Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema Usi
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
XMihai
De vre-o 2 saptamani tata a devenit posesorul unei dacii papuc cu 5 locuri fabricatie 1999, dar are o problema care ma enerveaza la culme.
Usile de pe fata se deschid foarte greu, trebuie sa tragi de clapeta aia de mai ai un pic si ajugi cu ea in cer, iar usa soferului, din cand in cand nu se deschide de la interior deloc, trebuie s-o deschizi si de la interior si de la exterior in acelasi timp.
La usile de pe spate ma enerveaza si mai rau, pt ca acele clapete sunt puse degeaba, nu se deschid deloc de la exterior, numai din interior. DECI SUNT PUSE CA SA FIE, DAR NU SA TE SI FOLOSESTI DE ELE.

As dori sa-mi spuneti daca se poate ce sa fac la acele usi.

PS: Am un prieten tot cu o dacia 1307 si are si el aceeasi problema ca si al mine.


Multumesc
ksi_id
In primul rand modelul cu clapeta este cel mai prost model facut vreodata (ma refer la berlina). Si eu am aceeasi problema, am incercat 2 ani sa tot carpesc la ele dar degeaba tot greu ca draq merg. Problema la sofer am rezolvat-o prin schimbarea clapetei si a broastei, urmeaza si in partea dreapta fata dar imi mai trebuie 100 ron pt asta. Vezi ca pe spate broasca are un surubel de la care reglezi de unde poti deschide usa (din interior, din ext sau si si)

Morala: nu prea ai cum sa repari clapetele ca isi pierd din rigiditate si poti sa te c... pe ele- altele noi si o sa mearga.
mihai0070
Exact este un surub sau butonas care regleeaza modul de deschidere al usi ...
argon
Unde? blink.gif
Ov
clapetele actioneaza o parghie in forma de L care are prostul obicei sa se indoaie. Trebuie sa dai jos fata de usa, sa scoti clapeta de deschidere, sa indrepti L-ul si o sa mearga parfum. Eu am facut asta la mine si in 3 ani n-am mai avut probleme.
XMihai
QUOTE(Ov @ 14 Aug 2006, 13:09)
clapetele actioneaza o parghie in forma de L care are prostul obicei sa se indoaie. Trebuie sa dai jos fata de usa, sa scoti clapeta de deschidere, sa indrepti L-ul si o sa mearga parfum. Eu am facut asta la mine si in 3 ani n-am mai avut probleme.
*



Maine o desfac, ori o repar ori ii dau foc
PS: daca nu o repar dau clapetele jos si pun sarma, cand vreau sa dechid usa trag de sarma biggrin.gif
Ma dispera la culme 1307-le asta, usile nu se deschid, de linia masinii nu mai vorbim....si "exemplele" pot continua la infinit
Am avut(defapt tata, nu eu) o supernova care a mers pe principiu Cheie-Benzina-Talpa.

Recomand cu caldura DSN....
ksi_id
Clapeta actioneaza o parghie care are prinsa printr-un nit o furca. Problema este furca aia care se uzeaza iar tamburusu care calca pe cremaliera nu se mai ridica destul. O modalitate ar fi umplerea furcii cu un pct de sudura ( sau sa pui niste sarma sau surubel mic in furca ) dar nu prea ajuta mare lucru, cel putin la mine nu o prea ajutat, tu poti sa incerci sa vezi, deoarece cum am spus si mai sus clapeta isi pierde din rigiditate. Spor la lucru.
ksi_id
QUOTE(argon @ 14 Aug 2006, 10:09)
Unde? blink.gif
*



Sincer la modelul de broasca cu clapeta nu stiu exact daca este dar la modelul cu buton cum ai tu sigur este (un surubel in care poti baga o surubelnita normala).
bullet
Problema cu clapetele o am si eu la un prieten am scimbat broasca si clapeta ca sa mearga intradevar tragi clapeta si usa se deschide ft usor dar o clapeta e 50 ron si o broasca depaseste pretul ca sa te tina ce 1,5 2 ani pe langa alea se mai strica si altele si deja o iei razna dar am fost la un atelier de tinichigerie si un nene sudor de acolo ma vazut ca trag de usa ca turbatu si a venit la mine si mia zis ca sa ii dau si lui ceva acolo nu stiu cat si ce a insemnat si mi le face sa mearga ca unse sincer nu am nici cea mai vlaga idee ce lear fi putut face ca eu leam batut indreptat reglat cremaliere curatat uns broasca nimic probabil cum am citit mai sus ceva de un punct de sudura..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.