Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fum cand scot capacul pe unde pun ulei
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
FLP
Salut !

Eu cand scot capacul pe unde sa pune ulei imi iese fum, nu foarte mult ce`i drept, dar se vede. Mentionez ca nu-mi mananca ulei totusi deloc. Am 2500 km de cand am facut schimbul si nu mi-a mancat deloc deloc. De la ce poate sa fie fumul respectiv ?
Twister
QUOTE(Armandos @ 17 Aug 2006, 08:19)
Salut !

Eu cand scot capacul pe unde sa pune ulei imi iese fum, nu foarte mult ce`i drept, dar se vede. Mentionez ca nu-mi mananca ulei totusi deloc. Am 2500 km de cand am facut schimbul si nu mi-a mancat deloc deloc. De la ce poate sa fie fumul respectiv ?
*



Nu e fum, e compresie scapata in carter, care se ridica prin langa locasurile tijelor culbutorilor. Este o problema general valabila la Dacii, scapa compresie de noi, sigur, la inceput insesizabil. Motor de conceptie veche si, mai ales, abaterea de la dimensiunile corecte a subansamblelor => jocuri mari si scapari de compresie.
Nu e o tragedie, insa cel mai neplacut efect este faptul ca iti oxideaza uleiul din motor in ritm alert. Dupa 500km deja este negru ca zmoala.
mihai0070
Da corect ... acelasi lucru il patesc si eu la Nova mea... dupa 1500 km cu schimb ulei deja arata negru negru...dar nu cred ca este vre-o problema...o lasa asa ca merge...am mai facut de atunci 4000km:P asa ca o sa il schimb din nou...
FLP
Deci nu are rost sa ma alertez ? La mine intr-adevar am o problema cu supapele ... am facut testul cu foita de hartie la esapament .. si o cam suge ...
EUROPE_
Spune-mi si mie mai exact cum se face testul asta, eventual pe pm, sau pe messenger, stiu ca mai exista un topic, dar... nu mai stiu care... huh.gif icon_mrgreen.gif
mihai0070
Este ok stati linistit este daci ...la ce va asteptati
EUROPE_
QUOTE(mihai0070 @ 17 Aug 2006, 22:50)
Este ok stati linistit este daci ...la ce va asteptati
*


La peste 100 CP, si sa nu consume mai mult de 0,5 L de ulei intre schimburi wink.gif .
StefanT
Asteapta-te tu la alea ma tongue.gif Vezi sa nu mori asteptand, mai ales pe prima...

Si mie imi scoate dar cred ca e normal, nu e mult la urma urmei. Cine zicea ca dupa 500 km e negru ca smoala... eu dupa 3000 km de la schimb, inca nu e negru. S-a inchis normla la culoare, insa in prima mie de km era ca nou aproape. Ulei nu-mi consuma...motorul merge brici asa ca... Who cares?
Ov
QUOTE(Steffyx @ 18 Aug 2006, 00:57)
asa ca...
*



asa ca folosesti un ulei prost care nu spala motorul tongue.gif
Pedro
QUOTE(Steffyx @ 18 Aug 2006, 00:57)
asa ca... Who cares?
*



Pai tie ar trebui, mai ales ca mizeria care circula in mod normal cu uleiul la tine se depune biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.