Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema stergatoare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mcm
Salut.
In zona marcata mi se misca acea piesa cand functioneaza stergatoarele. Stie cineva cum ajung sa o strang ?
diaconuliviu
Adica electromotorul.. e prins la partea superioara a pozei - nu se vede in ea - cu trei suruburi. E mai greu dar se poate si "pe pipaite" cu o tubulara cu clicket
Ov
motorul e prins cu 3 suruburi pe un cadru negru pe care stau bratele stergatoarelor. Vad ca ai bord CN, ghinion smile.gif

ca sa strangi alea trebuie sa dai jos motorul cu tot cu cadru. Ca sa faci asta trebuie sa dai bordul cu totul jos. Been there, done that !
mcm
rezolvat metoda liviudiaconu cu dumnezeii si injuraturile de rigoare... Ne meritam soarta ca popor biggrin.gif
idiotii n-au pus deloc al treilea surub M6x20 am pus eu. ( se strange cu cheia de 10 pt. profani wink.gif )
Acuma pare ok doar ca finalul de cursa mi-l da la mijlocul parbrizului. Precizes ca virgula cursa e corecta.
Are Legatura cu temporizatorul ? Cum fac sa fie jos capatul cursei ?

Multumesc.
Ov
scoti stergatoarele si le pui cum trebuie smile.gif
mcm
QUOTE(Ov @ 23 Aug 2006, 16:52)
scoti stergatoarele si le pui cum trebuie smile.gif
*



dar cursa e ok ... nu o sa-mi plece spre capota ? Si inca ceva ... fara temporizator nu se opresc la final de cursa deloc ... doar cand le opresc din maneta.
Ov
pai fara temporizator n-o sa se opreasca niciodata la capat de cursa
mcm
no asa s-a si intamplat ... imi pleaca spre capota ... si ciudat ... imi pleaca spre capota mai intai ... Temporizator ?? Bubuit ??

Nu de alta ... da' daca tot am bordu' desfacut ... smile.gif N-as vrea sa-l pun inapoi si dupa aia sa fie vreo parghie ceva ....
mcm
Astia la Ciclop ne iau de fraieri .... 19.5 lei temporizatorul. Ca sa nu mai zic ca pe capsulele vacuumatice de la incalzire vroiau 45 lei pe aia mare si 22.5 lei pe aia mica .

La temporizator i-am schimbat releul si tot nu merge cum trebuie. Se pare ca nu releul e de vina si va trebui sa-mi cumpar unul nou sad.gif
diaconuliviu
@mcm

Pai normal; reglarea se face din pirghia de pe motoras; acolo e o "manivela" pe care sint fixate cele doua tije de comanda brate; acea manivela e fixata cu piulita M6 pe ax conic. Cum faci? e mai greu acum dar se poate. Incerci daca mai stii pozitia sa repui bratele cam cum erau. Apoi slabesti piulita de pe ax motor incit manivela se se miste liber, apoi deplasezi manivela fata de ax pina stergatoarele sint in pozitia de jos. Stringi provizoriu, faci o proba. Daca e ok, stringi definitiv; daca nu, mai corectezi. In general in pozitia de repaus a stergatoarelor acea manivela ar trebui sa fie orizontala cu partea de ax spre stinga (spre volan).
mcm
n-am inteles nimic ... biggrin.gif dar repetitia e mama invataturii... smile.gif ma duc ... sa vad ... @@@#$#^@#$^%@^@6 de ingineri proiectanti.... si $#%&$%^** de operatori care nu pun suruburi. Eu chit ca sunt "inginer mecanic" am invatat o treaba in facultate "sa strangi surubul cum trebuie si protectia muncii" ...

Acum am inteles ce-ai spus. Intr-adevar e cam chinuiala. Pana la urma insa s-a rezolvat. Recomand cu incredere trusa de tubulare cu clichet comercializata de un lant de magazine cu produse pentru uz gospodaresc, produsa de ..... detalii pe PM. Si nici nu costa mult - 70 RON
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.