Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema aripa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Marius-Costelus
Am fost "intors" de la ITP din mai multe motive, iar unul dintre ele este ca aripa dreapta fata nu iese bine in poza, mai exact cineva mi-a facut bucuria de a-mi face 3 zgarieturi in vopsea pana in tabla - parca ar fi zgariat-o cu degetele, 3 adanci si late aproape de un deget.

Intrebarea mea este: cum as putea sa o refac repede, ieftin, si usor - nu am nici o treaba cu tinichigeria, sunt total paralel cu domeniul. Trebui sa pun chit sau altceva? in acel loc a mai fost rectificata o data se cunoaste.

Precizez ca dispun de un spray corector (sper ca ii zic bine) de aceeasi culoare cu masina.

Si ca sa fie meniul complet am lasat-o cu 2 nopti in urma in cartierul mecanicului si cineva mi-a mai facut nishte zgarieturi fine mad.gif (cu vreo cheie, lama, ceva).. le pot / trebuie reparate si ele?
danny_b
QUOTE(Marius-Costelus @ 10 Aug 2006, 09:47)
Am fost "intors" de la ITP din mai multe motive, iar unul dintre ele este ca aripa dreapta fata nu iese bine in poza, mai exact cineva mi-a facut bucuria de a-mi face 3 zgarieturi in vopsea pana in tabla - parca ar fi zgariat-o cu degetele, 3 adanci si late aproape de un deget.

Intrebarea mea este: cum as putea sa o refac repede, ieftin, si usor - nu am nici o treaba cu tinichigeria, sunt total paralel cu domeniul. Trebui sa pun chit sau altceva? in acel loc a mai fost rectificata o data se cunoaste.

Precizez ca dispun de un spray corector (sper ca ii zic bine) de aceeasi culoare cu masina.

Si ca sa fie meniul complet am lasat-o cu 2 nopti in urma in cartierul mecanicului si cineva mi-a mai facut nishte zgarieturi fine  mad.gif  (cu vreo cheie, lama, ceva).. le pot / trebuie reparate si ele?
*


Cred ca cel mai bine ar fi sa consulti un vopsitor care stie daca trebuie chituita sau nu.Depinde cit de adinci sunt zgirieturile.Apoi poti sa sufli toata aripa cu spray.
Ov
daca vrei doar sa iei ITP-ul, da o mana de spray pe aripa si gata !
vis-a-vis
Curata cu smilger rugina, preferabil sa fie granulatie mica.
Daca poti sa iei un spray cu grund sau spritchit ar fi ideal.
Daca nu, dai cu o pensula sau cu trafalet mic cu rola de burete.
Lasi sa se usuce bine, smilgheruiesti ca sa indrepti eventualele dungi lasate de pensula, apoi ii dai cu sprayul cu vopsea.
Daca dai doar pe dungile cu pricina, trebuie sa scoti stropii de pe margine (ceea ce s-a gazat) cu o pasla de lustruit prinsa-n bormasina.

Daca vopsesti toata aripa, dai cu spray in felul urmator:
user posted image
mentinand o distanta ochometrica, astfel incat sa nu se scurga vopseaua, nici sa fie prea gazata.

Spor!
axel
[tu vorbesti serios sa dea asa cu sprayul?pai numai dungi ii ramane aripa
vis-a-vis
Da' cum se da? user posted image
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.