Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ajutor electrica
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
80TCU
Salutare!
Am desfacut ieri bordul CN de tot.
Acum nu mai stiu cum se baga firele la butonul de ceata. Sunt 4 fire ( 2 mov deschis, si 2 maro deschis ) iar butonul are pozitiile 1, 2 , 3, 4 pe el sad.gif
Dacia e din 2003.
renault12gordini
vezi ca era o schema a sistemului electric prin forum, dar acum nu stiu unde!

renault 12 gordini
ghost4ever
QUOTE(80TCU @ 17 Aug 2006, 09:15)
Salutare!
Am desfacut ieri bordul CN de tot.
Acum nu mai stiu cum se baga firele la butonul de ceata. Sunt 4 fire ( 2 mov deschis, si 2 maro deschis ) iar butonul are pozitiile 1, 2 , 3, 4 pe el sad.gif
Dacia e din 2003.
*




pai nu e un fir mov (+) cu unu maro (-) ? si inca odata asa... ca doar sunt 2 faruri de ceata...!! iar contactul tau are o pozitie inchis si una deschis daor ca le cupleaza ambele contacte odata...!

sa-mi zici ce ai facut...
diaconuliviu
Butonul ala are bec incorporat, doua din fire sint pentru el.

Verifica firule pe care apare tensiune NUMAI cind esti pe faza scurta, ala e pentru ceata. Pe altul vei avea tensiune incepind cu pozitiile, ala e pentru becul din comutator.
bygy007
buton cu bec
gti98
QUOTE(bygy007 @ 19 Aug 2006, 08:01)
buton cu bec
*



Ai facut o shema de nu pricep nimic!
a) Comutator cu bec; firul care are plus la aprinderea pozitiei (poate e ceva mai subtirel )=bec reperaj (de obicei lumineaza verde); firul care are plus la comanda faza scurta (de obicei mai grosut) = intrare far ceata (de cele mai multe ori farurile de ceata se alimenteaza printr-un releu intermediar, asa ca firul poate fi si mai subtire!); un fir de masa pentru inchiderea circuitului becurilor; al patrulea fir trimite comanda spre releul intermediar (mai rar, alimenteaza direct farurile de ceata) si alimenteaza si becul rosu care semnalizeaza, in comutator, aprinderea farurilor. Uff, cam asta ar fi. Identificarea pe culori nu o stiu (poate ti-o spune altcineva) dar se poate identifica fiecare fir relativ simplu: primele doua, cu o lampa de control cu celalalt fir legat la masa si actionand comutatorul blocului de lumini; pentru identificat masa se masoara fie cu un instrument (ohmetru) intre masa si firele ramase, pe rand, fie cu un bec de putere suficienta (minim 5 W) legat in partea cealalta la plus 12V; prin bobina releului este masa, dar cea mai meru parte a tensiunii cade pe bobina si lampa se aprinde slab sau deloc, iar la firul de masa aprinderea e puternica (masa are de cele mai multe ori negrul ca culoare asociata). Identificarea la comutator... te descurci tu! Daca nu esti sigur, apeleaza la un coleg. Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.