Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme cutie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ct03nut
salut

am tinut-o vre-o ora prin oras in "sport mode" si acum...belele

intra greu in mai toate vitezele ...direct proportional cu treapta..e si dificultatea de intrat in viteza..in viteza 1 intra cel mai greu si in a 4.a intra cel mai putin greu

cand o bag in marsarier haraie

am pus ambreiaju sus, jos, la mijloc sa prinda..la fel

ulei in cutie am , este plina

in rest..se comporta bine, ca inainte



sa fie doar cutia incinsa si totul pe la ansamble si sa astept sa se contracte ?
EUROPE_
O posibila cauza ar putea fi deteriorarea sincronizatoarelor. Daca sincronizatoarele sun duse cuplarea se face cu zgomot.
Sau poate manete de viteze, sau bieleta de comanda a vitezelor. Verifica asta mai intai.
ct03nut
mda, merge ca unsa rece, trebuie sa schimb uleiul din cutie ca s-a cam stricat probabil.
argon
Uleiul nu se strica de pe o zi pe alta, indiferent cum ai merge.
ct03nut
are vre`un an ..si e din ala prost romanesc
horsewhisperer27
asta n-a fost de la ulei, omule!
ce, suntem copii?
ct03nut
o sa il schimb..de siguranta, poate este murdar sau s-o fi "contaminat"
argon
Cu ce sa se contamineze?
map3tz2003
Incearca sa ungi bila aia cu arc de la schimbator poate a ruginit pe acolo si s-a gripat...la mine dupa ce am uns-o a mers ca noua cutia.Iti ia 5 minute toata operatiunea. mellow.gif
mihai0070
verifica timoneria cred ca de acolo este problema. daca s-au dus sincroanele atunci intra de pe loc dar nu intra in mers...viteza respectiva la care s-a dus sincronul... cel putin al nova asta este buba...
ct03nut
mda, o sa o iau ca o veste mai buna decat alternativa(defectarea sincroanelor) .. s-a crapat placa de presiune , nu mai decupleaza intr-o parte..cat e una noua? 80 sau 100 ron ?
vyper
100 ron e una noua...chiar mai mult...mam interesat io ca vreau sa iau placa discu si rulmentu! discu e 60 ron iar rulmentu e cam 17 ron icon_mrgreen.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.