au zis o gramada ca imi bate un bolt de piston care are joc si ca mai am si o bataie de la un piston care loveste in fusta , aiurea era lantul de distributie asa ca nu te apuca sa schimbi pana nu controlezi sistematic si cu rabdare !
Daddy
Daca scoti fisa de la pistonul 1 si bataia dispare in intregime inseamna ca la acel piston e buba. Dar pt asta trebuie sa verifici dupa cum a zis si Gusti vibrochen, cuzineti, lagare, fusta piston, bolt piston...etc deci tot ce tine de 1 :wink:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.