Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: gaura pod pedalier
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
maleahi
masina am cumparat-o de vreo luna. dacia 1410 din 1996. a2m urcat-o pe rampa la cateva zile dupa ce am cumparat-o si am descoperit o gaura in partea soferului chiar un zona unde se pune cricul. cineva mi-a zis ca e gaura de la cric...a fugit cricul si a spart podul pedalier....problema-i alta...gaura cu ploile acestea se mari...acum bag mana pana la cot prin ea...aaa...cand ploua....da...numai cand ploua pe undeva pe sub bord picura zdravan in masina si se aduna balta exact in zona cu pricina...ma poate lamuri careva care-i cauza cu picuratul si un sfat...trebuie sa inlocuiesc podul pedalier ori sudez numai acea zona? blink.gif
Uncle-Sam
ca sa nu te obosesti prea mult, poti decupa buza ruginita cu un flex, dupa care pui o tabla mai groaza si o prinzi cu nituri. dupaia dai cu vaselina peste, pui un celofan si aia e. in legatura cu apa care intra, verifica scurgerile de la cheder sa fie libere si curata locul de la calorifer pe unde se scurge apa sa nu fie infundat. daca nu e de acolo, mai pot fi si alte cauze (gauri de la rugina, apa se prelinge din usa, etc)

LE: daca e rupt in dreptul cricului va trebui sa sudezi
maleahi
asa am sa fac....nu am banuti de sudura....multam mult de sfat
Uncle-Sam
vezi ca daca pui cricul acolo, n-o sa tina niturile. in caz ca prinzi cu nituri, nu uita sa dai cu vaselina si pe partea exterioara
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.