Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme stergatoare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Bass-ty
salut, stiu ca s-a mai discutat dar am doua probleme legate de stergatoare.

dacia 1310. acum 3 saptamani am schimbat blocul de lumini. dupa montare am observat ca a ramas un fir (alb+roz) care nu mai aveam unde sa-l pun pe blocul nou...pe cel vechi avea un loc al lui (nu stiu de la ce e). Problema a inceput cu prima ploaie, inainte sa schimb blocul de lumini (nu cred ca are legatura, dar de atunci e problema) daca vroiam ca stergatoarele sa faca doar o tura dus-intors dadeam scurt de contact si il luam, stergatoarele mergeau o tura completa si se opreau pana la urmatorul contact (nu am temporizator). De cand am schimbat blocul de lumini nu mai face...daca dau un simplu contact merg stergatoarele si se opresc imediat ce am luat contactul (contactul de la stergatoare). E enervanta treaba pentru ca trebuie sa fiu atent cand ajung stergatoarele in capat si sa le opresc eu.



a doua problema sunt spritzuitoarele de parbriz. nu le-am folosit o vreme pt ca aveam de alea cu leduri (enervante mai sunt) si nu bateau bine, nici de reglat nu puteam ca erau blocate. Le-am schimbat dupa ce mi-a atras garcea atentia si bucuros ca am din nou spritzuitoare am vrtu sa spal parbrizul de proba. STUPOARE: de fiecare data cand incerc sa spritui imi arunca siguranta. Am verificat si fara firele puse la borcanul de apa si tot sare siguranta.....Mentionez ca instalatia eelectrica noua (1 an). Nu gasesc nicicum de unde e problema...Pe fir nu ma pot duce pentru ca e imbracat (ca la toate instalatiile de masina de altfel).

sa fie din contact?.....din cauza ca nu l-am folosit sa se fi oxidat acolo ceca contacte si sa faca scurt?....sau care ar putea fi problema si cum as putea sa o depistez?



mersi mult!
Ov
cred ca ai pus pe dos niscaiva contacte in blocul de stergatoare. Firul care ti-a ramas de la blocul de lumini s-ar putea sa fie taman + permanent de care ai nevoie pt revenirea stergatoarelor.



Vezi ca e un topic la tips&tricks, ceva cu montat temporizator pe 1300 in care am dat o schema de montaj si schema de functionare a manetei de stergatoare. Uita-te pe schemele alea, ca te ajuta sa aflii ce si cum !
RaduMan
Blocul de lumini ar trebui sa nu aiba treaba cu blocul de la maneta de stergatoare si stopit parbrizul
Bass-ty
mersi mult....ma pun sa caut!
iubitordedacie
tot cu stergatoarele am si eu o problema:

le-am schimbat lamele si acum ala din dreapta tzopaie pe parbriz in loc sa stearga cum face al din stanga. si mai scoate si un zgomot ca de partzuri cand face contactul cu sticla...

ce sa fac?
RaduMan
Este stramb bratul de la stergator, si nu iti sta perpendicular pe parbriz. Intr-un sens sterge, in celalalt se taraie. Trebuie sa il indrepri, cu grija, poate cu un patent. Mai il testezi din cand in cand, sa vezi cum sterge, cel mai bine si cu apa pe parbriz.
Marty
QUOTE
tot cu stergatoarele am si eu o problema:

le-am schimbat lamele si acum ala din dreapta tzopaie pe parbriz in loc sa stearga cum face al din stanga. si mai scoate si un zgomot ca de partzuri cand face contactul cu sticla...

ce sa fac?




stergator basit..... laugh.gif laugh.gif
iubitordedacie
am inteles ca trebuie uns cu ceva, da nu stiu cu ce...

cat despre caracteristica stergatorului, inclin sa cred ca se poate aplica la toata marca din Colibasi. laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.