Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce viteza aveam?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bgcnet
Am o dacie break din 98 si tocmai am fost cu ea la mare pe autostrada i-am dat cam mult ce-i drept insa mi- sa stricat vitezometrul si nu mai afisaza nimic, nici viteza nici nr de km...in schimb la turometru intr-a cincea am reusit 4100 ture si as vrea sa stiu cam ce viteza aveam????? am cauciucuri de 175/70/13 daca are vreo imp...si inca ceva cam cat m-ar costa sa repar vitezometrul? o fi de schimbat doar cablul ca atunci e f bine:)
ct03nut
ce cutie ai ?
argon
Ai cutie cu raportul 0.86 in treapta 5, si aveai la 4100 rpm 143 km/h. Daca aveai cutie cu raportul 0.76, aveai 143 km/h la 3700 rpm. Nu ai acest raport pentru ca e imposibil sa ajungi la 4100 rpm intr-a cincea pe drum drept- ~160 km/h.
mihai0070
Si eu am o Dacia NOVA GT cutie 5 trepte si nu mai merge kilometrajul si am mers cu a 5 a pe autostrada la 3000 ture eu ce viteza aveam...?????? se poate stii pls ...
si chiar ce se poate strica la kilometraj asa de rau am schimbat cablul (ceasul din bord este ok l-am testat.) pinionul din cutie este nou si nici macar nu misca acul de la kilometraj...
argon
115 km/h
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.