Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bucuresti - Iasi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
padre
Dragi moldoveni, si nu numai,

Urmeaza sa fac un drum pana aproape de Iasi (intre Vaslui si Iasi) si nu am mai fost de aproape 1 an pe acolo, care mai sunt drumurile bune?
E bun Bucuresti - Ploiesti - Buzau - Focsani - Vaslui - Iasi? Ultima oara cand am fost eu erau podurile cazute, acum s-au rezolvat dar eu am ramas "marcat".
Nu stiu, e o ruta simpla si am mai mers de multe ori dar ma gandesc ca unul care face drumul asta des stie mult mai bine ca mine. Ma intereseaza sa fie drumul bun, mai ales ca mare parte din drum va fi parcurs noaptea.
adimor
Pentru Padre: drumul Iasi -Vaslui e acceptabil, pe alocuri chiar f bun, a fost cirpit acum citeva luni.
adimor
Focsani-Tecuci-Barlad-Vaslui e iarasi bun, mai ales Tecuci-Barlad e f.OK
JediKnight
E bun ......... stai linistit.
S-a mai reparat
Singurul drum mai nasol este chiar intre Vaslui si Iasi.
Dar nu ai de ce sa iti faci probleme.
Stima
padre
Am fost weekendul trecut 25-27.08.2006 pe ruta respectiva:
Bucuresti - Urziceni - Buzau - Ramnicu Sarat - Focsani - Vaslui - Scanteia
Practic se pleaca din Bucuresti prin Colentina, se merge pe E60, apoi se trece pe E85 si in final drumul la destinatie este pe E581 (sper sa nu gresesc, spun din memorie acum).
Drumul prin localitatile din imediata apropiere a Bucurestiului si prin Bucuresti nu e nevoie sa va spun cum e... dezastru. In rest drumul e f bun, doar niste portiuni cu denivelari dar fara gropi.
Doar in jud. Vaslui mai sunt drumuri proaste, dar acolo vorbim de drum judetean, etc... ce pretentii sa mai ai?
BlaueCorsa
Ruta mai buna (desi cu 20 km mai lunga):
Bucuresti - Ploiesti (se evita bucata de dupa Urziceni, care nu-i tocmai OK) - Buzau (de la Albesti-Paleologu la Buzau e mai liber) - Focsani (pe centura!) - Bacau (nu-ti rupi trenul de rulare, ca in Vaslui) - Roman - Iasi.

Atentie, la iesirea din Vaslui spre Iasi drumul este separat in doua de o zona verde suprainaltata, dar care nu are indicator de ocolire si care nu e tocmai vizibila noaptea.
Aleks
Cine a mai mers pe Iasi - Vaslui sau Vaslui - Iasi ? Tot dezastru ?

Am o "plecare" la Buzau si as vrea sa stiu daca sa ocolesc prin Bacau sau pot s-o "tai" direct prin Vaslui.

Mersici.
Manuel
Dezastru e mult spus. De obicei fac maxim 50 minute, asa ca se poate merge destul de bine smile.gif Sunt cateva portiuni nasoale (mai nou s-a stricat si Buciumul) dar... merge!
Aleks
Mersi Manuel (băiat bun, ca de obicei smile.gif ).

Păi, nu ziceam degeaba dezastru, că acu' doi ani era să-mi las oasele pe drumul Vasluiului... Erau niște cratere, străbunici de gropi, puțuri, foraje practic, și mai rău - pe toată lățimea drumului - așa încît, tot holbîndu-mă să fac slalom printre ele pur și simplu cu 40 km/h mi-am relaxat atenția la ce se întîmplă în jurul meu și a vîjîit unu' cu un Peugeot 407 în depășire pe lîngă mine sfidînd cu totală indiferență craterele.

Uf ! Că lungă frază am mai inventat...

Ideea e că m-am cam c***t pe mine cînd mi-am dat seama că nu-l văzusem/ simțisem... Adică dacă mă "lua" din spate, eram gata...

Mersi înc-o dată. Bine că l-au mai cîrpit.
Manuel
Cu placere smile.gif
Aleks
Ei, pînă la urmă tot prost e drumul. Nu "dezastru" cum spusesem acum ceva timp, dar oricum...

Avînd în vedere că sensurile de mers diferă calitativ, iată o notare pe calapod școlar a lor:

DUS:
Iași - Vaslui: peticit la greu, pe ici-colo cu "surprize" mai mult sau mai puțin adînci. Nota 7.

Vaslui - Bîrlad: din ce în ce mai bun, cu excepția unei porțiuni din vecinătatea Crasnei, unde s-a pus criblură. La întoarcere, după două zile, era deja tasată. Nota 9.

Bîrlad - Buzău: foarte bun. Nota 10.

ÎNTORS:
Buzău - Bîrlad: foarte bun. Nota 10.

Bîrlad - Vaslui: bun. Nota 9.

Vaslui - Iași: prost (mult mai multe gropi față de sensul celălalt). Nota 6.

Drum bun tuturor.

P.S. "Notele" au fost acordate ținînd cont de "nivelul de toleranță" românesc. Adică 10-le poate fi ușor confundat cu un 8 austriac smile.gif ș.a.m.d.
vi_escu
Cum se circula in zona Colentina - Soseaua Fundeni. Vin vineri dinspre Urziceni si trebuie sa ajung undeva in zona Minis. Ce imi recomandati: sa intru pe Colentina si apoi pe sos. Fundeni, Morarilor, etc sau sa o iau spre sud pe centura la Afumati sa intru pe b.dul Biruintei, sos. Vergului (eventual Pantelimon, Morarilor, etc).
Multumesc.
beginer_driver
Trebuie sa fac si eu in weekendul asta un drum Bucuresti-Iasi
Deci in concluzie, de la Bacau o tai in dreapta prin Vaslui sau o iau in sus prin Roman si apoi Iasi?
Manuel
Daca treci prin Bacau, n-ai treaba cu Vasluiul. [attachmentid=1627415609][attachmentid=1627415608].
Prin Adjud-Bacau-Roman ai vreo 15km in plus, insa e drumul mai bun.
beginer_driver
Si GPS-ul meu zicea la fel smile.gif
Thanks
Manuel
Pentru putin.
Drum bun!
Vanzatorul de Iluzii
QUOTE(vi_escu @ 17 Oct 2007, 00:37)
Cum se circula in zona Colentina - Soseaua Fundeni. Vin vineri dinspre Urziceni si trebuie sa ajung undeva in zona Minis. Ce imi recomandati: sa intru pe Colentina si apoi pe sos. Fundeni, Morarilor, etc sau sa o iau spre sud pe centura la Afumati sa intru pe b.dul Biruintei, sos. Vergului (eventual Pantelimon, Morarilor, etc).
Multumesc.
*


Centura. Saptamanal merg in Afumati si este singurul drum care te scoate repede din zona.
zodrac
Pentru @vi_escu
Corect evita Colentina si Fundeni. Intri pe centura si apoi nu o lua pe Pantelimon ia-o spre Basarabia (primul semafor de la intrarea din bucuresti singa, apoi imediat la urmatorul semafor dreapta, dupa ce treci liniile de cale ferata dreapta din nou si dupa o bucata bune de mers intri pe 1 Decembrie pe stinga la primul semafor intilnit semafor.)

Daca vrei o harta iti desenez.

Later uite si harta:

[attachmentid=1627415751]
vi_escu
Multumesc tuturor, ideea era sa evit cumva zona de la intrarea pe Colentina pana la sos. Fundeni. Stiu ca se lucreaza (vorba vine radmasa.gif ) la linia de tramvai si mai este tiganeala de la europa si toate depozitele alea.

@ zodrac
multumesc pentru harta dar zona o cunosc f. bine (acolo am copilarit); ma complic pe 1 Decembrie si printre blocuri, e mai usor pe Lucretiu Patrascanu. Multe din aleile alea au sensuri unice (ex. Barajul Iezer) si nici harta nu este teribil de exacta (ex. aleea Barajul Bicaz comunica cu Lucretiu Patrascanu). Multumesc inca odata.
zodrac
Patrascanu era in constructie zilele astea iar Pantelimonul e raschetat.
1 Decembrie l-au terminat de vreo citeva luni. Printre blocuri s-a asfaltat anul trecut.

Oricum de ajuns ajungi, nu conteaza pe unde mergi smile.gif .


PS Iezerul e sens unic spre 1 Decembrie, iar de pe Bicazului ajungi intr-un final in Patrascanu
BlaueCorsa
S-a reparat Barlad-Iasi destul de bine. E mult mai liber decat DN2 si E583 (Roman-Iasi).
beginer_driver
Poate dar mi se pare mie sau pe partea aia e o singura banda deci un drum mai putin rapid?
BlaueCorsa
Da, e cu o singura banda. Insa e si mult mai putin circulat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.