Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu intra in treptele 1, 3, 5.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Andrei87
Salut, am o problema cu masina, si chiar daca una din zilele astea urmeaza sa o duc la mecanic, sunt curios care ar putea fi problema (ca sa nu ma trezesc tras in piept).

De curand a fost nevoie sa schimb placa de presiune (si impreuna cu ea am schimbat si rulmentul, si ferodourile de la ambreiaj, si am completat uleiul de cutie). Toate bune si frumoase primele 2 zile, cand ma trezesc de-odata ca nu mai intra in tr. 1. Am zis ca poate e incapatanata pe moment, plec de pe loc cu a2-a, dau sa-i dau a3-a ... canci. a4-a mergea, a 5-a ... nimic. Marsarierul mergea si el.
Prin urmare, mie imi merg treptele marsarier, a2-a si a4-a (si e cam stresant sa plec cu a2-a, sa o turez de nebuna la 3500-4000 si sa ii dau a4-a).

Mi-a spus cineva ca ar putea fi de vina mecanicul care a pus cutia la loc, pe motiv ca nu a strans-o bine, si s-a slabit din cateva suruburi si "atarna" intr-o parte... Dac asta ar fi problema, presupun ca s-ar rezolva strangand cutia bine la loc, nu?

Alta teorie privind problema era ca e de la sincroane ... daca este asta, cam cat ma costa sa rezolv problema?



Si mai am o mica intrebare: Daca la treapta de marsarier am rupt un dinte de la un pinion, asta prezinta vreun pericol pentru restul cutiei cat timp nu o mai fortez in marsarier? blush.gif





EDIT: Incepe sa cam piara in mintea mea ipoteza sincroanelor, pe motiv ca NU intra in treptele 1,3,5 nici cu motorul oprit... deci nu are nici o legatura cu turatia.
einstein1984
S-a rupt furca, sau a iesit din locas tija de comanda a furcii . Oricum, pe la timonerie cred sa fie problema.
Andrei87
In cazul asta, cam cat ar ajunge reparatiile, si mai important... cam cat ar dura? sad.gif
EUROPE_
Pai ar putea dura si o zi, depinde cat vrea mecanicu` sa traga de timp, ca sa mai ia ceva de la tine ( o bere, o masa... wink.gif ).
tgg2k
hmm... nu stiu exact cu ce sa incep...

pinionul de la marsarier daca e dus, vezi ca e de belea, trebuie schimbat altfel de fiecare data cand mergi cu spatele risti sa-ti cocosesti toata cutia

teoria cu suruburile care nu stau bine e destul de plauzibila... verifica si strange tu piulite

daca e din sincroane... naspa rau de tot, dureaza cateva ore bune, poate chiar cateva zile... daca mecanicul respectiv are unde sa dea jos cv si stie si poate sa faca reglajele necesare unei astfel de operatii.

s-ar putea sa nu-ti intre in viteza datorita faptului ca nu ai reglata cursa de la ambreiaj corect, mai verifica o data

timoneria... pai un "mestecau" e 10 RON, bucsa 3 RON, stift 0.9 RON, furca si subansamblul acela e pana in 40 RON. timp de lucru... se poate face intr-o ora lejer, cu pauza de tigara si un pahar de bere...

oricum, bafta!

FARA EXPRESII MIRC
Andrei87
Am reusit sa o rezolv... era mai urat decat ma asteptam.

Mecanicul era un cunoscut, baiat de treaba, si m-a ajutat sa o rezolv cum trebuie. Problema toata se pare ca incepuse in momentul in care am rupt un dinte de la marsarier (acum ceva timp). Dupa dintele ala, am vazut ca se mai rupsese un dinte... deci 2 dinti lipsa, care nu blocasera treapta de marsarier, dar au sarit si mi-au blocat furcile... deci nu mai intra in treptele din fata.

Eu am stat acolo cu el, am fost dupa piese (80 RON cam totul)... niste stifturi, un rulment, si un pinion sincron treptele 3-4 (ca pe ala e si marasarierul). Si am avut onoarea sa vad cum arata o cutie de viteze pe dinauntru smile.gif. Complicat rau ... mai usor faci un motor decat o cutie.

Toata treaba a durat vreo 7 ore... a implicat demontat cutia bucatele, sa vad unde exact era buba... si pus la loc. Acum totul merge struna. El mi-a spus ca am avut super multa bafta ca s-a stricat doar pinionul ala, si ca nu au sarit dintii aia rupti si in alta parte, ca riscam sa ma trezesc eventual cu grupul conic sau altceva, cu pagube de 3-5 milioane, de nu mai mult. Mi-a parut bine ca tipul s-a priceput si a reusit sa desfaca cutia, sa o puna la loc, si totul merge brici. M-a usurat la portofel vreo 200 ron manopera, dar daca am scapat de probleme, eu o numesc o investitie buna.
leutzul
spune-mi si mie te rog cum pot da de acest mecanic .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.