Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tacane posibil injectorul
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
DACIOSU
Am o dacie Breack CLI din 2000 95.000 km , si imi tacane injectorul ce sa-i fac... vreau sa plec cu ea mai multi km ( mii ) si imi e frica ca o ma lasa.
Si se aude tot asa un tacanit pe la coreau de distribuite aceea cu alternatorul dar nu din alternator... si nu stiu ce sa ii fac... mai nou tremura la relanti ... ( daca e statuta mult nu face urat )
in rest merge...
- ma papa ulei ., apa etc...
poate sa ma ajute cineva
excl.gif
Ov
daca tacane injectorul, e semn bun, adica merge smile.gif
Tossi
Du-te la un service ca sa-ti curete injectorul, macar iti iei o piatra de pe inima si daca te lasa stii ca nu e el. Si lasand gluma la o parte, gandestet-te ca poate ar fi cazul sa-i faci o revizie mai ampla pe la motor( posibile cauze: curele, rulmenti de la alternator, priza de la cutia de viteze poate sa faca un tacanit deranjant mai ales la relanti sau reglata distanta dintre culbutori si supape).

bafta
DACIOSU
QUOTE(b-45-wob @ 24 Aug 2006, 14:21)
Du-te la un service ca sa-ti curete injectorul, macar iti iei o piatra de pe inima si daca te lasa stii ca nu e el. Si lasand gluma la o parte, gandestet-te ca poate ar fi cazul sa-i faci o revizie mai ampla pe la motor( posibile cauze: curele, rulmenti de la alternator, priza de la cutia de viteze poate sa faca un tacanit deranjant mai ales la relanti sau reglata distanta dintre culbutori si supape).

bafta
*



Am fost la 2 service si mecanicul a stus ca este un zgomot de la plasticele de Dacie... icon_mrgreen.gif Alternator OK, cureau de la alternator ok ... culbutori nu are cum ( mecanicul ) .. a spus sa merg asa cu ea ca nu o sa am nici o problema din partea motorului.
da masina asta face in continuare asa... am resetat calculatorul bosch , am scos contactele de la injectie... nimik nici o schimbare si parca tacane din ce in ce mai tare.. si nici pompa de apa nu are nimik...

173.gif 1zhelp00.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.