Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Suma de probleme
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
thegodsglory
Salut,
As vrea sa stiu ce genereaza urmatoarele simptome si cum pot fi tratate:
1. huruie ceva tare pe dreapta fata, mai ales cand fac o curba la stanga. Nu pocneste, ci huruie.
2. este foarte rigida, simte absolut toate denivelarile. Am schimbat amortizoarele de pe fata anul trecut in toamna; pe cele vechi le-am pus pe spate. Este la fel de "teapana". Sa fie doar amortizoarele sau ar mai fi si altele?
3. aud un tacanait la motor, mai ales la turatie joasa (la 2000+rpm nu mai am cum smile.gif ). Sunt doar tachetii? sau altceva?
bonus: cat costa si cat dureaza schimbarea unui lonjeron?

berlina este din '95.
multumesc anticipat.
adostar
1. Huruitul este de la rulmeniti;
2. Schimba amortizoarele;
3. Regleaza tachetii;
4. Un lonjeron se schimba numai daca este rupt, daca e ruginit se poate aplica o talpa si se sudeaza. De schimbat se schimba usor, manopera este in jur de 1 mil.
gabi1
Huruitul in curbe este de la planetara(dreapta la tine).Daca ar fi rulmentii ai avea huruit tot timpul,inafara de viraje mai stranse,unde ar fi liniste.
Cu amortizoarele nu am inteles...cum adica pe cele vechi le-ai pus pe spate?
thegodsglory
QUOTE(gabi1 @ 7 Aug 2006, 22:20)
    Cu amortizoarele nu am inteles...cum adica pe cele vechi le-ai pus pe spate?
*



cele vechi=cele care erau pe fata. adica mesterul a taiat o spira si jumate (sau cat o fi trebuit) si le-a pus pe spate.

Multumesc de sfaturi.
gabi1
QUOTE(thegodsglory @ 7 Aug 2006, 22:25)
cele vechi=cele care erau pe fata. adica mesterul a taiat o spira si jumate (sau cat o fi trebuit) si le-a pus pe spate.

Multumesc  de sfaturi.
*



Am inteles.Vroiai sa spui arcuri.Amortizoarele sunt alea din interiorul arcului,telescoape le mai spune si alea sunt de fapt principalele piese care te fac sa nu simti prea mult denivelarile.
rares17
huruitu poate veni de la maieu ala din spatele discului de frana cu sespensia avand in vedere ca arcurile din fata sunt dure nu te astepta sa ai suspensii moi bataia e de la tacheti sau o fusta de la piston dar cel mai probabil sunt tacheti si lonjeronu de ce vrei sa il schimbi dac nu e ropt carpestel romaneste
Sir_Alex
QUOTE(thegodsglory @ 7 Aug 2006, 21:57)
Salut,
As vrea sa stiu ce genereaza urmatoarele simptome si cum pot fi tratate:
1. huruie ceva tare pe dreapta fata, mai ales cand fac o curba la stanga. Nu pocneste, ci huruie.
2. este foarte rigida, simte absolut toate denivelarile. Am schimbat amortizoarele de pe fata anul trecut in toamna; pe cele vechi le-am pus pe spate. Este la fel de "teapana". Sa fie doar amortizoarele sau ar mai fi si altele?
3. aud un tacanait la motor, mai ales la turatie joasa (la 2000+rpm nu mai am cum smile.gif ). Sunt doar tachetii? sau altceva?
bonus: cat costa si cat dureaza schimbarea unui lonjeron?

berlina este din '95.
multumesc anticipat.
*




huruitul este de la capatul de planetara, se rezolva repede. cu cat e mai strans virajul cu atat huruie mai tare, corect?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.